Krótki przegląd mijającego tygodnia (14.06)

Ozłocona Helena Modrzejewska

Narodowy Bank Polski może pochwalić się emisją kolejnej wyjątkowej monety kolekcjonerskiej. Tym razem do obiegu trafi srebrna moneta o nominale 20 złotych, która rozpocznie serię “Wielkie aktorki”. Na rewersie znajdzie się podobizna Heleny Modrzejewskiej z portretu Franka Fowlera z 1884 r. Towarzyszyć jej będzie autograf oraz kolorowy, wykonany z porcelany wachlarz sceniczny aktorki. Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. J. Słowackiego przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię, Komedię i Błazna bawiącego się marionetkami. Monetę zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska. Cena emisyjna monety to 210 zł. Uroczysta prezentacja odbędzie się dzisiaj, 14 czerwca, na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie a moneta trafi do obiegu w najbliższy wtorek.

Unia Lubelska na stacji metra

W centrum Kijowa, na stacji metra Złote Wrota można oglądać wystawę fotografii „Wolni z wolnymi. Równi z równymi. 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej”. Ekspozycja jest elementem programu ukraińskich obchodów tego wydarzenia, organizowanego przez Instytut Polski w Kijowie i współpracujących z nim historyków. Wystawę podzielono na dwie zasadnicze części: architektoniczną (na której przedstawiono obiekty architektoniczne powstałe za czasów Unii Lubelskiej) oraz kulturową (złożonej ze zdjęć polskich i ukraińskich rekonstruktorów historycznych w strojach z epoki, przedstawiających różne stany społeczne zamieszkujące terytorium Rzeczypospolitej). Na ekspozycji znalazła się również min. reprodukcja słynnego obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”. Wystawa potrwa do 15 lipca br.

Bombowiec wyłowiony z kanału La Manche

Unikalny wrak bombowca torpedowego Fairey Barracuda z czasów II wojny światowej wydobyto z dna kanału La Manche niedaleko Portsmouth (Anglia). Egzemplarz jest jedynym w Wielkiej Brytanii tego typu samolotem odnalezionym w całości i w tak świetnym stanie zachowania. Samolot zaprojektowany i zbudowany w 1940 r. w wytwórni Fairey Aviation Company Limited, najprawdopodobniej rozbił się podczas lotu szkoleniowego w 1943 r. W 1943 roku rozpoczęto produkcję następnej wersji samolotu oznaczonej jako Fairey Barracuda Mk II, która napędzana była mocniejszym silnikiem Rolls-Royce Merlin 32. Naukowcy zapowiadają, że po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich wrak spocznie na ekspozycji w Royal Navy Fleet Air Arm Museum w Somerset.

Wiking w rękach tureckich służb bezpieczeństwa

Tureckie Służby Bezpieczeństwa podczas jednej z operacji w centralnej prowincji Kırşehir w Turcji, mających służyć walce z przemytem, zabezpieczyły brązową statuetkę Odyna. Czczony m.in. w mitologii nordyckiej przez Wikingów Odyn był bogiem mądrości, uzdrowienia, śmierci i wojny. Figurkę służby bezpieczeństwa odnalazły w ogrodzie podejrzanego. Mężczyzna kontaktował się wcześniej z przemytnikami w Stambule i zachodniej prowincji Izmir w celu sprzedania artefaktu. Został zatrzymany a figurkę przekazano do muzeum. 1200 letni Odyn mierzy 30 cm i, jak wskazują wstępne badania, został wykonany z mieszanki najcenniejszych metali z tamtego okresu. Rocznie w Turcji przeprowadza się tysiące akcji przeciwko przemytowi cennych rzeczy, aby uchronić dziedzictwo kulturowe tego kraju. Warto dodać, że to właśnie w Turcji znajduje się 3000 starożytnych miast stworzonych przez 42 cywilizacje.

Z muzealnych piwnic na ekspozycję

Dziś, 14 czerwca, w Muzeum Narodowym w Warszawie startuje pokaz „Widoczne Niewidoczne”, na którym pojawią się rzadko prezentowane 143 obrazy z Kolekcji Malarstwa Współczesnego. To przedpremiera – zapowiedź nowej odsłony stałej Galerii Sztuki XX i XXI wieku, której otwarcie zaplanowano na połowę 2020 r. Obecną wystawę podzielono na dziesięć kategorii tematycznych. Niemal w każdej z nich pojawiają się zarówno obrazy z początku XX wieku, jak i powojenne. Tę narrację otwiera część “Jesteśmy…” i wielkoformatowe prace Zofii Stryjeńskiej, obrazy Wacława Borowskiego, Ludomira Sleńdzińskiego czy Tymona Niesiołowskiego, a zamyka dział “Inne stany świadomości”, w którym prezentowane są m.in. prace działającej w latach 60. i 70. XX wieku grupy artystycznej ONEIRON – oraz luźno związanego z grupą Zdzisława Beksińskiego. Ekspozycję, która będzie prezentowana do 1 grudnia br., zorganizowano dzięki wsparciu mecenasów Muzeum Narodowego w Warszawie: PKN ORLEN oraz PZU oraz dofinansowaniu ze środków MKiDN.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora