Krótki przegląd mijającego tygodnia (13.09)

Szczęśliwy powrót zaginionego obrazu

Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” do Muzeum Narodowego w Warszawie powrócił obraz autorstwa dziewiętnastowiecznego wedutysty Marcina Zaleskiego „Wnętrze Katedry w Mediolanie”. Dzieło najprawdopodobniej znajdowało się w kolekcji muzeum do wybuchu powstania warszawskiego w 1944 r. Jednak po II wojnie światowej ślad po nim zaginął. Obraz od lat ujęty na liście strat wojennych w styczniu 2018 r. pojawił się w depozycie domu aukcyjnego Dorotheum we Wiedniu. Działania ministerstwa zmierzające do jego odzyskania wsparło Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. Od ostatniego wtorku, 10 września, „Wnętrze Katedry w Mediolanie” Zaleskiego można oglądać w Galerii XIX wieku w Sali Klasycyzmu i Romantyzmu.

Smakowita wystawa w warszawskim salonie DESA Unicum

W salonie DESA Unicum w Warszawie trwa przedaukcyjna wystawa “Sztuka od kuchni”, na której zaprezentowano niemal 200 obiektów związanych z tematem kuchni i kulturą stołu. Wśród eksponatów znalazły się m.in. obraz „Śniadanie na trawie” Dwurnika, „Martwa natura z mięsami” Bereźnickiego,martwe natury na tematy „kuchni i okolic” Nowosielskiego i Sasnala oraz inne obrazy i rysunki. Nie zabrakło również eleganckich zastaw stołowych, pochodzących z najsłynniejszych manufaktur Niemiec i Wiednia oraz takich “kulinarnych” perełek jak ceramiczna misa z ptakiem na gałęzi Picassa, zestawy rzeźbiarskie Jachtomy w postaci drewnianych pomalowanych wałków kuchennych oraz stworzona przez Stryjeńską ilustracja na pudełka czekoladek Wedla z wizerunkiem lajkonika. Wystawa „Sztuka od kuchni” trwać będzie w Domu Aukcyjnym DESA Unicum do dnia aukcji, czyli 17 września 2019.

Stuletnie lalki trafiły do muzeum

Muzeum Miejskie w Żywcu (woj. śląskie) otrzymało w darze od Krystyny i Tadeusza Molińskich dwie lalki z początków lat 20. XX w. w tradycyjnych strojach mieszczanek żywieckich. Pierwsza “Zosieńka” ma na sobie strój panny. Charakterystyczną jego cechą jest biel. Figurka ma na sobie wszystkie tradycyjne elementy odzienia, m.in. koszulę z kryzą, gorset, spódnice, fartuch i szal. Druga – “Stasieńka” jest w stroju mężatki, charakteryzującym się kolorowymi częściami i czepkiem na głowie. Obie lalki wykonały panny seminarzystki w szkole przy Zielonej. Tego typu realizacje powstawały jako dary, np. jedna z lalek w 1929 r. trafiła w ręce prezydenta Ignacego Mościckiego. Lalki zobaczyć można na stałej wystawie „Historia i tradycja Żywca” w sali poświęconej strojom mieszczańskim.

Znaczek na rocznicę wybuchu II wojny światowej

Do obiegu trafił znaczek upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na znaczku pojawił się pancernik Schleswig-Holstein ostrzeliwujący Westerplatte. Autorką projektu jest Anna Niemierko.Dzięki naszemu znaczkowi oddajemy hołd wszystkim ofiarom konfliktu, który na zawsze zmienił losy ludzkości. Dzięki wydawnictwom filatelistycznym chcemy przypominać wszystkim Polakom o jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku – powiedział prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski. Poczta Polska wydała również okolicznościową kopertę FDC z fotografią zburzonej Warszawy.

Czar dawnego kina

W Mysłowicach (woj. śląskie)w miejscu dawnego, nie działającego od lat Kina Znicz powstaje właśnie kinoteatr oraz jego… muzeum! Minimuzeum ma mieścić się w pomieszczeniu kinooperatora, w którym swego czasu obsługujący nadzorował projekcje filmowe wyświetlane z taśm szpulowych na projektorze 35 mm. W związku z koniecznością wyposażenia ekspozycji poszukiwane są m.in. klisze i sprawne rzutniki, stare telewizory i taśmy filmowe. Będzie to atrakcja nie tylko dla kinomaniaków – każdy zainteresowany będzie mógł wejść, zobaczyć jak to kiedyś było, dotknąć zachowanego sprzętu, spróbować nałożyć taśmę – zapowiedziała Joanna Frysztacka z Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Całkowity przewidywany koszt powstania Kinoteatru Znicz to ponad 181 tys. zł.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora