Krótki przegląd mijającego tygodnia (17.05)

Obraz Moneta sprzedany za rekordową kwotę

We wtorek 14 maja w nowojorskim Domu Aukcyjnym Sotheby’s padła rekordowa stawka za obraz francuskiego malarza Claude’a Moneta. Za płótno o wymiarach 92×72 cm z cyklu „Meules” (Stogi) z lat 1880-81 nowy właściciel zapłacił 110,7 mln dolarów. Licytacja dzieła impresjonisty trwała zaledwie osiem minut. Dotychczasowy właściciel, kolekcjoner, który pragnął zachować anonimowość, nabył ten obraz w 1986 roku na aukcji w Nowym Jorku za zaledwie 2,5 mln dolarów. Po wtorkowej licytacji zapewnił, że część pieniędzy ze sprzedaży płótna przekaże na cele charytatywne. Wartość przebiła ostatnią rekordową kwotę 84,6 mln dolarów, za którą w maju 2018 r. kupiono obraz „Nymphéas en fleurs” (Kwitnące nenufary).

Tutanchamon z Wielkiej Brytanii

W miejscowości Prittlewell niedaleko Southend w hrabstwie Essex (północny wschód od Londynu, Wielka Brytania) odkryto nienaruszony królewski grobowiec. Miejsce według wstępnych przypuszczeń należało do anglosaskiego księcia Saeberta żyjącego w VI w. To najstarszy przykład pochówku starochrześcijańskiego na terenie Wysp Brytyjskich. Grobowiec to kwadratowa, drewniana budowla, w której wnętrzu odnaleziono około 40 cennych i rzadkich przedmiotów, w tym lirę i 1400-letnią skrzynkę uważaną za jedyny zachowany przykład malowanej anglosaskiej stolarki w Wielkiej Brytanii. Wśród przedmiotów znajdowały się również złote monety i pozłacany srebrny uchwyt drewnianego naczynia do picia. Naukowcy z Muzeum Archeologii w Londynie mówią o odkryciu na miarę grobowca Tutanchamona.

Miś Wojtek ocalony od zapomnienia

Półtorametrowy pomnik z białego marmuru przedstawiający słynnego misia Wojtka stanął na Piazza XV Febbraio w sercu miasta u stóp Monte Cassino. Wojtek był niedźwiedziem brunatnym przygarniętym przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 1942 roku w czasie przemarszu 2. Korpusu Polskiego przez Iran. Niedźwiedź przeszedł z tą jednostką cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, gdzie między innymi brał udział w walkach o Monte Cassino pomagając przenosić amunicję. W stopniu kapral żył do 1963 roku w Wielkiej Brytanii. Dziś przed figurą usytuowano tabliczkę o treści: Pamięci misia Wojtka, przyjaciela żołnierzy, służącego wiernie w Korpusie generała Władysława Andersa. Ocalić od zapomnienia. Odsłonięcie figury zaingurowało obchody 75. rocznicy walki o Monte Cassino. To już drugi pomnik misia Wojtka we Włoszech. Pierwszy został odsłonięty w 2015 roku w mieście Imola na północy kraju.

Pokaz konserwatorski najnowszej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie

Od dzisiaj, 17 maja, Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wydarzenie organizowane w ramach zadania Zamoyski ocalony. Prezentacja kolekcji zakupionej do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie wraz z pokazem konserwatorskim. W ramach czasowej wystawy „Arcydzieła Augusta Zamoyskiego. Pokaz konserwatorski” zostaną udostępnione rzeźby z kolekcji Augusta Zamoyskiego (1893 Jabłoń – 1970 Saint-Clar-de-Rivière), które trafiły do Warszawy w marcu br. Obok dzieł rzeźbiarskich do kolekcji należy 12 rysunków i szkiców przygotowawczych, a także kilka rzeźb uczniów Zamoyskiego. Ponadto zestaw narzędzi liczący ponad 200 obiektów, pozwalający szczegółowo poznać warsztat artysty. Elementami scenografii wystawy są również skrzynie, w których transportowano rzeźby z Pirenejów do Polski. Prace zostaną poddane procesowi konserwacji w salach muzealnych, na oczach publiczności. Po trzech miesiącach odrestaurowane rzeźby trafią do Muzeum Literatury, gdzie od 17 października br. zwiedzający będą mogli oglądać je na wystawie „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”, poszerzonej o znajdujące się w zbiorach muzeum bogate archiwum rzeźbiarza i podsumowującej wspólne przedsięwzięcie.

Noc Muzeów wydanie polskie

Już w najbliższy weekend, w nocy z 18 na 19 maja, w całej Polsce odbędzie się Noc Muzeów. To wydarzenie, podczas którego późnym wieczorem i bezpłatnie (lub za niewielką opłatą) muzea, galerie i inne instytucje kulturalne otwierają swoje wrota dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowują wiele atrakcji, w tym: zwiedzanie miejsc zazwyczaj niedostępnych, warsztaty, koncerty, poczęstunki. W większości miast, w których organizowana jest noc muzeów, można skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, która kursuje znacznie częściej, niż tradycyjna komunikacja nocna.Ta cykliczna impreza kulturalna znajduje coraz więcej zwolenników. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora