Krótki przegląd mijającego tygodnia (14.09)

Szczątki samolotu w gdańskich Kokoszkach

W ostatnim tygodniu członkowie gdańskiej Fundacji Latebra zajmującej się poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki oraz militariów odnaleźli szczątki niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej w zbiorniku wodnym na osiedlu Smęgorzyno w dzielnicy Kokoszki w Gdańsku. Części dwusilnikowego samolotu w tym koło i karabin już udało wyciągnąć na brzeg. Zniszczone elementy wskazują na bombowiec Junkers Ju-88 lub myśliwiec Messerschmitt Me-110. Dokładna analiza odnalezionych części samolotu być może pozwoli na precyzyjne określenie jego typu. Eksploratorzy podążając szczęśliwym tropem liczą na odnalezienie w pobliżu kolejnego zaginionego samolotu – rosyjskiego szturmowca Ił-2. Trzymamy kciuki za pomyślne poszukiwania!

Niepodległość, Kraków i zabytkowy fotoplastykon

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie stanął zabytkowy fotoplastykon. Drewniane urządzenie, w którym przesuwające się trójwymiarowe, nieruchome obrazy prezentują widoki Krakowa z lat 1918-39, m.in. krajobrazy starego Krakowa, inwestycje, życie codzienne, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz uroczystości i wydarzenia, gościć będzie na muzealnym placu do 4 października br. Później wyruszy do kolejnych polskich miast, aby prezentować archiwalne fotografie związane z lokalnymi historiami. Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Program Wieloletni „Niepodległa” na lata 2017–2021 i dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Starożytne złoto

Podczas prac budowlanych prowadzonych w Como (Lombardia, Włochy) archeolodzy odkryli skarb – niemal trzysta złotych monet pochodzących ze schyłkowego okresu Cesarstwa Rzymskiego ( 27 p.n.e. – 476 r.). Wiek monet określono wstępnie na IV lub V w. n. e., a wartość na miliony euro. Wszystkie znajdowały się w kamiennej urnie w kształcie amfory zakopanej głęboko pod ziemią, na terenie kina Cinema Centrale przy via Diaz w centrum miasta, wcześniej teatru Cressoni z XIX w. Pierwotnie znajdowały się w tym miejscu domy rzymskich arystokratów. To może być jeden z najważniejszych rzymskich skarbów – powiedział Giancarlo Frigerio, prezes stowarzyszenia archeologicznego z Como. W miejscu nie działającego od lat kina miała powstać nowa inwestycja, której budowa pozwoliła odkryć starożytny skarb. Roboty budowlany są na tę chwilę wstrzymane, a archeolodzy mają nadzieję, że odnajdą na tym terenie jeszcze więcej ciekawych i cennych artefaktów.

Włochy w Gdańsku jeszcze we wrześniu

Już 22 września br. w w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku nastąpi oficjalne otwarcie wystawy Włochy w Gdańsku, która określana jest przez organizatorów “pierwszą próbą ukazania dziedzictwa włoskiego w Gdańsku od XIV do końca XVIII wieku”. Na ekspozycji pojawią się obiekty dotąd nieeksponowane szerokiej publiczności, w tym m.in. inkunabuły i starodruki z dawnej Biblioteki Senatu Miasta Gdańska, paramenty liturgiczne z kościoła Mariackiego w Gdańsku, renesansowe iluminowane kodeksy oraz liczne obrazy, rysunki, dzieła graficzne i szkło włoskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz kolekcji kościelnych i prywatnych. Wystawa zaprezentuje eksponaty ze zbiorów polskich (np. Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Muzeum Diecezjalne w Pelplinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) oraz europejskich (British Museum w Londynie, Staatliche Museen w Berlinie). Wystawa jest efektem projektu badawczego i konserwatorskiego, który był realizowany od 2014 r. Została sfinansowana ze środków Miasta Gdańska. Potrwa do końca tego roku.

Całkiem nowy średniowieczny zamek

W Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie) otwarto zamek! I to zamek nie byle jaki, bo… gotycki! Średniowieczna forteca przeszła szereg kompleksowych prac remontowo-rekonstrukcyjnych (m.in wymieniono więźbę dachową, odbudowano krużganki i dziedziniec) mających na celu przywrócenie jego dawnego blasku. Koszt remontu, który trwał ponad rok, wyniósł 11,2 mln zł, z czego 6,4 mln to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Teraz w dawnej krzyżackiej siedzibie zagości Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, które będzie zarządzało odbudowanym obiektem. W zamku znalazła się stała wystawa o dziejach miasta, ale opiekunowie placówki już zapowiadają szereg ekspozycji czasowych wraz z wydarzeniami towarzyszącymi.

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora