Krótki przegląd mijającego tygodnia (16.08)

Nowe obrazy w kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach

Do Muzeum Narodowego w Kielcach trafiły obrazy „Wenecja” Henryka Sienkiewicza i „Pejzaż z rzeką” Józefa Szermentowskiego. Pierwsze dzieło zasili kolekcję Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (oddział MN), który pisarz otrzymał wraz z majątkiem ziemskim jako dar od społeczeństwa polskiego z okazji 25-lecia pracy artystycznej. To pierwszy obraz sygnowany podpisem Henryka Sienkiewicza. Z kolei ”Pejzaż z rzeką” uważany jest za jeden z najwartościowszych i najciekawszych obrazów Szermentowskiego. Dzieło będzie eksponowane w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej wśród pozostałych 34 obrazów tego malarza. Kolekcja malarstwa Szermentowskiego będąca w zbiorach kieleckiego Muzeum jest najliczniejszą w kraju. Za oba płótna kieleckie muzeum zapłaciło w sumie 170 tys. zł. 103 tys. zł pochodzi z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje muzealne”, a 67 tys. zł ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego.

Skarb wróżki odnaleziono w Pompejach

Archeolodzy mówią o odkryciu… skarbu wróżki. Na terenie wykopalisk w Pompejach na południu Włoch odnaleziono bowiem pozostałości drewnianej szkatułki, w której znajdowały się dziesiątki różnego rodzaju amuletów, przedmioty z bursztynu, kryształu i ametystu, zbiór unikatowych talizmanów w kształcie dzwonków i laleczek, a także kobiecą biżuterię. Naukowcy podają, że większość z nich miała najprawdopodobniej odstraszać złe moce i przynosić szczęście. Nie ma wątpliwości, że zawartość szkatułki miała służyć magicznym rytuałom. W pobliżu znaleziska archeolodzy trafili wcześniej na szczątki całej rodziny, która zginęła w wyniku gwałtownej erupcji Wezuwiusza w 79. r. n.e. Czy wśród nich była wróżka?

O historycznych fajkach w Rzeszowie

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie trwa wystawa „Fajki historyczne”, na której prezentowanych jest ponad 250 fajek ze zbiorów Wschodniosłowackiego Muzeum w Koszycach. Ekspozycja obejmuje egzemplarze z okresu od XVII do początków XX w., wśród których znalazły się m.in. fajki wojskowe, z sepiolitu (morskiej piany), drewna, porcelany, gliniane, bogato rzeźbione i zdobione srebrnymi oprawami, kością słoniową, bursztynem,czy szlachetnymi kamieniami. Na wystawie można zobaczyć fajki o główkach w kształcie psów, jeleni, ptaków, fantastycznych stworzeń oraz wiele innych. Niektóre z fajek pochodzą z warsztatu Stiasnego z Kremnicy oraz wytwórni Ahnertów i Hoenigów w Bańskiej Szczawnicy, które były dawniej bardzo znanymi zakładami na terenie monarchii austro-węgierskiej. Wystawę można oglądać do 11 października br.

Nowa pływająca galeria sztuki w Bilbao

Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao w Hiszpanii przejdzie poważny remont i rozbudowę. Na projekt inwestycji rozpisano międzynarodowy konkurs, do którego przystąpiło aż 57 kandydatów. Wygrał pomysł brytyjskiego architekta Normana Fostera, który chce zbudować “pływającą” galerię sztuki. Istniejące części muzeum z 1949 r. i 1970 r. zostaną połączone ogromną szklaną nadbudówką, co sprawi, że nowa przestrzeń wystawiennicza będzie miała ponad 7 tys. m2. Architekci mają 15 miesięcy na szczegółowe opracowanie projektu. Prace budowlane mają się rozpocząć w marcu lub kwietniu 2021 r., a zakończyć pod koniec 2022 r. Koszt renowacji muzeum i budowy „pływającej” galerii ma się zamknąć w kwocie 18,66 mln euro.

Powstania śląskie wielkości pocztowego znaczka

Już od dziś w obiegu znajduje się nowy znaczek pocztowy “Powstania Śląskie”. Na znaczku, po prawej stronie, przedstawiono postać Alfonsa Zgrzebnioka, pseudonim “Rakoczy” (1891-1937), komendanta powstań śląskich i jednego z założycieli Związku Powstańców Śląskich. Po lewej stronie znaczka umieszczono mapę zasięgu I Powstania Śląskiego, którego Zgrzebniok był naczelnym dowódcą. W górnej części znaczka znajduje się fotografia oddziału powstańczego, a w dolnej kopalnia węgla w Mysłowicach. Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie: 31,25 x 43 mm , w nakładzie 216 000 sztuk. Arkusz zawiera 12 szt. znaczków o wartości 3,30 zł. Autorem projektu znaczka jest Adam Kultys.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora