Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.01)

Ze średniowiecznych szlaków pielgrzymkowych prosto do sieci

archeoportal

Gdańskie Muzeum Archeologiczne (MAG) udostępniło w sieci 739 zabytkowych przedmiotów związanych z XIV i XV-wiecznym ruchem pielgrzymkowym w Gdańsku. Jeszcze do końca bieżącego roku archeoportal.pl ma wzbogacić się o 300 kolejnych zabytków. Na internetową bazę danych składają się nie tylko fotografie zabytków, ale również ich zwięzłe opisy. Poza tym szukając jakiegoś przedmiotu można również zidentyfikować stanowisko, z którego pochodzi, sezon badawczy w którym go odkryto, kierownika badań, instytucję prowadzącą prace czy konteksty i inne obiekty znalezione w jego pobliżu. Wszystkie zdjęcia udostępniono na licencji Creative Commons (CC-BY-3.0), aby zasoby Muzeum bez problemu mogły być ponownie wykorzystane, np. przez naukowców. Jak informuje MAG, poza dodawaniem zabytków do bazy, planowane jest rozszerzanie Archeoportalu o kolejne kolekcje.

MS „Batory”, 20 lat i 220 zdjęć

batory
Kpt. Tadeusz Meissner z aktorką Elżbietą Czyżewską i artystkami „Mazowsza” na pokładzie „Batorego”, 1963 r. Źródło: Muzeum Emigracji.

Gdyńskie Muzeum Emigracji weszło w posiadanie kolekcji 220 zdjęć autorstwa Floriana Staszewskiego – etatowego fotografa najsłynniejszego polskiego transatlantyku MS „Batory”, przez od 1947 do 1967 r. dokumentującego powojenne losy statku. Ukazują one nie tylko życie pasażerów na pokładzie transatlantyku (odpoczynek, wybory miss, bale kostiumowe i inne zabawy), ale również pracę jego załogi czy rozmaite epizody mające miejsce podczas rejsów, np. akcje ratunkowe. Większość pozyskanych przez Muzeum zdjęć nie była prezentowana publicznie przez ostatnie 50 lat. Jak informuje rzeczniczka placówki, Joanna Wojdyło, do końca marca wszystkie fotografie mają być udostępnione w internetowej bazie zbiorów, a niektóre z nich prawdopodobnie wejdą w skład ekspozycji stałej.

Rocznica: Pierwszy cylinder

Cylinder ze zbiorów Oberschlesien Museum.
Cylinder ze zbiorów Oberschlesien Museum.

Czy wiecie, że 15 stycznia 1797 r. w Londynie na głowach panów po raz pierwszy pojawił się cylinder? To wyprodukowane przez Johna Hetheringtona czarne nakrycie głowy, nierzadko zdobione klejnotami lub piórami, szybko stało się modne w Hiszpanii zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Jednak cylinder w Europie bardziej popularny stał się po 1820 r. Cylindry utożsamiane były z klasą wyższą i często używane były przez satyryków jako symbol kapitalizmu i świata biznesu, a noszącym je postaciom można było przypisać takie przymioty jak: bogactwo, nikczemność, reakcyjność itp.

180 000 historycznych obrazów dostępnych online

NYPL

Całkiem niedawno The New York Public Library udostępniło kolekcję około 180 tys. obrazów w sieci. Wśród nich znajduje się m.in. fotograficzna dokumentacja z czasów Wielkiego Kryzysu, listy i inne zapiski amerykańskich ojców założycieli, jak np. Thomas Jefferson, mapy, plany itp. Ale nie tylko! Zainteresowani na stronie natrafią również na bogaty „materiał międzynarodowy”: europejskie średniowieczne manuskrypty, brytyjskie XIX-wieczne cyjanotypie botaniczne i wiele innych. A to wszystko w wysokiej rozdzielczości i z możliwością bezpłatnego, dalszego wykorzystania. Zachęcamy do odwiedzin!

Józef Kustroń, zakrwawiony order i Muzeum Wojska Polskiego

Józef_Kustroń

Pamiątki po Józefie Kustroniu – generale, który zginął w pierwszych dniach II wojny światowej zostały przekazane przez jego wnuczkę, Ewę Kustroń de Ramos, do warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego. Wśród podarowanych przedmiotów znajdują się trzy Krzyże Virtuti Militari, inne pomniejsze odznaczenia, zdjęcia, dokumenty czy kartki pisane przez dowódcę do rodziny. Najcenniejszą z pamiątek jest zdecydowanie Srebrny Krzyż przyznany Kustroniowi przez Józefa Piłsudskiego w 1920 r. za zasługi bojowe w wojnie z bolszewikami, który miał przypięty do munduru w chwili śmierci w bitwie pod Oleszycami – 16 września 1939 r. Do dziś na baretce zostały ślady krwi. Z pewnością w niedalekiej przyszłości będzie można oglądać go na wystawie stałej MWP.

Podziel się tym artykułem!