Krótki przegląd mijającego tygodnia (14.01)

Wirtualny katalog polskich banknotów

fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

W Toruniu dobiega końca realizacja projektu „Historia Polski na banknotach – digitalizacja i udostępnienie zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”. Spośród około 12 000 banknotów należących do toruńskiej placówki (to jedna z największych tego typu kolekcji w Polsce i Europie!) wybrano 250 reprezentatywnych eksponatów do szerszej prezentacji. Znalazły się w nich m.in.; banknoty zawierające bilety skarbowe z lat 1794-1866, drukowane podczas insurekcji kościuszkowskiej z 1794 r., bilety kasowe Księstwa Warszawskiego z 1810 r., banknoty Królestwa Polskiego (1824-1866), banknoty Generalnego Gubernatorstwa (1916-1917), banknoty Rzeczypospolitej Polskiej – waluta markowa i złotowa (1919-1939), banknoty Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1944-1989) oraz banknoty Rzeczypospolitej Polskiej po 1989 r. W ramach projektu stworzono wirtualny katalog banknotów. Zdigitalizowane zbiory będą ponadto udostępniane za pośrednictwem portalu Europeana oraz Federacji Bibliotek Cyfrowych. Projekt to pierwsza w tego typu inicjatywa w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura cyfrowa 2021”.

Archeologiczne odkrycia w syberyjskiej Dolinie Królów

Tuwa, fot. Wikipedia

W tzw. syberyjskiej Dolinie Królów, na stanowisko archeologicznym Chinge-Tey położonym w północnej Tuwie, republice autonomicznej w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, odnaleziono kolejny duży grobowiec kurhanowy. Większość zbadanych dotąd kurhanów to bogato wyposażone grobowce książęce sprzed nawet 2,5 tysiąca lat. Zdaniem badaczy pochówki pochodzą z VI w. p.n.e., kiedy na tych terenach mieszkały ludy pochodzenia scytyjskiego należące do kultury ałdy-bielskiej. W ostatnim czasie w jednym z badanych grobowców polsko-rosyjski zespół archeologów odnalazł należące do kobiety m.in. złote ozdoby, żelazny nóż, lustro z brązu oraz bardzo dobrze zachowany grzebień drewniany zdobiony rytym ornamentem. Wśród wyposażenia znajdował się również złoty pektorał, czyli ozdoba zawieszana pod szyją w kształcie sierpowatym lub księżycowatym, które dotąd odnajdywano prawie zawsze w grobach męskich. Badacze przypuszczają, że pochowana również mogła należeć do książęcej lub innej ważnej klasy społecznej mieszkańców syberyjskiej Doliny Królów.

Tamara Łempicka. Kobieta w podróży

W Muzeum Narodowym w Lublinie już w najbliższy wtorek, 18 stycznia, rozpocznie się wyjątkowa ekspozycja, przygotowana z okazji 42. rocznicy śmierci Tamary Łempickiej (1898–1980), jednej z największych i najpopularniejszych artystek XX w. „Tamara Łempicka. Kobieta w podróży” będzie jak dotąd pierwszą w Polsce monograficzną prezentacją prac znanej na całym świecie malarki, nazywanej baronową z pędzlem. Na wystawie można będzie zobaczyć obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów znajdujących się na terenie Francji, m.in. Centre Pompidou, Muzeum MUDO, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux i Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes. Dzieła artystki zaprezentowane zostaną w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku – mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów oraz maszyn z epoki. Ma to stanowić rodzaj zaproszenia do świata lat 20. i 30. XX wieku, czyli do niezwykłej epoki podporządkowanej nowemu stylowi, jakim było art déco, oraz do świata samej Tamary Łempickiej. Ekspozycja potrwa do 14 sierpnia br. Jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate.

Nowe Muzea Zimnej Wojny jeszcze w tym roku

Amerykańskie testy jądrowe, fot. Wikipedia

W Warszawie oraz na Półwyspie Jutlandzkim w Danii trwają prace nad stworzeniem nowych muzeów poświęconych zimnej wojnie. Oba wystartują prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Za Muzeum Zimnej Wojny w stolicy naszego kraju, przy ul. Jezuickiej, odpowiada Fundacja Józefa Szaniawskiego, która kultywuje pamięć Ryszarda Kuklińskiego oficera Ludowego Wojska Polskiego, współpracownika CIA. To jego osoba i działalność ma być motywem przewodnim całego nowego muzeum. Z kolei w Danii pomysłem na nowe muzeum jest chęć wykorzystania jednego z podziemnych bunkrów, który niegdyś był jednym z najlepiej strzeżonych obiektów, o którego istnieniu wiedzieli jedynie najwyżsi stopniem wojskowi duńskiej armii i państw NATO. Jego powierzchnia to ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych. Muzealna ekspozycja zostanie więc umieszczona niemal 60 metrów pod powierzchnią ziemi oraz dodatkowo w 4 nowych pawilonach. Tu motywem przewodnim ma być wisząca nad Europą przez kilkadziesiąt lat groźba wojny jądrowej.

Zaginiona pamiątka powróci do kórnickiego inwentarza

fot. Baza strat wojennych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Do Biblioteki Kórnickiej Państwowej Akademii Nauk po blisko 80 latach powróci sakwa z siodła króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Chodzi o element oporządzenia końskiego (z ok. 1670 r.), przypisywanego – zgodnie z tradycją – królowi Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu. Zostało ono zakupione przez Jana Działyńskiego (1829-1880) we Lwowie, za pośrednictwem Marii z Sanguszków Potockiej. W 1933 r. oporządzenie zostało zapisane w inwentarzu Biblioteki Kórnickiej. W 1943 r. zabytek pojawił się na wystawie „Deutsche Wehr im Wartheland” w Kaiser Friedrich-Museum w Poznaniu i nigdy w komplecie nie powrócił już do Biblioteki Kórnickiej. Jego część – taszka wykonana ze skóry pokrytej aksamitem z ozdobnym złoconym okuciem ze srebra odnalazła się dopiero w 2013 r., kiedy znany historyk sztuki zaoferował jej sprzedaż do Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. W związku z tym od kilku lat zabytek traktowany był jako dowód w sprawie karnej i trwał spór związany z jego przyszłymi losami.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora