Krótki przegląd mijającego tygodnia (16.08)

Nowe obrazy w kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach

Do Muzeum Narodowego w Kielcach trafiły obrazy „Wenecja” Henryka Sienkiewicza i „Pejzaż z rzeką” Józefa Szermentowskiego. Pierwsze dzieło zasili kolekcję Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (oddział MN), który pisarz otrzymał wraz z majątkiem ziemskim jako dar od społeczeństwa polskiego z okazji 25-lecia pracy artystycznej. To pierwszy obraz sygnowany podpisem Henryka Sienkiewicza. Z kolei ”Pejzaż z rzeką” uważany jest za jeden z najwartościowszych i najciekawszych obrazów Szermentowskiego. Dzieło będzie eksponowane w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej wśród pozostałych 34 obrazów tego malarza. Kolekcja malarstwa Szermentowskiego będąca w zbiorach kieleckiego Muzeum jest najliczniejszą w kraju. Za oba płótna kieleckie muzeum zapłaciło w sumie 170 tys. zł. 103 tys. zł pochodzi z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje muzealne”, a 67 tys. zł ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego.

Skarb wróżki odnaleziono w Pompejach

Archeolodzy mówią o odkryciu… skarbu wróżki. Na terenie wykopalisk w Pompejach na południu Włoch odnaleziono bowiem pozostałości drewnianej szkatułki, w której znajdowały się dziesiątki różnego rodzaju amuletów, przedmioty z bursztynu, kryształu i ametystu, zbiór unikatowych talizmanów w kształcie dzwonków i laleczek, a także kobiecą biżuterię. Naukowcy podają, że większość z nich miała najprawdopodobniej odstraszać złe moce i przynosić szczęście. Nie ma wątpliwości, że zawartość szkatułki miała służyć magicznym rytuałom. W pobliżu znaleziska archeolodzy trafili wcześniej na szczątki całej rodziny, która zginęła w wyniku gwałtownej erupcji Wezuwiusza w 79. r. n.e. Czy wśród nich była wróżka?

O historycznych fajkach w Rzeszowie

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie trwa wystawa „Fajki historyczne”, na której prezentowanych jest ponad 250 fajek ze zbiorów Wschodniosłowackiego Muzeum w Koszycach. Ekspozycja obejmuje egzemplarze z okresu od XVII do początków XX w., wśród których znalazły się m.in. fajki wojskowe, z sepiolitu (morskiej piany), drewna, porcelany, gliniane, bogato rzeźbione i zdobione srebrnymi oprawami, kością słoniową, bursztynem,czy szlachetnymi kamieniami. Na wystawie można zobaczyć fajki o główkach w kształcie psów, jeleni, ptaków, fantastycznych stworzeń oraz wiele innych. Niektóre z fajek pochodzą z warsztatu Stiasnego z Kremnicy oraz wytwórni Ahnertów i Hoenigów w Bańskiej Szczawnicy, które były dawniej bardzo znanymi zakładami na terenie monarchii austro-węgierskiej. Wystawę można oglądać do 11 października br.

Nowa pływająca galeria sztuki w Bilbao

Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao w Hiszpanii przejdzie poważny remont i rozbudowę. Na projekt inwestycji rozpisano międzynarodowy konkurs, do którego przystąpiło aż 57 kandydatów. Wygrał pomysł brytyjskiego architekta Normana Fostera, który chce zbudować “pływającą” galerię sztuki. Istniejące części muzeum z 1949 r. i 1970 r. zostaną połączone ogromną szklaną nadbudówką, co sprawi, że nowa przestrzeń wystawiennicza będzie miała ponad 7 tys. m2. Architekci mają 15 miesięcy na szczegółowe opracowanie projektu. Prace budowlane mają się rozpocząć w marcu lub kwietniu 2021 r., a zakończyć pod koniec 2022 r. Koszt renowacji muzeum i budowy „pływającej” galerii ma się zamknąć w kwocie 18,66 mln euro.

Powstania śląskie wielkości pocztowego znaczka

Już od dziś w obiegu znajduje się nowy znaczek pocztowy “Powstania Śląskie”. Na znaczku, po prawej stronie, przedstawiono postać Alfonsa Zgrzebnioka, pseudonim “Rakoczy” (1891-1937), komendanta powstań śląskich i jednego z założycieli Związku Powstańców Śląskich. Po lewej stronie znaczka umieszczono mapę zasięgu I Powstania Śląskiego, którego Zgrzebniok był naczelnym dowódcą. W górnej części znaczka znajduje się fotografia oddziału powstańczego, a w dolnej kopalnia węgla w Mysłowicach. Znaczek wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie: 31,25 x 43 mm , w nakładzie 216 000 sztuk. Arkusz zawiera 12 szt. znaczków o wartości 3,30 zł. Autorem projektu znaczka jest Adam Kultys.

Jedna odpowiedź do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (16.08)”

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora