Krótki przegląd mijającego tygodnia (18.09)

Zabytkowy pulpit mszalny powrócił do gdańskiej świątyni

fot. Dominikanie Gdańsk FB

Pulpit mszalny z 1764 r. po 70 latach powrócił do prezbiterium bazyliki św. Mikołaja i klasztoru dominikanów w Gdańsku! Pulpit służący faktycznie pod wielkoformatowe księgi liturgiczne został wykonany w Gdańsku przez Ernesta Kocha jako pamiątka elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski. Do czasów II wojny światowej obiekt był ważnym symbolem Rzeczypospolitej, jednak po 1945 r. ze względu na przedstawienie stanisławowskiego orła w koronie został schowany za ołtarz główny. Przez ostatnie lata, podzielony na mniejsze elementy, przechowywany był w krypcie i w zakrystii. Prace konserwatorskie oraz scalające zabytek trwały dziewięć miesięcy. Dziś imponujący obiekt znów cieszy oczy wszystkich odwiedzających gdańską świątynię.

Imponujące odkrycie w lasach Elbląga

fot. Pixaby

Leśnicy z nadleśnictwa Elbląg natrafili na prehistoryczną osadę, którą naukowcy wstępnie datują na schyłek neolitu, ostatniego etapu epoki kamienia (5200–1900 p.n.e). Wśród odnalezionych na miejscu artefaktów znalazły się fragmenty naczyń ceramicznych, odłupki krzemienne a także narzędzia kamienne, w tym rozcieracz i żarno. Materiały są związane najprawdopodobniej z aktywnością społeczności kultury rzucewskiej, zamieszkującej w III i w pocz. II w. p.n.e. południowo-wschodnie wybrzeża Morza Bałtyckiego. Kultura jest znana szczególnie z wyspecjalizowanej obróbki bursztynu oraz prowadzenia urozmaiconej gospodarki żywieniowej, bogatej m.in. w mięso fok. Według zapowiedzi archeologów prace badawcze będą kontynuowane w 2021 r.

Lucas Cranach starszy odwiedzi muzeum

fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Jeden z najcenniejszych obrazów znajdujących się w polskich zbiorach, “Madonna pod jodłami” (1510 r.) Lucasa Cranacha starszego będzie czasowo prezentowany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wizerunek Madonny z Dzieciątkiem zamówił dla wrocławskiej katedry jej dziekan Joachim von Lindlau na pocz. XVI w. Obraz uważany jest za jedno z najbardziej unikatowych przedstawień tematu Marii z Dzieciątkiem, który posłużył jako wzór dla dalszej twórczości mistrza i kolejnych pokoleń oraz za jedno z najlepszych dzieł Cranacha. Pod koniec II wojny światowej został wywieziony do Niemiec i dopiero w 2012 r. powrócił do Wrocławia. Madonna pod jodłami należy do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, jednak na czas remontu placówki, zostanie przeniesiona na ekspozycję czasową do Muzeum Narodowego. Obraz można będzie tam podziwiać do 31 marca 2021 r.

Cyfrowa rekonstrukcja starożytnego klasztoru

Eksperci z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW stworzyli trójwymiarowe modele kompleksu monastycznego w Ghazali w Sudanie, który powstał pomiędzy 680 r. a 720 r. Zespół oraz pozostałości osady ze śladami działalności rzemieślniczej i rolniczej to jedno z dwóch znanych założeń sakralnych w średniowiecznej Nubii zlokalizowanych poza doliną Nilu. Klasztor położony był w Wadi Abu Dom, na ruchliwym szlaku handlowym w północno-wschodniej Afryce. Eksperci zrekonstruowali cyfrowo budynki, które teraz można zwiedzać (z zewnątrz i od wewnątrz) nie wychodząc z domu. Zaprezentowano także rekonstrukcje kilku odnalezionych na stanowisku archeologicznym naczyń ceramicznych i szklanych. Było to możliwe dzięki środkom resortu nauki w ramach projektu Portal „Wirtualna Nubia”, który dostępny jest pod adresem: www.virtualnubia.uw.edu.pl. Dawne budynki można zwiedzać na ekranie komputera lub z użyciem gogli VR. Projekt zrealizowano dzięki środkom resortu nauki w ramach projektu „ArcheoCDN. Archeologiczne Centrum Doskonałości Naukowej”.

Festiwal śląskiego dziedzictwa poprzemysłowego

Już w przyszłym tygodniu, 26 września, rusza największy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. “Industriada” to coroczne święto i główne wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki, który skupia obecnie 43 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Tegoroczny program pod hasłem „Natura w przemyśle” liczy ponad 300 punktów, w tym wydarzenia o charakterze artystycznym, koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania, prelekcje, gry, pokazy oraz tematyczne zwiedzanie obiektów i tras turystycznych. Industriada odbędzie się w 36 obiektach na terenie 23 miast. Szczegóły programu tegorocznego święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (znajdują się na stronie industriada.pl. Między obiektami Industriady będzie można podróżować bezpłatnie Kolejami Śląskimi i autobusami Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora