Krótki przegląd mijającego tygodnia (17.12)

Natura i sacrum w Muzeum Narodowym w Warszawie

Łukasz Cranach starszy, Madonna pod jodłami, fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Już od dzisiaj, 17 grudnia, w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę czasową poświęconą twórczości Lucasa Cranacha starszego (1472–1553), czołowego artysty niemieckiego renesansu. Na ekspozycji “Cranach. Natura i sacrum” główną rolę pełnić będą obrazy „Madonna pod jodłami” ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu oraz „Adam i Ewa” z kolekcji MNW. Są to dwa najważniejsze dzieła artysty znajdujące się w Polsce. Powstały w tym samym czasie, ok. 1510 roku, kiedy pracownia Cranacha znajdowała się na zamku w Wittenberdze, a on sam realizował głównie zamówienia dworu Fryderyka Mądrego, księcia saskiego. Ich wspólna prezentacja ma być okazją do ukazania przemian zachodzących w ikonografii sztuki XV i początku XVI w. Ponadto na wystawie eksponowane będą ryciny czołowych niemieckich artystów epoki: Albrechta Dürera, Lucasa Cranacha starszego, Albrechta Altdorfera, Augustina Hirschvogla, a także rysunki z kręgu tzw. szkoły naddunajskiej. Przewidziano też liczne wydarzenia towarzyszące.

Ślady dinozaurów odnalezione na Mazowszu

Zdjęcie pogądowe, fot. Wikipedia

W Borkowicach koło miasta Przysucha (woj. mazowieckie) w kopalni surowców ilastych naukowcy odkryli ok. 60 bloków z licznymi tropami (odcisk przedniej lub tylnej łapy oraz kości) dinozaurów! Znalezisko ma ok. 200 mln lat i może być największą kolekcją tropów dinozaurów w Europie. Ponieważ na 60 egzemplarzach odnalezionych bloków prawdopodobnie nie koniec. Badacze podejrzewają, że w okolicy może być ich nawet pół tysiąca. Już na podstawie odnalezionych tropów udało się zidentyfikować siedem różnych gatunków dinozaurów. Niektóre z nich są całkiem zaskakujące i będą poddawane głębszym analizom.

Czołg pod dobrymi skrzydłami

Czołg T-34/85, fot. Wikipedia

Czołg średni T-34/85 z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (woj. lubelskie) przejdzie prace konserwatorskie! Czołg przez blisko 40 lat prezentowany był na terenie 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. W związku z likwidacją ekspozycji plenerowej na terenie Klubu Wojskowego i rozpoczęciem inwestycji budowy kościoła garnizonowego, czołg – na mocy decyzji MON – został przekazany do kolekcji dęblińskiej placówki wraz z przelicznikiem artyleryjskim Puazo 6 i śmigłowcem MI-2. Prace remontowe obejmą m.in. renowację powłok lakierniczych i uzupełnienie elementów pancerza pojazdu. Wykona je Marian Laskowski z Malechowa, wieloletni organizator Międzynarodowych Zlotów Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłówku, pasjonat militariów i założyciel Muzeum Techniki Militarnej. Eksponat zostanie odnowiony w ramach programu „Pod dobrymi skrzydłami”, polegającego na renowacji eksponatów przez współpracujące z Muzeum Sił Powietrznych instytucje, stowarzyszenia, firmy i pasjonatów lotnictwa.

Unikatowe nabytki powiększają zamkową kolekcję

Zamek w Malborku, fot. Wikipedia

Muzeum Zamkowe w Malborku powiększyło swoje zbiory o trzy unikatowe eksponaty – portret Jana Kazimierza Wazy w stroju kardynalskim, zegar słoneczny wykonany przez Salomona Krignera, działającego w Malborku na przełomie XVII i XVIII w. oraz szlachecki pas kontuszowy. Portret i pas kontuszowy zostały wylicytowane w warszawskim Domu Aukcyjnym Desa-Unicum za łączną kwotę 63 tys. zł, natomiast zegar udało się muzeum kupić w londyńskim domu aukcyjnym Bonhams za prawie 2,7 tys. funtów. Na tym ostatnim umieszczono 54 stopień szerokości geograficznej wskazującej Malbork, w którym zegar został wykonany oraz sygnaturę mistrza “S. Krigner Marienburg 54”. Zakupiony egzemplarz jest jednym z zaledwie dwóch obecnie znanych w zbiorach publicznych przykładów zegara słonecznego reprezentującego typ augsburski, którego cechą charakterystyczną jest kształt ośmioboku. Drugi analogiczny zegar jest własnością Centrum Historii Nauk w Sztokholmie.

Świąteczna aukcja sztuki w Trójmieście

Tamara Łempicka, Wiosna, fot. materiały organizatora

W oddziale gdańskim Sopockiego Domu Aukcyjnego już jutro, 18 grudnia odbędzie się ostatnia w tym roku aukcja sztuki. To doskonała okazja na przedświąteczne powiększenie swoich kolekcji lub zakup prezentu. W ofercie znalazły się obrazy wielu znakomitych artystów takich jak Eugeniusz Zak, Tadeusz Styka, Henryk Berlewi, Zdzisław Beksiński, Rafał Olbiński, Jerzy Kossak, Nikifor czy Edward Dwurnik. Dużą część aukcyjnej oferty stanowi rzemiosło i biżuteria. Wśród interesujących artefaktów znalazły się m.in. zegar kaflowy, wykonany w przez Wawrzyńca Beitelrocka w Lublinie w 2 połowie XVIII wieku, XVIII-wieczne szkła polskie, w tym kieliszek z herbami Śreniawa i Mniszech z Huty Kryształowej pod Lubaczowem, secesyjna terakotowa waza Wacława Bębnowskiego oraz szeroki wybór wyrobów porcelanowych, w tym rzadkie figurki manufaktury miśnieńskiej. Zainteresowani będą mogli również nabyć obiekty sztuki chińskiej, afrykańskiej, a także wspaniałe przykłady biżuterii.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora