Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.02)

Archeologiczny przewodnik po południowej Jordanii

Powstał właśnie cyfrowy przewodnik po południowej Jordanii! Portal southernjordanguide.com to jednak nie tylko nowoczesny informator turystyczny. Strona powstała dzięki naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którzy sporo miejsca poświęcili na publikację polskich dokonań archeologicznych oraz badań w tej części świata. Znajdują się tam informacje o historii polskiej naukowej obecności w Jordanii oraz relacje z aktualnie prowadzonych wykopalisk i innych projektów badawczych, takich jak m.in. Polski projekt heritage-landscape-community, Pionierskie badania na stanowiskach Faysaliyya i Munqata’a czy Średniowieczne zamki południowej Jordanii. Przewodnik powstał dzięki wsparciu finansowemu m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Freski Michała Anioła we wrocławskiej kolegiacie

Ponad 30 fresków Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, z okresu 1508-1512, trafi do Kolegiaty św. Krzyża na wrocławskim Ostrowie Tumskim! Jak to możliwe?! Chodzi oczywiście o wierne oryginałom reprodukcje. Będą to jednak repliki w rzeczywistych rozmiarach, na materiale imitującym ścianę, w tym m.in. słynne Stworzenie Adama o wymiarach 2,7 m i 5,7 m oraz Sąd Ostateczny – o rozmiarach 12 x 12,5 m (150 m kw.). Reprodukcje powstały dzięki zaawansowanym technologiom umożliwiającym wierne oddanie najmniejszych szczegółów oryginalnych fresków z Kaplicy Sykstyńskiej. Dla zwiedzających przygotowane będą też specjalne audio przewodniki z pełnym opisem twórczości Michała Anioła.Wystawa była już prezentowana w 15 miastach na świecie, m.in. w Montrealu, Nowym Jorku, Berlinie, Szanghaju i Wiedniu. Wrocław ma być pierwszym – ale nie ostatnim – polskim miastem, w którym repliki fresków zostaną zaprezentowane.

 

Wrak najważniejszego lotniskowca odnaleziony

Jednostka badawcza RV „Petrel” pod kierownictwem Paula Allena odnalazła wrak amerykańskiego okrętu USS „Hornet”(CV-8) z czasów II wojny światowej! Znany przede wszystkim z uczestnictwa w tzw. rajdzie płk. Doolittle’a oraz w bitwie o Midway i bitwie u wybrzeży wysp Salomona, jest jednym z najważniejszych lotniskowców tamtych czasów. Z pokładu lotniskowca, pułkownik US Army James Doolittle, poprowadził pierwszy atak powietrzny na cele japońskie, w tym Tokio. Okręt został zatopiony przez japońskie niszczyciele w październiku 1942 r., podczas bitwy koło wysp Santa Cruz. Zginęło wtedy 140 marynarzy z załogi liczącej prawie 2200 osób. Dziś jego wrak znajduje się na dnie południowego Pacyfiku, na głębokości 5330 metrów.

 

Dzieło Claude’a Moneta na licytacji w Londynie

W londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s podczas aukcji Impressionist & Modern Art Evening Sale pod młotek pójdzie m.in. obraz pt. Le Palais Ducal autorstwa Claude’a Moneta z 1908 r. Le Palais Ducal pojawia się na rynku sztuki od 1926 r., był też wielokrotnie wystawiany, niedawno w 2018 roku na nagrodzonej wystawie Monet & Architecture w National Gallery w Londynie. Wartość oleju na płótnie jest szacowana na 20 – 30 mln funtów, eksperci mają nadzieję, że padnie rekordowa kwota. Oprócz pracy Moneta aukcja zaoferuje kolekcjonerom również inne obrazy, dzieła na papierze i rzeźby wybitnych artystów XIX i początku XX w., w tym Schielego, Kirchnera, Giacomettiego, Picassa czy Chagalla.

 

Dzieła sztuki do kolorowania

Ponad 100 instytucji kultury udostępni swoje zbiory w formie… kolorowanek! #ColorOurCollections to cykliczny projekt, w którego realizację zaangażowane są muzea i biblioteki na całym świecie, m.in. Nowojorska Biblioteka Publiczna, British Library czy Uniwersytet w Cambridge, Biblioteka Jagiellońska, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej czy Biblioteka Narodowa. Akcja odbywa się od 2016 r. i z roku na rok gromadzi coraz więcej zaangażowanych instytucji. Tegoroczne #ColorOurCollections odbędzie się w dniach 4-8 lutego br. Wszystkie kolorowanki dostępne są na stronie akcji.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora