Krótki przegląd mijającego tygodnia (15.11)

Sztuka Tamary Łempickiej bije rekordy

We wtorek 12 listopada podczas aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s padł rekord sprzedaży dzieła polskiego artysty za granicą. Szczęśliwy tytuł należy do… Tamary Łempickiej, słynnej malarki epoki art deco. Jej obraz “La tunique rose” z 1927 r. został sprzedany za za 13,4 mln dolarów (ok. 52 mln zł). Co istotne przewidywana cena obrazu wynosiła zaledwie 6-8 mln dolarów. Na obrazie znalazła się Rafaëla, jedna z najbardziej znanych muz i kochanek Łempickiej. W Polsce znajduje się kilkanaście obrazów autorstwa Łempickiej, można je oglądać m.in. w kolekcji muzeum Villa la Fleur – Muzeum École de Paris (Konstancin-Jeziorna, woj. mazowieckie).

Pałacowe wyposażenie odnalezione w budynkach gospodarczych

W Sztynorcie (woj. warmińsko-mazurskie) podczas prac porządkowych w dawnych budynkach gospodarczych, wchodzących w skład tamtejszego kompleksu pałacowego odnaleziono fragmenty XVI-wiecznego pieca kaflowego oraz portyku i obudowy kominka. Konserwatorzy na kaflach dostrzegli m.in. herby rodzin Doenhoffów i Lehndorffów, czyli rodzin, do których należał sztynorcki majątek. Pałac w Sztynorcie na Mazurach jest najbardziej znanym wschodniopruskim pałacem. Przez wiele lat pałac popadał w ruinę. Od 2009 roku zarządza nim Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, która stara się przywrócić pałac do życia.

Nowe muzeum w Pekinie

Chińska grupa Sevensta nawiązała współpracę z paryską Giacometti Foundation i Paris National Picasso Museum. Co to oznacza? W efekcie tego porozumienia w najbliższych latach w Pekinie ma powstać ma powstać nowoczesna placówka poświęcona twórczości wymienionych artystów. Alberto Giacometti oraz Pablo Picasso niewątpliwie są artystami wyjątkowymi. Wyjątkowa była również ich przyjaźń oraz kontakt oparty na wymianie pomysłów oraz dyskusjach na temat zmian, jakie nastąpiły w sztuce po II wojnie światowej. Trzy instytucje zamierzają współpracować ze sobą do 2025 roku. W przypadku konieczności przesunięcia terminu planowane jest przedłużenie umowy bądź przekazanie muzeum w ręce chińskiego zarządu.

Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury

W podziemnej trasie turystycznej w Rzeszowie, w ramach projektu „Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury”, powstanie nowoczesna multimedialna ekspozycja. Zlokalizowana pod płytą Rynku w Rzeszowie podziemna trasa turystyczna jest położona na trzech kondygnacjach. Składa się z 40 komnat i 25 piwnic, połączonych 15 korytarzami o łącznej długości prawie 500 m. Podziemny obiekt zostanie m.in. wyposażony w sprzęt, który pozwoli widzom na wirtualną „podróż w czasie”. Jak zaznaczyła firma Asseco Data System, po zakończeniu inwestycji rzeszowskie piwnice będą drugim, po podziemiach Rynku w Krakowie obiektem tego typu w Polsce. Realizacja przedsięwzięcia potrwa do 30 listopada 2020 r. Projekt będzie sfinansowany m.in. ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Odnaleziono okręt z czasów II wojny światowej

U wybrzeży japońskiej wyspy Okinawa, na głębokości ponad 425 m, odnaleziono wrak amerykańskiego okrętu podwodnego USS „Grayback” z czasów II wojny światowej. Jednostka została zatopiona przez samolot torpedowo-bombowy Nakajima B5N w 1944 r. podczas swojego 10 patrolu bojowego. Na pokładzie zginęło wówczas 80 marynarzy. Odkrycie jest dziełem inicjatywy „Lost 52 Project”. Poszukiwacze zrzeszeni w ramach tego przedsięwzięcia, postawili sobie za cel odnalezienie 52 zaginionych amerykańskich okrętów podwodnych. Do tej pory udało im się zlokalizować i zidentyfikować 4 takie jednostki.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora