Krótki przegląd mijającego tygodnia (16.11)

Pałac Saski jako trwały pomnik niepodległości

W niedzielę 11 listopada prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie, zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. Podpisana deklaracja ma stanowić wyjątkowy trwały pomnik niepodległości, symbol ciągłości państwowej oraz przywiązania obywateli do rodzimej kultury i dziedzictwa, które stanowią dobro wspólne całego narodu. Władze nie zdradzają jednak szczegółów przedsięwzięcia, takich jak planowane rozpoczęcie budowy czy projekt przywrócenia dawnej świetności budowli. Barokowy Pałac Saski został wzniesiony w 1661 r. przez poetę Jana Andrzeja Morsztyna, następnie kupiony i rozbudowany przez króla Augusta II Mocnego. Przez lata był świadkiem polskiej historii, 28 grudnia 1944 r. wycofujące się z Warszawy oddziały Wehrmachtu wysadziły go w powietrze. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Zdigitalizowana historia międzywojennego Białegostoku

Unikalna kolekcja negatywów autorstwa Bolesława Augustisa przedstawiających przedwojenny Białystok i jego mieszkańców została zdigitalizowana i udostępniona w internecie na stronie www.albom.pl. Na portalu pojawiło się 3 tys. nowych fotografii. W sumie dostępnych jest ponad 5 tys. zdjęć, czyli niemal połowa całej znalezionej przypadkowo 14 lat temu kolekcji. Zbiór archiwalnych fotografii, okrzyknięty sensacyjnym odkryciem, dokumentuje mieszkańców, uroczystości oraz życie codzienne Białegostoku w okresie 1935-1938 r. Wartość [kolekcji] docenili zarówno znawcy fotografii, jak też sami białostoczanie, dla których kadry Augustisa stały się oknem na dawny Białystok, a także powodem do wielu wzruszeń – powiedział fotoreporter Grzegorz Dąbrowski ze Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej „Widok”. Archiwalne fotografie pojawiły się też w dwóch albumach „Augustis” i „Augustis 2.0” oraz wystawie, która pokazywana była w kilku miastach w Polsce, ale też m.in. w Mińsku i Berlinie.

Kossakowie z wizytą w Suwałkach

10 listopada br., w Muzeum Okręgowym w Suwałkach nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy „Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942”. Ekspozycja była wcześniej prezentowana w Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii i Bibliotece Polskiej w Paryżu we Francji. Prezentacja obejmuje ponad sześćdziesiąt wyjątkowych prac pochodzących ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych w tym Fundacji PBG Wysogotowo. Na wystawie najważniejsze motywy i tematy obecne w twórczości obu malarzy, w tym portrety, autoportrety, kompozycje batalistyczne, czy sceny rodzajowe. Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2018 r.

100-lecie niepodległości, czyli Poczta Polska prezentuje

Poczta Polska z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wyemitowała unikalną kolekcję filatelistyczną przedstawiającą wizerunki sześciu „ojców niepodległej Polski” – Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego oraz Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Orła w koronie i wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Autorką projektów jest Marzanna Dąbrowska. Każdy znaczek ukaże się w nakładzie 180 000 sztuk i będzie kosztować 2,60 zł. Wydano również karty pocztowe upamiętniające ważne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości, takie jak: wymarsz ochotników na front podwarszawski, odezwę generała Dowbor-Muśnickiego do mieszkańców Wielkopolski: „do broni!” czy zajęcie Kijowa. Poczta Polska jest z Polakami w najważniejszych dla nich momentach, uświetniając pamięć o najdonioślejszych wydarzeniach historycznych– powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu PP SA.

Skarby Bałtyku już na powierzchni

W ostatnim tygodniu, w ramach programu badawczo-naukowego „Wraki Kołobrzegu” prowadzonego przez Muzeum Oręża Polskiego, z Bałtyku wyłowiono windę kotwiczną oraz niemieckie działko przeciwlotnicze Oerlikon wraz z morską podstawą. Działko pierwotnie znajdowało się na promie desantowym F 193, który zatonął niedaleko Kołobrzegu w marcu 1945 r. Jest typem automatycznej armaty kalibru 20 mm, zaprojektowanej w 1914 r. przez Reinholda Beckera. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że wydobyliśmy z morza „armatę Niepodległej” i tym samym Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w dość oryginalny sposób zainaugurowało 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – powiedział Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Muzeum badania pod kątem lokalizacji i ewidencji podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach „Wraki Kołobrzegu” prowadzi od 2016 r. Patronuje im m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora