Krótki przegląd mijającego tygodnia (18.10)

Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza

W Muzeum Archeologicznym w Krakowie można oglądać wystawę zatytułowaną „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 100 zabytków, m.in. freski, marmurowe posągi, przedmioty ze srebra, brązu i szkła pochodzące ze starożytnych Pompejów (okolice Neapolu, Włochy), które ucierpiały z powodu erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. Przedmioty, które w ostatnich latach archeolodzy odnaleźli w Pompejach, zostały zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy. Wystawiane eksponaty pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Ekspozycja w krakowskim Muzeum Archeologicznym będzie czynna do 8 marca 2020 r.

Wydobyto wrak niemieckiego działa z czasów II wojny światowej

Nurkowie z centrum ekspedycji Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej pracujący w pobliżu wybrzeża Krymu w wodach Morza Czerwonego, podnieśli z dna dobrze zachowane samobieżne niemieckie działo StuG-III z czasów II wojny światowej. Eksplorację i wydobycie przeprowadzono w miejscu zatopienia niemieckiego statku transportowego „Santa Fe”, który został storpedowany 23 listopada 1943 r. Wśród zatopionego sprzętu, jaki był przewożony przez niemiecki statek transportowy, znajdowały się m.in. ciężkie działa samobieżne, działa przeciwlotnicze, bomby, pociski i cała masa amunicji. Wydobyte ostatnio działo StuG-III po pracach zabezpieczających stanie się z pewnością częścią jednej z muzealnych ekspozycji.

Zaginiony obraz w końcu dostępny dla publiczności

Muzeum Sztuk Pięknych w Houston zakupiło odnaleziony niedawno obraz Eugène Delacroix „Femmes d’Alger”. Obraz był uważany za zaginiony od 1850 r., natrafiono na niego przypadkiem w jednym z paryskich prywatnych apartamentów w 2018 r. Dzisiaj, po latach ukrycia, będzie w końcu dostępny dla szerokiej publiczności. Muzeum w Houston kupiło obraz Delacroix od paryskiego galerzysty Philippe Mendesa. Ceny, jaką zapłacono za dzieło nie ujawniono.

Zwiedzaj Gdańsk z aplikacją

W Gdańsku powstała aplikacja, która w formie audioprzewodnika informuje o zabytkach oraz gotowymi trasami oprowadza po najważniejszych zakątkach miasta. Znalazło się w niej też sporo praktycznych wskazówek: godziny otwarcia placówek, ceny biletów, lokalizacja toalet. Oczywiście jest sporo różnych aplikacji do zwiedzania, bardziej klasyczne z listą zabytków, ale nie audioprzewodnik – mówi Jakub Lange, pomysłodawca i twórca aplikacji. Ponad 100 opisanych i zaznaczonych na mapie atrakcji, cztery trasy zwiedzania, informacje praktyczne, alternatywne sposoby zwiedzania Gdańska, informacje dotyczące biletów komunikacji miejskiej i alternatywnych środków transportu, jak rower Mevo czy hulajnoga. Aplikacja zwiedzajgdansk.pl kosztuje zaledwie 4,99 zł i dostępna jest w dwóch językach – polskim i angielskim. Dzięki temu mogą korzystać z niej nie tylko turyści polscy, ale też zagraniczni.

Organy wielkości pocztowego znaczka

Polska Poczta wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z serii “Organy w Polsce”. Tym razem aa bloku przedstawiono późnorenesansowe organy z Bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Zabytkowe organy zbudował na pocz. XVII w. Hans Hummel, krakowski organmistrz pochodzący z Norymbergi. Organy zostały zbudowane w stylu późnorenesansowym, zachowały się do dziś niemal w całości. Instrument posiada swój pierwotny mechanizm i około 90% oryginalnych piszczałek, a wszystkie zniszczone elementy zostały wiernie zrekonstruowane według dawnych wzorów. Są to najstarsze w Polsce, a zarazem jedne z najstarszych w Europie, tak dobrze zachowane organy. Znaczek pocztowy o wartości 6,60 zł wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie: 51 x 79 mm, w bloku formatu 75 x 100 mm, w nakładzie 100 000 sztuk. Autorką projektu jest Marzanna Dąbrowska.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora