Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.10)

Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w nowej odsłonie

Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie zyskała nową odsłonę. Jedną z najistotniejszych zmian jest fakt, że w nazwie galerii po raz pierwszy znalazł się XXI wiek. Prezentacja została poszerzona m.in. o dzieła sztuki konceptualnej i abstrakcji geometrycznej, prace twórców krakowskiej szkoły grafiki oraz artystów tworzących po roku 1989. W 12 salach na powierzchni 3 tys. m kw. widzowie zobaczą ponad 500 dzieł dwustu artystów. Najmłodsza praca, „K-dron. Między ziemią a niebem” Janusza Kapusty powstała w 2021 roku, najstarsza to „Dziewczynka chryzantemami” Olgi Boznańskiej z 1894 roku. Część eksponowanych dzieł jest depozytem dzięki Małopolskiej Fundacji Sztuki Współczesnej lub własnością samych artystów. Przebudowa Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w MNK trwała ponad dwa lata i kosztowała ponad 3 mln zł. Wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Spór o historyczny mebel

fot. Wikipedia

Ministerstwo Rolnictwa podjęło decyzję, że historyczny stół marszałka Piłsudskiego zostanie w pałacu Czartoryskich w Puławach. Drewniany, sześciokątny mebel, na którym naczelnik państwa planował ofensywę warszawską w 1920 roku był przedmiotem sporu pomiędzy puławskim Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (właścicielem pałacu Czartoryskich) a Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ta druga placówka chciała stół przejąć na własną ekspozycję. Od początku uważaliśmy, że stół powinien zostać w Puławach w Sali Kolumnowej pałacu Czartoryskich, bo jest to historyczny mebel związany z Puławami, to kawałek historii miasta i powinien stać w tym miejscu, w którym spełniał historyczną funkcję – powiedział profesor Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG. Do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafił już wniosek o wprowadzenie eksponatu na listę zabytków.

Banksy znów bije aukcyjne rekordy

fot. Sotheby’s

Konceptualne dzieło słynnego brytyjskiego street-artysty Banksy’ego „Love is in the Bin”, które kilka lat temu uległo częściowemu, zamierzonemu samozniszczeniu, sprzedano w czwartek w Londynie za 18,5 mln funtów. Namalowana na płótnie wersja słynnego muralu Banksy’ego z 2002 r. przedstawiającego dziewczynkę z czerwonym balonem w kształcie serca porwanym przez wiatr została sprzedana w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s w 2018 r. za 1,042 mln funtów. Jeszcze podczas aukcji dzieło uległo częściowemu samozniszczeniu na skutek uruchomionej w ramie niszczarki do cięcia płótna. Tylko na skutek zacięcia mechanizmu – nie uległo całkowitej destrukcji. Zszokowana zwyciężczyni aukcji ostatecznie zapłaciła wylicytowaną kwotę, a przecięte do połowy dzieło kilka miesięcy później wypożyczyła do Staatsgalerie w Stuttgarcie. Niedawno jednak zdecydowała się je sprzedać i ponownie trafiło do Sotheby’s w Londynie. Inwestycja okazała się udana. 18,5 mln funtów to rekordowa kwota za pracę Banksyego.

Weekend w Olsztynie

fot. Wikipedia

W nadchodzący weekend nadarzy się świetna okazja na zwiedzanie zamku w Olsztynie, czyli głównej siedziby Muzeum Warmii i Mazur. I to zupełnie za darmo! Ma to związek z trwającym remontem krużganka, gdzie znajduje się tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika. Działania na krużganku przekroczyły półmetek. Na ukończeniu są roboty na zewnątrz zamku związane z odnowieniem elewacji i naprawieniem więźby dachowej, która ostatni raz była remontowana w XIX wieku. Remont przyniósł też pierwsze odkrycia architektoniczne. „Na alkierzu pod dachem udało się odkryć tynki gotyckie, w których zachowały się fragmenty dekoracji maswerkowych. Mamy tam akurat fryz z czwórliści. Jest on na tyle dobrze zachowany, że na podstawie tego fragmentu możemy pokusić się o rekonstrukcję tego motywu” – mówi Jakub Polak, prowadzący prace konserwatorskie. Prace są elementem przygotowań do okrągłej rocznicy urodzin i śmierci Mikołaja Kopernika, która przypada w 2023 roku.

Portret Stanisława Witkiewicza zaprezentowano publicznie

fot. artinfo

Niedawno odkryte w prywatnej kolekcji w Warszawie dzieło Jacka Malczewskiego „Portret Stanisława Witkiewicza” z 1902 r. po 120 latach było znów dostępne dla szerokiej publiczności na wystawie w Warszawie. Dzieło pokazane publicznie tylko raz w 1903 roku, do wczoraj, 14 października można było oglądać w DESA Unicum w ramach wystawy poprzedzającej aukcję „Sztuka dawna. XIX wiek – Modernizm – Międzywojnie”. To jeden z najważniejszych obrazów przywróconych polskiej kulturze w ostatnim czasie. Szacunkowa wartość obrazu wynosiła 1,2 mln złotych, w ostateczności obraz sprzedano za 3 mln złotych. Podczas aukcji DESA Unicum zaprezentowała kolekcjonerom i miłośnikom sztuki dawnej łącznie 73 starannie wyselekcjonowane obiekty, w tym m.in. „Macierzyństwo w wnętrzu (recto) / Macierzyństwo na tle wiejskiego pejzażu (verso)” z lat 40. XX wieku autorstwa Meli Muter, „Pejzaż z Cagnes (z dziewczyną)” Zygmunta Waliszewskiego z 1925 roku oraz „Pejzaż wiejski ze stadem bocianów” Włodzimierza Tetmajera z ok. 1900 roku. 51 z nich znalazło nowych właścicieli.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora