Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.05)

Odnaleziono skarb srebrnych monet

fot. Muzeum Lubuskie

W okolicach Gorzowa Wielkopolskiego odnaleziono skarb srebrnych monet, datowany wstępnie na pierwszą ćwierć XIV wieku. Archeolodzy z Muzeum Lubuskiego oraz ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Warta” natrafili na depozyt składający się z 58 całych i 4 fragmentów monet o łącznej wadze około 20 g. Większość z nich stanowią unikatowe beznapisowe brakteaty pomorskie i meklemburskie, czyli moneta wybijana jednostronnie z cienkiej blaszki na miękkiej podkładce, uzupełnione 3 denbrarami brandenburskimi. Wśród monet udało się wydzielić emisje m.in. z mennic w Gryfii, Tąglimiu, Uznamie, Dyminie, Strzałowie, Szczecinie, Kołobrzegu czy Stargardzie. Obok nich odnaleziono ponadto ok. 100 innych monet z okresu średniowiecza i nowożytności. Obecnie trwają prace nad wstępnym określeniem i przygotowaniem znalezisk do kompleksowej konserwacji.

Polsko-francuski… plaster

Od tego tygodnia ponownie działają galerie sztuki współczesnej, w tym CSW “Znaki Czasu” w Toruniu. Już dziś w centrum startują cztery ekspozycje przygotowane w ramach 11. PLASTER – Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej. Niezmienną formułą wszystkich edycji festiwalu jest konfrontowanie polskiego dizajnu graficznego z aktualnymi trendami tej dziedziny sztuki w Europie i na świecie. W tym roku na czele stoi analiza sztuki francuskiej. Na wydarzenie składają się dwie wystawy indywidualne, jedna wystawa przeglądowa i jedna wystawa tematyczna. To monograficzne ekspozycje dwóch ikon francuskiego plakatu – Alaina Le Querneca i Michela Bouveta, plakaty autorstwa studentów kilku francuskich szkół artystycznych (wystawa „F1”) oraz projekt plenerowy – zestaw 40 wielkoformatowych plakatów poświęconych kinu francuskiemu autorstwa Łukasza Klisia, Sebastiana Kubicy i Tomasza Tobolewskiego (wystawa „Trzej muszkieterowie”). Aktualne wystawy można obejrzeć również w formie wirtualnej galerii na http://zwiedzaj.csw.torun.pl/

Pancerny lis trafił do poznańskiego muzeum

fot. muzeumwp.pl

W czwartek 14 maja do zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu trafił sprowadzony z Włoch kanadyjski samochód pancerny Fox z czasów II wojny światowej. Foxy były produkowane w Kanadzie w oparciu o konstrukcję brytyjskiego modelu Humber Mk III. Uzbrojone były w dwa karabiny maszynowe, załogę stanowiły cztery osoby. Powstało około 1,5 tys. egzemplarzy. Niewiele jeszcze wiadomo na temat sprowadzonego właśnie do Poznania pojazdu, ale zachodzi przypuszczenie, że pochodzi z 1942 lub 1943 r. i był używany w czasie wojny przez Polaków, a ściślej żołnierzy 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Więcej o stanie pojazdu można będzie powiedzieć po zakończeniu prac renowacyjnych. Jedno jest pewne – do tej pory żadne polskie muzeum nie miało w swych zbiorach takiego eksponatu.

Tajemnice kościoła na Dolnym Śląsku

fot. Jacek Halicki, Wikipedia

Trwa remont byłego kościoła ewangelickiego w Ziębicach (woj. dolnośląskie). W trakcie prac związanych z koniecznością pilnego zabezpieczenia dachu m.in. zdemontowano i otwarto kulę wieńczącą wieżę. W jej wnętrzu odnaleziono… zrolowane dokumenty i tubę. Niestety ze względu na znaczące zniszczenia “skrytki” również dokumenty nie zachowały się w najlepszym stanie. Z kolei stan tuby oceniono jako dobry. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przypuszcza, że może ona skrywać dokumenty dotyczące historii kościoła oraz Gminy Ewangelickiej. Tuba czeka jednak jeszcze na otwarcie i komisyjne oględziny jej zawartości. Znalezisko zostało zgłoszone do starosty ząbkowickiego na podstawie ustawy o rzeczach znalezionych.

Street art w służbie zdrowia

fot. Instagram Banksy’ego

Słynny na całym świecie anonimowy street artysta Banksy stworzył nową pracę w służbie walki z koronawirusem. „Game Changer” to czarno-biały rysunek przedstawiający małego chłopca bawiącego się jedną z figurek superbohaterów – pielęgniarką z maseczką ochronną i peleryną, atrybutem bohaterów znanych z komiksów. Jedynym kolorowym elementem przedstawienia jest czerwony krzyż na fartuchu lalki-pielęgniarki. Co najbardziej wymowne – pozostali bohaterowie wylądowali już w koszu. Kiedy ten los czeka “dzisiejszych” bohaterów? Monochromatyczny obraz o powierzchni metra kwadratowego pojawił się w szpitalu w Southampton. Pozostanie tam do jesieni, później zostanie wystawiony na aukcję, z której pieniądze przeznaczone będą na pomoc brytyjskiej służbie zdrowia NHS.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora