Krótki przegląd mijającego tygodnia (14.08)

Kolekcjonerski unikat w zbiorach Muzeum Bursztynu

fot. Muzeum Gdańska, za trojmiasto.pl

Zbiory Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Gdańska, wzbogaciły się o nowy, wyjątkowy eksponat. Są nim… szachy! A dokładniej bursztynowa szachownica wraz z kompletem pionów wykonana ok. 1690 r. przez Michaela Redlina, mistrza gdańskiego cechu bursztynników. Jest to jedyny wytworzony w Gdańsku kompletny zestaw szachów z XVII w. i jednocześnie zaledwie jeden z czterech na świecie. Szachy z Gdańska trafiły do Amsterdamu, a następnie w 1758 r. do Szkocji na zamek Blair. Jego posiadaczami była rodzina Murrayów. Przez ponad 250 lat przeleżały w zbiorach szkockiej rodziny książęcej, a w 2015 r. trafiły na aukcję Christie’s, gdzie nabył je prywatny kolekcjoner. W tym roku Muzeum Gdańska odkupiło bursztynowe dzieło za ok 2,4 mln zł. W czerwcu 2021 roku planowane jest otwarcie nowej siedziby Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. To właśnie tam trafi ten kolekcjonerski unikat.

Realne oblicza rzymskich cesarzy

fot. artinfo.pl

Dzięki współcześnie dostępnym aplikacjom w Kanadzie stworzono barwne fotorealistyczne portrety cesarzy rzymskich okresu pryncypatu (forma rządów wprowadzona po 27 roku p.n.e.). Artysta Daniel Voshart wykorzystując bezpłatną aplikację Artbreeder przesłał do systemu dziesiątki zdjęć kamiennych popiersi oraz wizerunków wybranych cesarzy. W ten sposób sporządził bardzo szczegółowe i możliwie realistyczne fotografie portretów Nerona i 53 innych władców rzymskich. Na wygląd cesarzy wpływał ich rodowód, pochodzenie czy miejsce narodzin. Czy tak naprawdę mogli wyglądać?

Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923

Już dzisiaj, 14 sierpnia, na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie zostanie otwarta międzynarodowa wystawa plenerowa pt. „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923”. Ekspozycja prezentowana jest od dwóch lat w ramach międzynarodowego tournée, a z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej pojawi się w stolicy. Wystawę stworzyła Europejska Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków z 18 krajów. To próba syntezy początków dwudziestolecia międzywojennego w kontekście międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci. W Polsce wystaw była prezentowana już we Wrocławiu i Krakowie.

Prehistoryczne świnie z gliny

Góra Zyndrama w Maszkowicach, fot. Wikipedia

W czasie wykopalisk w Maszkowicach (Małopolska) archeolodzy odnaleźli dwie gliniane figurki przedstawiające… świnie! Znaleziska dokonano wewnątrz domu sprzed 3,5 tys. na terenie osady otoczonej monumentalnym kamiennym murem – najstarszym w tej części Europy. To pierwsze przedstawienia zoomorficzne odnalezione na terenie Maszkowic. Figurki mają zaledwie kilka centymetrów długości, ale są bardzo starannie wykonane z odwzorowaniem wszelkich cech anatomicznych. Podobną figurkę archeolodzy odkryli jakiś czas temu w Trzcinicy koło Jasła. Tam również znajduje się jedna najstarszych znanych na ziemiach polskich osad obronnych.

Pierwszy pionowy banknot w Polsce

fot. NBP

Banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 20 zł, upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 r., wyemitował we wtorek, 11 sierpnia, Narodowy Bank Polski. Co istotne jest to pierwszy polski banknot drukowany w formacie pionowym. Na banknocie pojawiła się m.in. postać Józefa Piłsudskiego, którego wizerunek zaczerpnięto z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. “Rok 1920” oraz środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. “Cud nad Wisłą”. Kolekcjonerski banknot wyemitowano w nakładzie do 60 tys. sztuk. Cena wynosi 80 zł brutto. Banknot można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora