Krótki przegląd mijającego tygodnia (13.11)

Rzeźbiarskie atelier pod młotkiem

fot. Desa Unicum

We wtorek 10 listopada w warszawskiej Desie Unicum miała miejsce wyjątkowa aukcja sztuki pt. “Edgar Degas. Rzeźbiarskie atelier.” Pod młotek trafiło niemal 70 brązowych rzeźb artysty odlanych po jego śmierci. Po 1917 r., w atelier Degasa przy Boulevard de Clichy 6 na paryskim Montmartrze odnaleziono około 150 woskowych form, z połowy których postanowiono odlać brązowe figury. Począwszy od lat 20. XX w. tym procesem zajmowały się kolejno dwie odlewnie – Hébrard i Valsuani. Z tej drugiej pochodzi zestaw rzeźb, które znalazły się na wtorkowej aukcji. Najdrożej sprzedanym obiektem była „Mała czternastoletnia tancerka” („Petite danseuse de quatorze ans”) wylicytowana za 200 tys. zł.

Wirtualna kolekcja polskiej sztuki

fot. screen BWA Rzeszów

W sieci pojawił się nowy projekt Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Na nowej witrynie internetowej zbiorybwa.rzeszow.pl znalazł się wirtualny zbiór dzieł sztuki BWA, w tym obrazy, rysunki, grafiki, fotografia, rzeźba czy ceramika artystyczna. To przede wszystkim dzieła polskich artystów, np. Jerzego Nowosielskiego, Józefa Szajny, Edwarda Dwurnika i Zdzisława Beksińskiego. Ponadto na portalu można stworzyć własną Wirtualną Galerię Dzieł urzeczywistnioną w przestrzeni sali wystawowej rzeszowskiego „Domu Sztuki”, która mieści się w dawnej Synagodze Nowomiejskiej. Wirtualna Galeria Zbiorów BWA w Rzeszowie została zrealizowana w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci” koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

Niezwykłe znaleziska na Mazowszu

fot. Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Szpila Jakub Affelski, via Facebook

W Poniatach Wielkich (woj. mazowieckie), na na terenie dawnej osady z XI/XII–XIII w., archeolodzy odnaleźli pozostałości pieca, jam gospodarczych, palenisk i studni. W nich znajdowały się setki zabytków metalowych, w tym ozdoby kobiece. Takie ich bogactwo jest rzadko spotykane na terenie osad otwartych z tego okresu w tej części Mazowsza i nie tylko. Cenniejsze zabytki znajdowane są raczej w obrębie grodów – mówi archeolog Jakub Affelski. Na szczególną uwagę zasługuje odnaleziona płytka ołowiana, z motywem twarzy, wykonana ze stopu miedzi ozdobna aplikacja, również w kształcie twarzy oraz enkolpion, czyli kapsułka noszona na piersiach przez chrześcijan, zawierająca relikwie lub cytaty z Pisma Świętego. Te i inne zabytki mają zostać poddane szczegółowym analizom, które mają rzucić światło na ich pochodzenie. Dla badaczy wciąż nie jest bowiem jasne, dlaczego na terenie osady pozostało tak wiele przedmiotów, których pochodzenia można poszukiwać nawet w obszarach pogranicza eroazjatyckiego.

Ruszył darmowy listopad w rezydencjach królewskich

“Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory, na stałe wpisał się już do jesiennych kalendarzy. W tym roku edycja rozgrywa się jednak wyłącznie online. Instytucje biorące udział w wydarzeniu, czyli Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu zapraszają na m.in. wirtualne spacery i niemal 500 wirtualnych lekcji dla szkół. Wśród najważniejszych wydarzeń znalazły się webinarium pod wspólnym hasłem „Tu dzieje się historia”, filmy „Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem”, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, aktorką Małgorzatą Kożuchowską oraz historyczna debata. W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów. Akcja jest częścią programu „Kultura dostępna”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Banknoty z II wojny światowej na wystawie

fot. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Od 11 listopada w mediach społecznościowych Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu – Łambinowicach można oglądać wystawę poświęconą banknotom używanym przez Polaków w czasie II wojny światowej. Wśród eksponatów znalazły się m.in złotówki wydawane przez władze Generalnego Gubernatorstwa, banknoty Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, antydatowane pieniądze drukowane we Francji czy używane w gettach „chaimki” i obozowe „lagermarki”. Poza częścią muzealną, wystawa ma drugą odsłonę w pomieszczeniach oddziału Narodowego Banku Polskiego w Opolu, gdzie wyeksponowano tablice z fotografiami banknotów, którymi posługiwali się obywatele II Rzeczypospolitej podczas okupacji i w niemieckiej niewoli, a także tymi, które były planowane do wprowadzenia do obiegu. Wirtualnie wystawę można obejrzeć pod adresem www.facebook.com/CMJWLambinowiceOpole, a jeżeli sytuacja w kraju ustabilizuje się do grudnia – również stacjonarnie.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora