Krótki przegląd mijającego tygodnia (16.04)

Pompeje antycznego Egiptu

fot. Pixaby

Naukowcy donoszą o największym odkryciu od czasów odnalezienia grobowca faraona Tutanchamona, a nawet o “Pompejach antycznego Egiptu”! Mowa o złotym mieście Aten (lub „Tam gdzie wzrasta Aten” od imienia boga Atena, nazywanego też Atonem), które przez tysiąclecia ukryte było pod pustynnymi piaskami w pobliżu Doliny Królów w Luksorze. Teren, na którym miasto zostało odkopane, znajduje się między świątynią Ramzesa III w Medinet Habu a świątynią grobową Amenhotepa III w Tebach Zachodnich. Ogromny kompleks powstał ponad 3 tysiące lat temu! Został założony za panowania faraona Amenhotepa III (około: 1388–1351 p.n.e.) i prosperował do czasów Tutenchamona (1333–1323 p.n.e.). Zaginione-odnalezione miasto składa się ze świątyni, pałaców, wysokich na 3 m domów (z pozostałościami wyposażenia w przedmioty codziennego użytku), warsztatu cegieł mułowych z odciskami pieczęci zawierającej kartusz Amenhotepa III, warsztatu produkcji amuletów i delikatnych elementów dekoracyjnych kuchni a nawet starożytnej… piekarni! Czytelna jest również siatka ulic. Archeolodzy są nawet w stanie wydzielić trzy obszary miejskie, o różnym przeznaczeniu: dzielnicę pałacową, administracyjno-mieszkalną i przemysłową.

Kolekcja samochodów rośnie na Podlasiu

Pożarniczy Star 244, fot. Krzysztof Kundzicz, Wikipedia

Do zbiorów Muzeum Przyrody i Techniki na Podlasiu trafił ponad 30-letni model STAR 244 RS. Produkcja modelu 244 ruszyła w roku 1975, ale wersji RS w 1979 r. Ten konkretny egzemplarz powstał w 1990 r., w odpowiedzi na potrzeby rolnictwa oraz gospodarstw wielkotowarowych. Jest w pełni sprawny, choć mocno wyeksploatowany. Jeszcze jesienią 2020 r. służył w firmie budowlanej. Egzemplarz zamyka najważniejszą część muzealnej kolekcji liczącej już 20 samochodów ciężarowych związanych z produkcją w starachowickich zakładach od 1948 do 2006 roku. Począwszy od STAR-a 20, który zadebiutował w grudniu 1948 r. a jego produkcja rozpoczęła się na początku 1949 r., przez STAR-a 266R – uczestnika X Rajdu Paryż – Dakar, po model 660M2 – wiernej repliki jedynego polskiego papamobile z okresu I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. Chronologicznie najnowszymi modelami w kolekcji są samochody, które zadebiutowały pod koniec lat 80. STAR-y 1142 i 742 potocznie nazywany „Maluchem”.

Pocztówka z Titanica na aukcji w USA

fot. RR Auction

Kartka pocztowa od starszego radiooperatora Titanica, wysłana kilka tygodni przed zatonięciem liniowca w 1912 roku, została w środę, 14 kwietnia wystawiona na aukcji w USA. Bardzo zajęty pracą do późna. Mam nadzieję, że wyruszę w poniedziałek i dotrę do Soton w środę po południu. Mam nadzieję, że u Ciebie w porządku. Dostałem wczoraj wiadomość od Ethel – napisał Phillips w kartce do swojej siostry Elsie. Na pocztówce umieszczone jest zdjęcie legendarnego liniowca oraz stempel z Belfastu, gdzie Titanica zbudowano. 25 letni Phillips 15 kwietnia po zderzeniu okrętu z górą lodową pozostał na swoim stanowisku i wysyłał wezwania o pomoc do innych statków w okolicy. Przeżył zatonięcie Titanica, ale zmarł z zimna na przewróconej łodzi ratunkowej. Pocztówka jest sprzedawana przez spadkobierców Very i Johna Gillespie, wieloletnich członków Titanic Historical Society z siedzibą w Massachusetts. Szacowano, że cena za pocztówkę osiągnie około 15 tys. dolarów.

Nowe technologie w służbie starożytności

fot. Wikipedia

Powstają modele 3D starożytnego miasta Nea Pafos, jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. W ramach projektu prowadzonego przez polskich naukowców odtworzone zostaną układy ulic i budowli funkcjonujących na terenie antycznego Nea Pafos w różnych okresach historycznych. Stworzymy modele miasta w czterech fazach jego rozwoju. Dowiemy się, jak faktycznie mogło ono wyglądać, ile liczyło mieszkańców. Zrekonstruujemy te elementy zabudowy, które znajdują się terenie polskich wykopalisk, czyli w rezydencjonalnej willowej dzielnicy miasta (…) oraz na agorze. – mówi prof. Ewdoksia Papuci-Władyka. Rezultatem zintegrowanych badań docelowo ma być rekonstrukcja krajobrazu miasta i zabudowań w postaci modeli trójwymiarowych. Projekt ma potrwać dwa lata, a gotowe modele mają zostać udostępnione na stronach internetowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej. Wyniki prac będą też najprawdopodobniej popularyzowane na Cyprze. Projekt jest finansowany z grantu Opus 18 Narodowego Centrum Nauki.

Królowa Jadwiga na banknocie 1000 zł

fot. Wikipedia

Narodowy Bank Polski planuje emisję banknotu o nominale 1000 zł. Wciąż oficjalnie nie wiadomo jaki będzie jego wzór, decyzja zapadnie po konsultacjach. Prezes NBP Adam Glapiński podzielił się jednak osobistym poglądem, że banknot powinien zdobić wizerunek Jadwigi Andegaweńskiej. Gapiński uważa, że na banknocie powinna być kobieta, królowa, a Jadwiga Andegaweńska jest w szczególny sposób zasłużona dla Polski. Jadwiga została koronowana w 1384 r., była pierwszą żoną Władysława Jagiełły, jest świętą Kościoła katolickiego i patronką Polski. Wszelkim materialnym i duchowym dobrem hojnie ubogacała swą drugą ojczyznę. Biegła w kunszcie dyplomatycznym, położyła podwaliny pod wielkość XV-wiecznej Polski. Ożywiała religijną i kulturalną współpracę między narodami, a jej wrażliwość na krzywdy społeczne wielekroć była sławiona przez poddanych – podkreślił Jan Paweł II w homilii jej mszy kanonizacyjnej. Czekamy z niecierpliwością na finał konsultacji i ogłoszenie oficjalnego wzoru planowanego banknotu.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora