Krótki przegląd mijającego tygodnia (13.05)

Gwiazdorska sprzedaż Marilyn

fot. Chriestie’s

W poniedziałek 9 maja w Domu Aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku sprzedano ikoniczny portret Marilyn Monroe pt. „Shot Sage Blue Marilyn” autorstwa Andy’ego Warhola. Szacunki przedsprzedażowe oscylowały wokół 200 milionów dolarów. Słusznie. Ostateczna cena za obraz amerykańskiego mistrza wyniosła nieco ponad 195 milionów dolarów i ustanowiła rekord aukcyjny za najdroższe dzieło sztuki XX wieku. Praca została namalowana tuszem sitodrukowym i akrylem w 1964 roku, dwa lata po tragicznej śmierci olśniewającej ikony Hollywood. Inspiracja dla artysty było zdjęcie Marilyn Monroe z promocji filmu „Niagara” z 1953 roku. Stanowi jeden z pięciu tego typu kolorowych portretów gwiazdy i stanowi element kolekcji wystawionej na sprzedaż przez fundację Thomasa i Doris Ammannów z Zurychu. Aukcja dzieł sztuki miała charakter charytatywny, cały dochód ze sprzedaży trafi do fundacji, która według Christie’s zajmuje się „wspieraniem życia dzieci” poprzez zdrowie i edukację.

Zabytkowa skrzynka pocztowa

Pieczęć urzędu Warszawa Śródmieście Południe z dni 10-20 sierpnia 1944, fot. Wikipedia

W czwartek 12 maja w Archiwum Akt Nowych zaprezentowano część ogromnego zbioru dokumentującego działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród eksponatów znalazła się jedna z niewielu zachowanych powstańczych skrzynek pocztowych. Skrzynka została znaleziona na złomowisku na Lubelszczyźnie i odkupiona przez AAN od osoby prywatnej. Po jej otwarciu okazało się, że w środku znajdują się skrawki gazet, które według badań pochodzą z okresu powojennego i w większości dotyczą dziejów Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego skrzynka została przemalowana na potrzeby poczty harcerskiej. Była częścią powołanej 4 sierpnia 1944 r. Poczty Polowej działającej na obszarze wyzwolonej przez powstańców części stolicy. Skrzynki rozlokowano wówczas w około 40 punktach stolicy. Podczas prac konserwatorskich pod warstwami przemalowań odnaleziono datę produkcji skrzynki – 1937. Obiekt można będzie zobaczyć podczas nadchodzącej sobotniej Nocy Muzeów. Skrzynka będzie w przyszłości eksponowana w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, mieszczącym się w stołecznym kompleksie gmachów dawnego Banku Polskiego.

Na Podlasiu rusza Park Militarny

Zdjęcie poglądowe, łódź desantowa w Muzeum Twierdzy Osowiec, fot. Wikipedia

Już w najbliższą sobotę ma nastąpić oficjalne otwarcie Parku Militarnego w Białymstoku. W powstałym z budżetu obywatelskiego parku wyeksponowanych zostanie ok. 40 zabytkowych obiektów, które z powodu braku miejsca w Muzeum Wojska nie były dotąd prezentowane. Wśród nich są m.in. nowe nabytki takie jak kolekcja uzbrojenia z Polskiego Września 1939 roku, w tym bardzo rzadki obiekt – polska taczanka wzór 36 oraz polska łódź saperska. Park powstał w dawnych magazynach przy ul. Węglowej. W okolicy działają też inne instytucje jak Muzeum Pamięci Sybiru czy Muzeum Motoryzacji. Kompleks wystawienniczo-rekreacyjny ma powierzchnię ponad 5,7 tys. m2., a koszt jego utworzenia wyniósł ok. 2 mln zł. Park będzie można odwiedzać w weekendy od maja do września.

Jedno z największych muzeów sztuki XXI w. powstaje w Brukseli

Kanal-Centre Pompidou przez rozbudową, fot. Wikipedia

W Brukseli w Belgii powstaje jedno z największych muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej na świecie. W ubiegłym roku władze regionalne Brukseli porozumiały się z paryskim Centre Pompidou i w 2023 roku ponad 120 tys. dzieł z Paryża trafi do muzeum Kanal-Centre Pompidou w Brukseli. Kanal-Centre Pompidou to muzeum sztuki współczesnej znajdujące w pobliżu kanału Bruksela-Charleroi, w dawnych budynkach garażu Citroena. W marcu 2017 r. Bruksela ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt przebudowy budynku o wartości 125 mln euro na muzeum sztuki. Nowe muzeum sztuki współczesnej wraz z kolekcją z Paryża ma zostać otwarte w 2024 roku. Placówka ma oferować muzykę, film, malarstwo, media cyfrowe, rzeźbę, performance, w zbiorach będą bogate kolekcje architektury i urbanistyki. W zamyśle muzeum będzie kupować wyłącznie dzieła sztuki XXI wieku, ale wystawy czasowe i darowizny do kolekcji mogą pochodzić z wcześniejszych okresów. Dyrektorem artystycznym Kanal-Centre Pompidou w Brukseli została polska historyczka sztuki Kasia Redzisz. Redzisz wskazuje, że chce, aby muzeum było globalnym centrum sztuki, wykorzystując swoją pozycję w Brukseli obok instytucji Unii Europejskiej.

Noc Muzeów już w sobotę

Na kulturalną mapę polskich (i nie tylko) miast wracają obchody Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku bez maseczek i obostrzeń. Święto wszystkich muzealników oraz miłośników polega na darmowym lub płatnym symbolicznie (zazwyczaj za złotówkę) udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w wybranym dniu w godzinach nocnych. W tym roku świętować będziemy 14 maja. Większość wydarzeń zwykle odbywa się między godz. 19 a 1 w nocy. Organizatorzy przygotowują również specjalne atrakcje, np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, oprowadzania i inne. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Szczegółowych informacji na temat poszczególnych wydarzeń należy szukać na stronach internetowych wybranych instytucji.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora