Krótki przegląd mijającego tygodnia (17.04)

Na tropie skandynawskich wojowników

Region Lendbreen, fot. Lars Pilo, secretoftheice.com

W pobliżu Lendbreen w środkowej Norwegii archeolodzy odnaleźli zaginioną górską przełęcz Wikingów. Na miejscu badacze natrafili na setki unikalnych zabytków w niemal idealnym stanie, w tym fragmenty broni, końskich uprzęży i podków, ozdób, narzędzi a nawet ubrań. Najstarszy fragment odzieży odnaleziony w Norwegii to właśnie tunika z epoki żelaza odnaleziona w przełęczy Lendbreen. Archeolodzy wśród znalezisk wymieniają również różnego rodzaju przedmioty, które mogły być używane do zabezpieczania ładunków na koniach lub saniach. Artefakty datowane są na okres od III do XIV wieku. Na zaginiony szlak archeolodzy trafili już w 2011 r., ale dzięki ocieplaniu klimatu i cofającemu się lodowcowi, który stopniowo odsłaniał swoje tajemnice to rok 2019 i ostatnie miesiące pozwoliły na szczegółowe badania oraz wnioski.

Wawel. Prosta rzecz

Od czwartku, 16 kwietnia, na Zamku Królewskim na Wawelu, a właściwie na jego stronie internetowej, można oglądać wystawę online “Wawel. Prosta rzecz”. Wystawa poświęcona jest meblom oraz aranżacjom królewskich wnętrz zaprojektowanym w latach 60. XX w. przez przez Mariana Sigmunda, który wyposażył wówczas zamkowe biura, miejsca ogólnodostępne, salę konferencyjno-wykładową oraz bibliotekę wraz z czytelnią w proste i nowoczesne sprzęty. To bardzo nietypowa dla Zamku Królewskiego na Wawelu wystawa. Pierwsza zrealizowana w formie wirtualnej i poświęcona dizajnowi, a właściwie jednemu z ciekawszych przykładów wzornictwa przemysłowego i projektowania artystycznego lat 60. – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. I mimo tego, że zaprojektowane przez Sigmunda dla Wawelu pomieszczenia nie przetrwały w pierwotnej aranżacji i z czasem uległy licznym modyfikacjom, wykonane prawie 60 lat temu meble do dziś służą wawelskim muzealnikom.

Zaskakująca zbiórka Muzeum Etnograficznego w Budapeczcie

Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie, fot. Wikipedia

Zbiórkę przedmiotów mogących dokumentować życie codzienne podczas pandemii koronawirusa rozpoczęło Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie (Néprajzi Múzeum), dział Węgierskiego Muzeum Narodowego. To myślenie perspektywiczne, akcja ma bowiem na celu zbudowanie zbioru, który w przyszłości będzie opowiadał zmianę sposobu życia Węgrów na skutek pandemii. Szczególnym rysem Muzeum Etnograficznego jest to, że jest ono jednocześnie historyczne i mówi o teraźniejszości. Jako muzeum o charakterze społecznym zaczynamy więc tworzyć w internecie pamięć o tym okresie historycznym, a przy tym wzmacniamy więzi z odbiorcami – informuje dyrektor placówki Lajos Kemecsi. Przekazane przedmioty oraz fotografie będą udostępniane w mediach społecznościowych placówki oraz archiwizowane w muzeum.

Unikatowe znaleziska na lubelskim zamku

Zamek Lubelski, fot. K. Czerlunczakiewicz, Wikipedia

Podczas trwających na Zamku Lubelskim (Muzeum Lubelskie w Lublinie) prac remontowych i badań archeologicznych odnaleziono wiele unikatowych artefaktów. W południowym skrzydle zamku badacze trafili na m.in. wczesnośredniowieczne i średniowieczne kolczugi, noże, odważniki, monety z serii jagiellońskiej, drobną ceramikę czy igły. Odkryto także XIX-wieczny legar oraz ślady po murach gotyckiego zamku. Po gruntownym remoncie na zamku powstanie 7 nowoczesnych wystaw, w tym trzy nowe: galeria malarstwa cerkiewnego, galeria Trybunał Koronny i galeria Grupy Zamek i Awangardy. Cała inwestycja pochłonie ponad 34 mln złotych.

Wiosenny festiwal polskiego wzornictwa

Desa Design Days to tradycyjny wiosenny cykl wydarzeń poświęconych polskiemu wzornictwu. Tę edycję organizatorzy postanowili poświęcić w szczególności jednej z pierwszych i najważniejszych instytucji designu w Europie jakim jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego, który w tym roku świętuje swoje 70-lecie. Tym razem pełen spotkań, warsztatów i oprowadzań kuratorskich dwudniowy festiwal zamknie się jedynie w świecie internetu. W najbliższy weekend, 18 i 19 kwietnia, będzie można m.in. uczestniczyć w wirtualnych oprowadzaniach kuratorskich po przedaukcyjnej wystawie „Design. Piękno na co dzień”, spotkaniach dotyczących kolekcjonowania designu, rozmowach o polskim szkle, ceramice czy… półkotapczanach ;). Z kolei już 23 kwietnia, w warszawskim Domu Aukcyjnym Desa Unicum, odbędzie się licytacja blisko 230 obiektów związanych z polskim wzornictwem. Szczegółowy plan Desa Design Days 2020 na stronie desa.pl

Podziel się tym artykułem!

Jedna odpowiedź do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (17.04)”

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora