Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.07)

“Nike Polska” odnaleziona

fot. Spotkania z Zabytkami

Odnaleziono oryginalną rzeźbę Edwarda Wittiga „Nike polska” („Nike”) z Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. Kompozycja składa się z trzech postaci – nagiej Nike, uskrzydlonego młodego chłopca symbolizującego miłość ojczyzny oraz skrzydlatego młodego mężczyzny symbolizującego odwagę. Pełnowymiarowa rzeźba została odlana w brązie w poznańskiej wytwórni Braci Wankiewicz. Rzeźba w latach 1939-1940 była eksponowana w Pawilonie Polskim, a po zamknięciu wystawy została sprzedana w prywatne ręce. W 1980 r. zakupił ją niemiecki handlarz dziełami sztuki i sprowadził do Niemiec. Po jego śmierci rzeźbę umieszczono przed jednym z budynków urzędu publicznego w jego rodzinnym mieście. Informację o jej lokalizacji otrzymano od wykładowcy historii polskiej kultury na Uniwersytecie La Salle w Filadelfii i działacza polonijnego Petera Obsta, który napisał, że wiadomość o tym dostał od niemieckiego archiwisty zajmującego się powojennymi losami pracy Wittiga. Mała wersja tego dzieła (wykonana w 1917 r., wym. 68 x 60 x 52 cm) znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zabytkowy dworzec za złotówkę

fot. Wikipedia

Dworzec kolejowy w Sierpcu (woj. mazowieckie) zyska nowe życie. Niszczejący od lat zabytek architektoniczny z 1924 r. został przekazany przez Polskie Koleje Państwowe miastu Sierpc za przysłowiową złotówkę. Miasto pozyskało jednocześnie blisko 9 mln zł na modernizację i adaptację obiektu. 5 mln zł pochodzi ze środków rządowych a 4 mln zł z marszałkowskich. W odnowionych wnętrzach budynku zbudowanego w stylu dworkowym swoją siedzibę będzie miała m.in Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc oraz Pałac Ślubów. Powierzchnia użytkowa dworca to 639,16 m². Podobne budynki dworców znajdują się w Płońsku, Modlinie, a mniejszy w Raciążu. Projektantem budynku był architekt Jan Jaroszyński; natomiast inne źródła wskazują na autorstwo architektów Romualda Millera lub Eugeniusza Szrettera. Remont prowadzony pod okiem konserwatora zabytków, ma zakończyć się w 2026 r.

Znaleziska archeologiczne sprzed miliona lat

Pięściaki, zdjęcie poglądowe, fot. Wikipedia

Na stanowisku archeologicznym El Pino położonym w miejscowości Carrascosa del Campo w Hiszpanii odnaleziono artefakty z kwarcytu, w tym m.in. pięściaki, noże oraz płatki. To narzędzia wykonane przez człowieka przed milionem lat, którego naukowcy nazywają praczłowiekiem z gatunku hominidów Homo antecessor. Udało nam się ustalić, że kamienne płatki służyły do rzeźnictwa, natomiast większe elementy do ciesielstwa – poinformował uczestniczący w badaniach archeolog Santiago Dominguez, który sprecyzował, że prace na stanowisku były prowadzone od 2014 r. W pracach badawczych w El Pino wzięli udział archeolodzy i paleontolodzy z kilku hiszpańskich ośrodków naukowych, w tym m.in. z Uniwersytetu w Murcji, madryckiego Uniwersytetu Complutense oraz Krajowego Centrum Badań nad Ewolucją Człowieka (CENIEH) w Madrycie.

Wystawa czasowa o gdańskiej stoczni

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku dzisiaj, 15 lipca, o godz. 17:00 nastąpi oficjalne otwarcie wystawy czasowej pt. “Stocznia”. Zaprezentowanych na niej zostanie ponad 240 eksponatów pochodzących ze zbiorów 50 instytucji i osób prywatnych, w tym m.in. od byłych pracowników gdańskiej stoczni. To narzędzia pracy i ubrania stoczniowców, plakaty, dyplomy zakładowe, legitymacje czy model statku a także zdjęcia, filmy i multimedia. Wśród nich znajdą się m.in. kopia bucika należącego do pasażerki storpedowanego w 1915 r. transatlantyku „Lusitania” (oryginał znajduje się w zbiorach muzeum w Liverpoolu), popielniczka, wykonana przez ucznia narodowości polskiej ze szkoły przyzakładowej Danziger Werft (1934) czy kufajka stoczniowa ze śladem po kuli z grudnia 1970 roku. Jak wskazują kuratorzy wystawy – wiele z tych eksponatów zostanie pokazanych szerokiej publiczności po raz pierwszy. Wystawa zostanie zaprezentowana na parterze ECS w sali wystaw czasowych. W przeszklonym pomieszczeniu powstała imitacja stoczni ze stali i blachy. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji będą mogli przejść trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi – aż po pochylnie. Wystawa będzie czynna do września 2023 roku.

Wielka średniowieczna bitwa w 2022 roku

Dni Grunwaldu 2003, fot. Wikipedia

Również dzisiaj, 15 lipca, rozpoczyna się organizowane cyklicznie od 1998 roku jedno z największych wydarzeń prezentujących kulturę średniowiecza w Europie i zarazem jedno z najważniejszych dla Warmii i Mazur, czyli inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku. W tym roku rekonstrukcja bitwy odbędzie się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Na pole walki wyjdzie około 1,2 tys. rekonstruktorów historycznych oraz miłośników średniowiecza z całego świata, w tym m.in. z: Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy, a nawet Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii. Podczas Dni Grunwaldu mają miejsce turnieje rycerskie, pokazy rzemiosł dawnych, koncerty muzyczne i wiele innych, w tym turnieje łucznicze, prezentacje walk rycerskich, liczne warsztaty, w tym warsztaty chorału gregoriańskiego, których uczestnicy prezentują swój kunszt podczas niedzielnej mszy świętej. Te rycerskie imprezy, m.in. turniej łuczniczy „O Antałek Podkomorzego”, VII Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Srebrny Miecz Grunwaldu” oraz Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, w tym V Turniej Bojowy Kobiet, odbywają się już od środowego południa.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora