Krótki przegląd mijającego tygodnia (14.02)

Wyjątkowa kotłownia Korony Gdańska

fot. Wikipedia

Dawna kotłownia przylegająca do północnych fundamentów Bazyliki Mariackiej w Gdańsku została zaadaptowana na salę multimedialną. Odtąd to podziemia katedry zwanej “Koroną Gdańska” będą pierwszym punktem na turystycznym szlaku jej zwiedzania. W przekształconym pomieszczeniu można będzie m.in. obejrzeć umieszczone w gablotach eksponaty oraz materiały filmowe prezentujące dzieje tej największej ceglanej świątyni w Europie, w tym historię jej odbudowy po II wojnie światowej. Nie zabraknie przy tym możliwości zapoznania się z zachowanymi i poddanymi w ostatnim czasie renowacji, przedwojennymi piecami z dawnej kotłowni. W sali przewiduje się ponadto możliwość organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Na znajdującym się nad salą parkingu zostanie umieszczony punkt informacji turystycznej. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2018 r. To jeden z kolejnych etapów kompleksowych prac remontowych prowadzonych w Bazylice Mariackiej już od kilku lat.

Konferencja jałtańska upamiętniona na pocztowym znaczku

fot. Wikipedia

W Rosji, z okazji 75. rocznicy konferencji w Jałcie z 1945 r., trafił do obiegu nowy znaczek pocztowy o nominale 50 rubli. Figuruje na nim pomnik przedstawiający Józefa Stalina, Franklina D. Roosevelta i Winstona Churchilla, odsłonięty w 2015 r. przed Pałacem Liwadyjskim na anektowanym Krymie. Autorem monumentu z brązu jest Zurab Cereteli, znany gruziński rzeźbiarz tworzący w Rosji. Konferencja jałtańska tzw. Wielkiej Trójki do dziś pozostaje symbolem zdrady zachodnich sojuszników wobec Polski i ich zgody na podporządkowanie Europy Wschodniej totalitarnemu imperium radzieckiemu. To również ta konferencja podczas której zapadły pierwsze decyzje o kształcie i granicach powojennej Europy. Znaczek wyemitowano w 90 tys. egzemplarzy.

Widok na kościół w Suwałkach

fot. DESA Unicum

Muzeum Okręgowe w Suwałkach wzbogaciło się o obraz „Widok na kościół w Suwałkach” Kazimierza Górnickiego z 1873 r. Placówka zapłaciła za niego ponad 21 tys. zł podczas aukcji „Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie” w warszawskiej DESIE Unicum. Kiedy dowiedzieliśmy się, że obraz jest wystawiony na sprzedaż, uznaliśmy, że ten obraz musi być nasz, musi trafić do naszych zbiorów jako jedyna barwna ilustracja, jedyny barwny obraz naszego miasta z dziewiętnastego wieku – powiedział dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski. Artysta w szczegółowy sposób odtworzył przestrzeń Suwałk z widokiem na ob. konkatedrę pw. św. Aleksandra . To już piąty obraz Górnickiego w zbiorach suwalskiego muzeum. W ostatnią środę, 12 lutego, nowy zakup został zaprezentowany i udostępniony zwiedzającym.

Nowe muzeum w Szczecinie

fot. pixaby

Na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego powstało Muzeum Ichtiologiczne. Oficjalne otwarcie nastąpiło wczoraj, 13 lutego. Na ekspozycji zaprezentowano niemal tysiąc przykładów zwierząt wodnych, w tym unikatowych gatunków, których nie spotkamy w Polsce i Europie (np. złowionego w okolicach Nowej Fundlandii w 1971 roku rekina polarnego), a w podziemiach sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata. Ponadto odwiedzający muzeum będą mogli obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb. Aranżacją i odnowieniem zbiorów zajęli się m.in. prof. Beata Więcaszek, prof. Juliusz Chojnacki, dr inż. Sławomir Keszka oraz prof. Adam Tański.

Unikatowy śmigłowiec dostępny dla zwiedzających

fot. Wikipedia

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie poinformowało o zakończeniu renowacji śmigłowca SM-2, jednego z pierwszych polskich wiropłatów opracowanych po II wojnie światowej. SM-2 w zeszłym roku został poddany kompleksowym działaniom restauratorskim i konserwatorskim, w tym odbudowaniu kabiny pilotów, odtworzeniu brakujących elementów oszklenia i poszycia kadłuba oraz zabezpieczeniu kadłuba nowymi warstwami malarskimi. SM-2 powstał w zakładach WSK PZL-Świdnik pod koniec lat 50. XX wieku, jako modernizacja radzieckiego śmigłowca Mi-1. Wyprodukowano łącznie 85 egzemplarzy tej maszyny, kilka z nich sprzedano do Czechosłowacji. Dla lotnictwa wojskowego zakupiono w sumie 80 sztuk, kilka używano potem w cywilnym lotnictwie sanitarnym. W Polsce SM-2 były użytkowane do 1979 roku. Projekt został sfinansowany z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Maszyna jest już dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia muzeum.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora