Krótki przegląd mijającego tygodnia (14.05)

Rekordowa aukcja dzieł sztuki w Sopocie

fot. Sopocki Dom Aukcyjny

Obraz „Wyjazd na polowanie” z 1898 r. autorstwa Juliana Fałata, czołowego reprezentanta malarstwa pejzażowego i rodzajowego okresu Młodej Polski, został w minioną sobotę, 8 maja, sprzedany w Sopockim Domu Aukcyjnym za rekordową kwotę… 1 950 000 zł! Z opłatą aukcyjną to aż 2 340 000 zł! Obraz jest olejną wersją nawiązującą do akwareli z 1894 r. pt. “Nagonka – polowanie w Staszowie”, która znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Sobotnia kwota zakupu obrazu o wiele przebiła poprzedni rekord tego artysty, który wynosił 850 000 zł. Podczas majowej aukcji w Sopocie rekordowe ceny osiągnęły również prace Władysława Maleckiego („Przedmieścia Krakowa”, 1872 r. – 312 000 zł), Tytusa Czyżewskiego („Stangret (Woźnica)”, 1936 r. – 960 000 zł) oraz sopockiego artysty Alberta Lipczińskiego („Portret Elisabeth z lustrem” – 125 000 zł). Obrót na aukcji wyniósł w sumie 8 151 600 zł.

Czy Polska kupi dom Marii Skłodowskiej-Curie?

fot. trovit.fr

Polski rząd planuje zakup położonego pod Paryżem domu „Petite Biche”, czyli „Mała Łania”, należącego niegdyś do Marii Skłodowskiej-Curie. Informacja o wystawieniu nieruchomości na sprzedaż (za 790 tys. euro) wzbudziła zainteresowanie polityków i dyplomatów. MSZ jest w kontakcie z ambasadą RP we Francji w tej sprawie. To miejsce to część polskiej historii – poinformował premier Morawiecki. Z kolei europoseł Jacek Saryusz-Wolski skomentował: Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem i stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce, by nie żałować poniewczasie tak, jak utraconej możliwości zakupu Hotelu Lambert w Paryżu. Do dziś na suficie w salonie wystawionej na sprzedaż nieruchomości można zobaczyć ptaszki, które prawdopodobnie namalowała sama noblistka.
Kamienny jednopiętrowy dom z 1890 r. wymaga jednak gruntownego remontu, którego koszt szacowany jest wstępnie na około 200 tys. euro. Czekamy z niecierpliwością na rozwój sprawy.

Zabytkowa taksówka znowu na chodzie

fot. Wikipedia

Zabytkowy samochód FSO 125p został odrestaurowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Pojazd od od połowy lat 80. XX w. służył mieszkańcom miasta jako taksówka. Eksponat ma przypominać o 65. rocznicy uruchomienia przez MPK przewozów taksówkami, która przypada jutro, 15 maja. (…) w przeszłości, poza autobusami i tramwajami, w ramach usługi świadczonej przez krakowskiego przewoźnika można było podróżować także taksówką. Taką możliwość mieszkańcy Krakowa mieli przez ponad 35 lat, od 1956 r. – przypomina Marek Gancarczyk przedstawiciel MPK. W pierwszych latach funkcjonowania usługi mieszkańcy mogli zamawiać przejazdy samochodami Warszawa M20. W późniejszym okresie do tej floty dołączyły także inne pojazdy takie jak Wołgi, Polonezy, Dacie, Fiaty i właśnie FSO 125p. Po taksówki do MPK krakowianie dzwonili aż do listopada 1990 r. Po tej dacie taksówki zostały wydzielone z MPK i w ramach odrębnego miejskiego przedsiębiorstwa były dostępne jeszcze przez kilka lat. Miłośnicy historycznych pojazdów będą mogli podziwiać odrestaurowaną taksówkę w organizowanych cyklicznie przez MPK SA paradach.

Nowoczesna technologia na gdyńskim statku

fot. Wikipedia

Od wtorku, 11 maja, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do zwiedzania statku-muzeum „Dar Pomorza” zacumowanego przy gdyńskim nabrzeżu w zupełnie nowym wymiarze. Poznanie legendarnego żaglowca jest już możliwe z perspektywy Interaktywnego Filmu Sferycznego (IFS) zintegrowanego z nowoczesnymi goglami Oculus. „Dar Pomorza” przez ponad 70 lat służył jako żaglowiec szkolny, na którego pokładach uczyli się przyszli oficerowie i marynarze. Jako statek-muzeum jest obiektem niełatwym w zwiedzaniu ze względu na swoją zabytkową konstrukcję. Dzięki nowoczesnej technologii historia, wnętrze i zwiedzanie statku będą nie tylko atrakcyjniejsze, ale też dostępne osobom z niepełnosprawnościami i z trudnościami w poruszaniu się. To pierwszy tego typu zrealizowany w Polsce dla instytucji kultury innowacyjny Ineraktywny Film Sferyczny. Został przygotowany przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z firmą VR For Business. Wyjątkowość tego produktu polega na ciągłym i interaktywnym procesie filmowym, co jest ewenementem na skalę światową, gdyż większość produkcji bazuje na statycznych zdjęciach 360. Realizm doznań potęgują profesjonalny lektor, odtwarzane warunki pogodowe, animacje pokładowe czy obserwacja kadry oficerskiej podczas pełnienia codziennych obowiązków. Równolegle z pracami nad filmem przeznaczonym na gogle 3D, przygotowano wersję na przeglądarki internetowe – http://darpomorza360.nmm.pl/

Kolekcjonerki banknot z młynem

fot. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, w ramach inicjatywy „0 Euro Souvenir”, ruszyła emisja kolekcjonerskiego banknotu o nominale 0 euro z motywem dusznickiego młyna papierniczego. Banknoty o nominale 0 euro jakością nie ustępują banknotom obiegowym, a ich ograniczony nakład i fakt, że ich kolekcjonerska wartość może z czasem wzrosnąć, sprawiają, że mogą stać się one swego rodzaju inwestycją – podkreśla Izabela Mieczkowska z działu promocji i wydawnictw dusznickiego muzeum. Banknoty zostały wyprodukowane w wytwórni papierów wartościowych Oberthur Technologies w Paryżu, w nakładzie zamkniętym, w ilości 5 tys. sztuk. Tysiąc z nich to unikatowa edycja „Anniversary”, nawiązująca do obchodzonej w 2020 r. piątej rocznicy zainicjowania projektu „0 euro Souvenir”. Banknoty kolekcjonerskie ( w 5 wariantach) będzie można kupić zarówno w sklepie stacjonarnym muzeum, jak i poprzez stronę internetową. Zapoczątkowany w 2015 r. projekt Euro Souvenir zjednał sobie wielu sympatyków wśród turystów oraz kolekcjonerów. Jego celem jest promowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora