Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.06)

Sztormy odsłoniły skarby najcenniejszego wraku XVII stulecia

Armaty jednego z najbogatszych wraków u wybrzeży Wielkiej Brytanii – jednostki “President” z XVII w. – zostały w ostatnim tygodniu odsłonięte przez sztormy. Statek należący do Kompanii Wschodnio-Indyjskiej, zatonął u wybrzeży Kornwali, podczas burzy 4 lutego 1684 r. Na swoim pokładzie przewoził potężny ładunek pereł i diamentów. Wówczas szacowana wartość towaru znajdującego się na statku wynosiła 100 tys. funtów, dziś około 8 mln funtów! Miejsce zatonięcia, zwane „Loe Bar”, jest znane od 1973 r., ale dopiero pod koniec lat 90. XX wieku nurkowie dotarli do wraku “Presidenta” i objęli go ochroną, na podstawie Protection of Wrecks Act z 1973 r. Niedawne sztormy pozwoliły podwodnym archeologom na odnalezienie i przeprowadzenie dokładnej dokumentacji nieznanych wcześniej siedmiu armat i kotwicy ukrytych dotąd na morskim dnie pod warstwami piasku. Co ciekawe znalezisko znajdowało się blisko brzegu, na zaledwie 7 m głębokości. Poszukiwacze mają nadzieję na odnalezienie kolejnych skarbów z legendarnej jednostki.

Nowa ekspozycja stała Muzeum Auschwitz

W czwartek 14 czerwca br., w dniu rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszych Polaków otwarto nową wystawę stałą poświęconą ruchowi oporu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Ekspozycję umieszczono w dwóch zachowanych salach na parterze bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I. Znajdujemy się o oryginalnych przestrzeniach historycznych w bloku, który ma charakter rezerwatowy od czasu wojny. W tych przestrzeniach są też ślady historii: to napisy wykonane przed egzekucją przez więźniów policyjnych. Wystawa nawiązuje również do tego. Opowiada o ruchu oporu, ale wspomina również o tych napisach i tragicznym losie ich autorów – powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum Auschwitz. Na wystawę składa się 20 plansz przybliżających historię ruchu oporu, oryginalne dokumenty, listy więźniów, czy fotokopie planów komór gazowych i krematoriów w Birkenau. Wydarzenie było częścią obchodów 78. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z tego obozu. W otwarciu wzięli udział m.in. wicepremier Beata Szydło i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Skarb ostatniego Jagiellona w sprzedaży

Na aukcji Forum Auctions w Londynie pojawiła się książka z początku XVI wieku, pochodząca z prywatnej biblioteki ostatniego polskiego króla z dynastii Jagiellonów – Zygmunta II Augusta. Po śmierci króla ogromne zbiory ponad 4 000 woluminów uległy rozproszeniu. Dziś na całym świecie zbiorach prywatnych i w bibliotekach zachowało się ich już nieco ponad 650 sztuk. Egzemplarz, który pojawił się na rynku aukcyjnym wydaje się więc nie lada perełką. Choć nie dla wszystkich. Pięknie oprawiona książka, z charakterystycznym zygmuntowskim exlibrisem z 1563 r. została wyceniona na zaledwie… 4-6 tysięcy funtów! Dzieło Piotra Crescenzi pt. DE OMNIBUS AGRICULTURAE PARTIBUS, & DE PLANTARUM ANIMALIUMQ; NATURA & UTILITATE LIB. XII zostało wydane w 1548 r. w Bazylei. To jeden z dwóch egzemplarzy, jakie znajdowały się w królewskiej bibliotece. Może w związku z tym woluminem zainteresuje się jakaś polska książnica?

Praski list zaklęty w czasie

Podczas renowacji zabytkowego zegara astronomicznego na ścianie wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze (Czechy) konserwatorzy odnaleźli… list! Zegar znany powszechnie jako Orloj ucierpiał podczas II wojny światowej. Zaraz po niej jego rekonstrukcji, w tym odtworzeniu drewnianych postaci apostołów i figur, podjął się rzeźbiarz Vojtiech Sucharda. Wiadomość została ukryta w rzeźbie św. Tomasza. Jak tego odkryto? Figura wydawała się zdecydowanie lżejsza od pozostałych. Zdjęcia rentgenowskie wykazały, że została ona częściowo wydrążona, a w jej wnętrzu znajduje się aluminiowe pudełko. W liście rzeźbiarz nie krył rozczarowania, że podczas naprawy zegara nie mógł zrealizować własnej wizji artystycznej, a jego praca ograniczyć musiała się jedynie do wiernej rekonstrukcji. O konflikcie z ówczesnymi konserwatorami napisał nawet bajkę. Przesłanie Suchardy wraz z nowym listem dla przyszłych pokoleń od ekipy pracującej obecnie przy Orloju mają po jego konserwacji wrócić na ratuszową wieżę.

Unikatowa chorągiew przejdzie konserwację

W ramach przygotowań do planowanej jesienią wystawy “Niepodległość” w Muzeum Narodowym w Krakowie – unikatowa chorągiew konfederatów barskich z 1768 r. przejdzie konserwację. To wyjątkowo rzadkie dzieło sztuki. Jedna z dwóch znanych w polskich zbiorach chorągwi konfederatów barskich. Pierwsza znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, druga w naszych zbiorach, ale do tej pory nie była znana historykom – powiedział Andrzej Betlej, dyrektor MNK. Do niedawna chorągiew znajdowała się w muzealnych magazynach opisana w inwentarzu jako chorągiew kościelna. Dopiero dokładniejsza analiza pozwoliła pracownikom placówki docenić jej faktyczne pochodzenie i wartość. Chorągiew nie znajduje się w najlepszym stanie, jest mocno zniszczona, w związku z czym zostanie poddana starannej konserwacji zabezpieczającej, w dwóch muzealnych pracowniach: konserwacji tkanin oraz konserwacji malarstwa. Wystawa “Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” będzie jedną najważniejszych tegorocznych ekspozycji w Muzeum Narodowym w Krakowie, rozpocznie się 30 października br. i potrwa do końca stycznia 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora