Krótki przegląd mijającego tygodnia (17.01)

Zaskakujące odkrycia we fromborskiej katedrze

fot. Holger Weinandt, Wikipedia

Trwają prace konserwatorskie i restauratorskie na terenie zespołu katedralnego we Fromborku. W ramach działań odnaleziono m.in. relikty dawnych kaplic, murów czy ślady tzw. suchej fosy. Ponadto badacze natrafili również na dużą liczbę zabytków szklanych, ceramicznych, metalowych a także kości. Jednak chyba największą niespodzianką okazały się prace w katedralnym skarbcu, gdzie odkryto gotycką bordiurę biegnącą wzdłuż całego pomieszczenia. Konserwatorzy wstępnie rozpoznali w polichromiach przedstawienie anioła oraz trudne do zidentyfikowania próby polichromii liter. W murze zostały odnalezione nieznane dotąd schody prowadzące na więźbę dachową. Według naukowców odkrycia rzucają nowe światło na pierwotne funkcjonowanie i wygląd świątyni. Prace prowadzone są w ramach projektu Frombork – zespół katedralny” – konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego (wybranych obiektów) wraz z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych – Etap I prac.

Zrabowane klejnoty wystawione na sprzedaż

fot. Wikipedia

Pozostając w temacie drogocenności przenosimy się do obrabowanego w listopadzie ubiegłego roku skarbca Augusta Mocnego w Dreźnie (Gruenes Gewoelbe, Zielone Sklepienie), będącego częścią kompleksu rokokowej pałacowej rezydencji Residenzschloss Wysadzany brylantami Order Orła Białego i 49-karatowy Drezdeński Biały Diament, które padły łupem złodziei teraz można kupić za 9 mln euro. Izraelskie przedsiębiorstwo CGI drogą mailową dostało propozycję zakupu kosztowności. Co ciekawe to właśnie firmie CGI zajmującej się bezpieczeństwem powierzono sprawdzenie zabezpieczeń muzealnego skarbca tuż po jego obrabowaniu. CGI natychmiast zawiadomiła prokuraturę.

Unikatowe nabytki Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

fot. Henryk Bielamowicz, Wikipedia

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło się o dziesięć unikatowych łodzi i tratw z Afryki, Azji, Europy i Oceanii. Wśród obiektów znajdują się m.in. sampan z Chin, barwna łódź valboeiro z Portugalii, łódź koszowa z Wietnamu, dwie łodzie z grupy tzw. skórzaków: curach z Irlandii i okrągła, malutka parisal z Indii oraz łodzie z Oceanii: dłubanka z Tuvalu i łódź z Kiribati, której klepki połączono starożytną techniką zszywania sznurem. Zabytki stanowiły niegdyś kolekcję Muzeum Morskiego w Exeter (Wielka Brytania), które zostało zamknięte w 1997 r. a jego zbiory zlicytowane. Była to największa kolekcja łodzi i statków na świecie licząca ponad 300 jednostek. 10 z nich kupiła brytyjska archeolog Valerie Fenwick, która pod koniec 2019 r. podarowała je polskiej placówce. Wszystkie są obecnie poddawane konserwacji i dokumentacji 3D w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. W kwietniu 2020 r. zostaną zaprezentowane na wystawie.

Wystawiennicze plany Wrocławia

fot. Wikipedia

Muzeum Narodowe we Wrocławiu właśnie ogłosiło plany wystawiennicze na nadchodzący rok. Jedną z pierwszych tegorocznych nowości we wrocławskim muzeum będzie prezentacja secesyjnych wyrobów ze srebra, cyny i innych metali zaprojektowanych przez takich artystów jak: Hugo Leven, Theo Blum, Friedrich Adler czy Ernest Sanglan. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 18 lutego w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Z kolei 24 marca zostanie otwarta wystawa czasowa prezentująca chińską porcelanę z manufaktury Mistrza Jiang – jednego z najbardziej znanych ceramików z Longquan. W kolejnych miesiącach w placówce będzie można zobaczyć również m.in. fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej” Jana Styki z lat 1897-1898 czy ekspozycję twórczości Marka Oberlaendera, Jana Lebensteina i Ewy Kuryluk. Zapowiada się bardzo ciekawy rok!

Leszno na pocztowym znaczku

fot. Poczta Polska

Nowy znaczek pocztowy został wprowadzony dziś (17 stycznia) do obiegu przez Pocztę Polską. Znaczek o wartości 3,30 zł wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25 x 25,5 mm. Na znaczku przedstawiono fragment pomnika Wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim na tle ratusza w Lesznie. Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, jednak Leszno powróciło do Polski dopiero na mocy traktatu wersalskiego 17 stycznia 1920 roku. Powstańczy monument ufundowany został w 1924 roku. W 1957 roku zrekonstruowano go i ponownie odsłonięto. Wykonany jest z piaskowca. Z przodu pomnika znajduje się orzeł oraz data 28 XII 1918. Z lewej strony widnieje napis: “Powstańcom Wielkopolskim 1918-1919”, a z prawej: “Wdzięczni Rodacy 1924”. Poczta Polska w ramach emisji filatelistycznych honoruje najważniejszych polskich bohaterów i największe wydarzenia naszej historii, ale również upamiętnia polskie miasta i miejsca. Znaczek wyemitowano w nakładzie 30 mln sztuk. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC, na której została przedstawiona panorama Leszna. Autor projektu jest Andrzej Gosik.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora