Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.04)

Wielkanocny pokaz jednego dzieła

W związku ze świętami wielkanocnymi w Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie we wtorek 12 kwietnia rozpoczął się pokaz specjalny pobizantyńskiego tryptyku z XVI wieku, którego malowidła wiążą się z Ukrzyżowaniem i Pasją Chrystusa. Tryptyk jest wybitnym dziełem tzw. szkoły kreteńskiej epoki pobizantyńskiej, w którym łączą się aktualne wzorce malarstwa włoskiego z tradycją sztuki epoki Paleologów. W części środkowej znajduje się przedstawienie Zdjęcia z Krzyża. Skrzydła wypełniają sceny Pasji Chrystusa – Niesienie Krzyża i Marie u Grobu. Oryginalne malowidła na rewersach skrzydeł zostały zasłonięte malowaną iluzjonistyczną niszą, w której znajdują się Arma Passionis, czyli Narzędzia Męki Pańskiej. Zmiany te najprawdopodobniej zostały wykonane w XVII wieku, gdy tryptyk trafił na „rynek europejski”. Dzieło wyeksponowano w Sali IX „Paramentów liturgicznych”, gdzie znajduje się m.in. znakomitej klasy bursztynowy ołtarzyk Męki Pańskiej. Umieszczenie tryptyku w kontekście dzieł sztuki europejskiej o zbliżonej tematyce umożliwia porównanie, w jaki sposób wydarzenia Wielkiego Tygodnia były ukazywane w dwóch tradycjach artystycznych – wschodniej i zachodniej. Pokaz potrwa do 26 czerwca.

Skarb srebrnych monet odnaleziony na Podkarpaciu

Zdjęcie poglądowe, fot. Pexels

Podczas prac związanych z usuwaniem awarii sieci wodociągowej w okolicy remizy strażackiej w Bukowsku w powiecie sanockim (woj. podkarpackie) odnaleziono 156 monet z lat 90. XIX w. oraz początku XX w. Skarb był włożony do garnuszka, owiniętego w płótno nasączone naftą. Łukasz Dzik Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krośnie wraz z archeologiem dokonali weryfikacji znaleziska oraz przeprowadzili wizję lokalną miejsca, gdzie znaleziono monety. Większość monet pochodzi z Królestwa Austro-Węgier. Jego ówczesna wartość równa była rocznemu uposażeniu urzędnika cesarskiego. Wśród monet są duże srebrne korony, floreny i forinty, kopiejki a nawet…cent amerykański sprzed I wojny światowej. Monety zostaną przekazane do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie przejdą niezbędne prace konserwatorskie.

Dzieło Michała Anioła trafi pod młotek

Fot. Chriestie’s

Na aukcji w paryskim Christie’s, zaplanowanej na 18 maja, pojawi się rysunek Michała Anioła Buonarottiego! Autorstwo dzieła wykonanego pod koniec XV w. we Florencji przypisywane było do niedawna uczniom renesansowego mistrza. „Młody mężczyzna (za Masaccio) otoczony przez dwie osoby” w 2019 r. okazało się jednak jednym z wczesnych dzieł Michała Anioła i najstarszym znanym studium nagiego człowieka jego autorstwa. Centralna postać to kopia drżącego mężczyzny z fresku Chrzest Neofitów. Fresk ten znajduje się w kościele Santa Maria del Carmine we Florencji. Jego autorem jest Masaccio (Tommaso di Ser Giovanni di Simone), pierwszy wielki artysta włoskiego renesansu. Szacunkowa kwota rysunku o wymiarach 33×20 cm to około 30 milionów euro.

Wirtualne nurkowanie na wraku z czasów II wojny światowej

Zdjęcie poglądowe, fot. Wikipedia

Dzięki projektowi stworzonemu przez australijskich naukowców pojawiła się możliwość wirtualnego nurkowania na wraku japońskiego okrętu podwodnego I-124 z okresu II wojny światowej. Okręt podwodny Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej I-124 powstał w latach 1926-1928, w zakładach Kawasaki Heavy Industries. Podczas II wojny światowej za pomocą okrętu zatopiono jednostki handlowe Hareldawins, Corregidor oraz Daylite na Morzu Południowochińskim. Na początku 1942 r. otrzymał nowy przydział do działań na Morzu Floresa i w Cieśninie Torresa. Jednostka miała pomagać w inwazji oraz stawiać miny u wybrzeży północno-zachodniej Australii. Okręt zatonął 20 stycznia 1942 r., zaledwie 65 km od wybrzeża Australii, na wysokości miejscowości Darwin. Zginęło wówczas 80 członków załogi. Wrak okrętu podwodnego I-124 to jedna z najważniejszych jednostek znajdujących się w australijskich wodach terytorialnych, objętych pełną ochroną jako mogiła wojenna. W związku z ustanowioną międzynarodową ochroną pojawił się zakaz nurkowania w jego pobliżu. Od niedawna można to jednak zrobić wirtualnie za pomocą technologii VR oraz smartfona. Podczas projekcji specjalnie przygotowany film zabiera widza w wirtualne głębiny i na pokład wraku.

Międzynarodowy Dzień Sztuki

Leonardo da Vinci, Autoportret, fot. Wikipedia

Dziś, 15 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Sztuki (World Art Day). Święto zostało ustanowione w 2011 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych (IAA – International Associatation of Art), a na datę obchodów wyznaczono dzień urodzin Leonarda da Vinci. Oficjalną rangę wydarzeniu nadano na 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 r. Obchody Dnia mają się przyczynić do wzmacniania więzów pomiędzy twórczością artystyczną a społeczeństwem, do zwiększania świadomości różnorodności form wyrazu artystycznego, a także podkreślać wkład artystów w zrównoważony rozwój. To święto, które jest symbolem pokoju na świecie, wolności słowa, tolerancji, braterstwa i wielokulturowości oraz znaczenia sztuki dla innych dziedzin.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora