Krótki przegląd mijającego tygodnia (18.01)

Józef Brandt w pomocy potrzebującym

W niedzielę 13 stycznia podczas Aukcji Charytatywnej Kolekcji mBanku dla WOŚP w Desa Unicum pod młotek poszły dzieła wybitnych polskich artystów. Ostateczna kwota z licytacji wyniosła 1 690 800 zł! Do osiągnięcia tej sumy niewątpliwie przysłużyła się sprzedaż obrazu Jarmark w Białce na Podolu Józefa Brandta z 1886 r. za niebagatelną kwotę 1 500 000 zł! Licytowany obraz można było zobaczyć od czerwca do września 2018 roku na wielkiej wystawie tego artysty w Muzeum Narodowym w Warszawie. W sumie na aukcji pojawiły się 44 obiekty, w tym obrazy Edwarda Dwurnika, Jerzego Kossaka czy Piotra Turka.

 

Wojenna tajemnica z dna morza

W pobliżu miejscowości Wissant, niedaleko Calais, na północnym wybrzeżu Francji, morze odsłoniło wrak niemieckiego okrętu podwodnego z czasów I wojny światowej. Szczątki zidentyfikowano jako niemiecką jednostkę UC-61 z oddziałów Kaiserliche Marine, która porzucona przez załogę, zatonęła w 1917 r. Już po blisko 20 latach U-boot zupełnie zniknął pod powierzchnią piaszczystego dna. Dziś, na krótką chwilę, morze odsłoniło swój skarb przed oczami odwiedzających północne wybrzeże Francji. Eksperci są przekonani, że jest to stan przejściowy i w niedługim czasie niemiecki okręt podwodny znów stanie się… podwodny.

 

Na zakupach w Paryżu, czyli jak się kupuje cenne kolekcje

Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po trwających blisko dwa lata negocjacjach, do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie trafi kolekcja 89 rzeźb Augusta Zamoyskiego (1893–1970). Do kolekcji należy także 12 rysunków i szkiców przygotowawczych do rzeźb autorstwa Zamoyskiego oraz zbiór jego narzędzi rzeźbiarskich. W ostatni wtorek, 15 stycznia, w Ambasadzie RP w Paryżu została podpisana umowa o zakupie rzeźb i praw autorskich do spuścizny artystycznej rzeźbiarza. Gdy tylko prace znajdą się w kraju, po przejściu prac konserwatorskich, będą pojawiać się na licznych ekspozycjach, w tym m.in. w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie na wystawie “August Zamoyski – myśleć w kamieniu”, której otwarcie zaplanowane jest na 16 maja br. Ostatecznie kolekcja Zamoyskiego ma trafić do Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Autoportret Wyspiańskiego wielkości pocztowego znaczka

We wtorek 15 stycznia Poczta Polska wydała znaczek z okazji 150 rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego! Co istotne znalazła się na nim reprodukcja autoportretu Stanisława Wyspiańskiego z 1897 r., który został zakupiony niedawno do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a który po raz pierwszy został publicznie zaprezentowany podczas wtorkowego wernisażu wystawy “Wyspiański. Nieznany”. Okolicznościowy znaczek został wyemitowany w nakładzie 120 tys. egz. Zaprojektował go Jarosław Ochendzan. Nominał znaczka to 3,20 zł. Poczta wydała także kopertę pierwszego dnia obiegu ze znaczkiem i motywem graficznym róży zaprojektowanym przez Wyspiańskiego.

 

Archeologiczne odkrycia na wschód od Wisły

Odkryto najbogatszy grób z przełomu I i II w. n.e. z terenu Polski na wschód od Wisły, w północnej części województwa mazowieckiego. Ze względów bezpieczeństwa postanowiono nie ujawniać dokładnej lokalizacji znaleziska. We wnętrzu grobu archeolodzy trafili m.in. na fragmenty naczyń z brązu, ostrogi z brązu ze srebrnymi inkrustacjami, metalową sprzączkę do pasa, cztery rogi do picia oraz złoty pierścień. Ten ostatni artefakt, zarezerwowany dla najwyższych grup społecznych, pozwala naukowcom przypuszczać, że grób należał do księcia – przywódcy lokalnej społeczności. Przemieszanie zabytków w komorze grobowej i brak typowych obiektów, takich jak np. naczynia ceramiczne może świadczyć o dokonanym w okresie nowożytnym rabunku. Do naszych czasów nie zachował się również szkielet.

 

 

 

Jedna odpowiedź do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (18.01)”

  1. Bardzo interesujący blog. I bardzo lubię te cotygodniowe przeglądy tygodnia.:)
    Dziękuję:)

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora