Krótki przegląd mijającego tygodnia (13.09)

Szczęśliwy powrót zaginionego obrazu

Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” do Muzeum Narodowego w Warszawie powrócił obraz autorstwa dziewiętnastowiecznego wedutysty Marcina Zaleskiego „Wnętrze Katedry w Mediolanie”. Dzieło najprawdopodobniej znajdowało się w kolekcji muzeum do wybuchu powstania warszawskiego w 1944 r. Jednak po II wojnie światowej ślad po nim zaginął. Obraz od lat ujęty na liście strat wojennych w styczniu 2018 r. pojawił się w depozycie domu aukcyjnego Dorotheum we Wiedniu. Działania ministerstwa zmierzające do jego odzyskania wsparło Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. Od ostatniego wtorku, 10 września, „Wnętrze Katedry w Mediolanie” Zaleskiego można oglądać w Galerii XIX wieku w Sali Klasycyzmu i Romantyzmu.

Smakowita wystawa w warszawskim salonie DESA Unicum

W salonie DESA Unicum w Warszawie trwa przedaukcyjna wystawa “Sztuka od kuchni”, na której zaprezentowano niemal 200 obiektów związanych z tematem kuchni i kulturą stołu. Wśród eksponatów znalazły się m.in. obraz „Śniadanie na trawie” Dwurnika, „Martwa natura z mięsami” Bereźnickiego,martwe natury na tematy „kuchni i okolic” Nowosielskiego i Sasnala oraz inne obrazy i rysunki. Nie zabrakło również eleganckich zastaw stołowych, pochodzących z najsłynniejszych manufaktur Niemiec i Wiednia oraz takich “kulinarnych” perełek jak ceramiczna misa z ptakiem na gałęzi Picassa, zestawy rzeźbiarskie Jachtomy w postaci drewnianych pomalowanych wałków kuchennych oraz stworzona przez Stryjeńską ilustracja na pudełka czekoladek Wedla z wizerunkiem lajkonika. Wystawa „Sztuka od kuchni” trwać będzie w Domu Aukcyjnym DESA Unicum do dnia aukcji, czyli 17 września 2019.

Stuletnie lalki trafiły do muzeum

Muzeum Miejskie w Żywcu (woj. śląskie) otrzymało w darze od Krystyny i Tadeusza Molińskich dwie lalki z początków lat 20. XX w. w tradycyjnych strojach mieszczanek żywieckich. Pierwsza “Zosieńka” ma na sobie strój panny. Charakterystyczną jego cechą jest biel. Figurka ma na sobie wszystkie tradycyjne elementy odzienia, m.in. koszulę z kryzą, gorset, spódnice, fartuch i szal. Druga – “Stasieńka” jest w stroju mężatki, charakteryzującym się kolorowymi częściami i czepkiem na głowie. Obie lalki wykonały panny seminarzystki w szkole przy Zielonej. Tego typu realizacje powstawały jako dary, np. jedna z lalek w 1929 r. trafiła w ręce prezydenta Ignacego Mościckiego. Lalki zobaczyć można na stałej wystawie „Historia i tradycja Żywca” w sali poświęconej strojom mieszczańskim.

Znaczek na rocznicę wybuchu II wojny światowej

Do obiegu trafił znaczek upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na znaczku pojawił się pancernik Schleswig-Holstein ostrzeliwujący Westerplatte. Autorką projektu jest Anna Niemierko.Dzięki naszemu znaczkowi oddajemy hołd wszystkim ofiarom konfliktu, który na zawsze zmienił losy ludzkości. Dzięki wydawnictwom filatelistycznym chcemy przypominać wszystkim Polakom o jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku – powiedział prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski. Poczta Polska wydała również okolicznościową kopertę FDC z fotografią zburzonej Warszawy.

Czar dawnego kina

W Mysłowicach (woj. śląskie)w miejscu dawnego, nie działającego od lat Kina Znicz powstaje właśnie kinoteatr oraz jego… muzeum! Minimuzeum ma mieścić się w pomieszczeniu kinooperatora, w którym swego czasu obsługujący nadzorował projekcje filmowe wyświetlane z taśm szpulowych na projektorze 35 mm. W związku z koniecznością wyposażenia ekspozycji poszukiwane są m.in. klisze i sprawne rzutniki, stare telewizory i taśmy filmowe. Będzie to atrakcja nie tylko dla kinomaniaków – każdy zainteresowany będzie mógł wejść, zobaczyć jak to kiedyś było, dotknąć zachowanego sprzętu, spróbować nałożyć taśmę – zapowiedziała Joanna Frysztacka z Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Całkowity przewidywany koszt powstania Kinoteatru Znicz to ponad 181 tys. zł.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora