Krótki przegląd mijającego tygodnia (14.12)

Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Elblągu już wkrótce powstanie wirtualna galeria zabytków! Projekt “Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” zakłada digitalizację 3D ponad stu eksponatów znajdujących się w zbiorach ośmiu muzeów regionu: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Muzeum w Ostródzie, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. W wirtualnej galerii znajdą się również tzw. baby pruskie z Bartoszyc oraz dwie budowle o charakterze obronnym (Baszta Bociania, Dobre Miasto) i sakralnym ( kościół św. Piotra i Pawła w Mariance k. Pasłęka.) z XIV w. Postępy realizowanego projektu można będzie śledzić na stronie internetowej cyfrowewm.pl oraz dzięki aplikacji VR umożliwiającej zwiedzanie wirtualnej galerii.

 

100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości

10 grudnia 2018 r., w Teatrze Narodowym w Warszawie miała miejsce uroczysta gala „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”, podczas której Prezydent RP wręczył oficjalne dokumenty, potwierdzające uznanie kolejnych zabytków za Pomniki Historii. Do tego elitarnego grona dołączyło 14 nowych obiektów, z 11 województw. Na liście znalazły się m.in. zespół staromiejski wraz z klasztorem Sióstr Klarysek w Starym Sączu, zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy (woj. wielkopolskie), Twierdza Przemyśl. Setnym Pomnikiem Historii ustanowiona została Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności. Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnej wartości i znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta RP specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta procedura trwa od 1994 r. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie się powiększa. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 105 zabytkom.

 

Rekordowy Tadeusz Kantor

Podczas licytacji „Post-war and contemporary art – vente du jour” w paryskim domu aukcyjnym Christie’s dzieło Tadeusza Kantora (1915 – 1990), malarza, przedstawiciela taszyzmu, twórcy awangardy, reżysera i teoretyka sztuki, pobiło rekord sprzedaży! Praca „Emballages, objets, personnages n. 5” z 1968 r. (olej i kolaż z drewna na płótnie) została sprzedana za niebagatelną sumę ponad 247 tys. euro. Nikt nie przewidywał takiego obrotu aukcji. Dom aukcyjny Christie’s estymację dzieła ustalił na kwotę zaledwie 15-20 tys. euro. Suma okazała się o wiele wyższa. Tym sposobem pobito rekord poprzedniego dzieła Kantora „Egzekucja według Goi” z 1970 r., który został sprzedany w domu aukcyjnym DESA w grudniu 2017 r. osiągając 187 tys. euro.

 

XVII wieczny sztambuch powrócił do Wrocławia

W środę, 12 grudnia, do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu trafił zrabowany podczas II wojny światowej XVII-wieczny sztambuch (rodzaj pamiętnika) Melchiora Lucasa. Rękopis, w którym można znaleźć wpisy przedstawicieli wielu warstw ówczesnego społeczeństwa: arystokratów, oficerów cesarskich, wysoko postawionych duchownych, patrycjuszy, mieszczan i nauczycieli, pochodzi z zasobów dawnej Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu. 16 września 1943 r. 100 drewnianych ponumerowanych skrzyń z najcenniejszymi rękopisami i inkunabułami wywieziono do pałacu w Ramfeld – dzisiejszych Ramułtowicach. Aż do tego roku dzieje zabytku pozostawały nieznane. Dopiero w kwietniu rękopis pojawił się w katalogu jednego z domów aukcyjnych w Niemczech. Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Wrocławskiego ocenił, że odzyskanie sztambucha ma znaczenie „kulturowe, zarówno dla Wrocławia i jego ciągłości historycznej, jak i dla Biblioteki Uniwersyteckiej”. Sztambuch został zdigitalizowany. Dostępny jest na stronie: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/publication/100571/edition/93940

 

Nowe Muzeum Medycyny i Farmacji

W Sosnowcu w ostatnim tygodniu otwarto Muzeum Medycyny i Farmacji. Instytucja działa na sosnowieckim Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Składa się z 8 pomieszczeń, w których znalazły się m.in. dawne narzędzia i naczynia do wytwarzania leków, wykonane przez śląskich lekarzy płucoserce, pierwsza polska endoproteza stawu biodrowego, czy specjalne zioła z ekologicznych upraw we Włoszech. Bogate wyposażenie muzeum uczelnia zawdzięcza m.in. prywatnym darczyńcom. Jednym z nich jest Emilian Kocot, sosnowiecki lekarz, który od lat kolekcjonuje medyczne eksponaty. Na remont i wyposażenie muzeum uczelnia przeznaczyła z własnych środków ponad 2,6 mln zł. 100 tys. zł dołożył sosnowiecki magistrat. Otwarcie placówki symbolicznie kończy obchody 70-lecia powstania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora