Krótki przegląd mijającego tygodnia (18.12)

Spotkanie z Mona Lisą

fot. Wikipedia

Muzeum w Luwrze w ramach grudniowej aukcji organizowanej ostatnio przez Christie’s przygotowało wyjątkową ofertę. Zwycięzca jednej z licytacji będzie miał niepowtarzalną szansę zbliżyć się do… Mony Lisy! Coroczna analiza dzieła Leonarda da Vinci z lat 1503-1506, podczas którego jeden z najsłynniejszych obrazów świata zostaje wyjęty zza pancernej szyby do wglądu przez specjalistów, tym razem będzie mogła odbyć się w towarzystwie osoby postronnej. Luwr organizując aukcję miał nadzieję, że aukcja pomoże pokryć część z 90 milionów euro dochodów utraconych w tym roku podczas pandemii koronawirusa. Wśród innych atrakcji, które pojawiły się na aukcji pojawiła się m.in. prywatna wycieczka po muzeum z Jean-Luc Martinezem, prezesem i dyrektorem Luwru, nocne zwiedzanie muzeum z pochodniami czy prywatny koncert w Sali Kariatyd.

Czarnobyl światowym dziedzictwem

fot. Wikipedia

Pozostałości po elektrowni atomowej w Czarnobylu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z takim wnioskiem pragnie wystąpić ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko. Pozostałości po Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, w której w 1986 roku doszło do tragicznej w skutkach awarii, już od kilku lat są jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną. Tylko w 2019 roku miejsce to odwiedziło 124 tys. osób. Wpis w sposób formalny miałby uporządkować turystykę, położyć nacisk na edukację ekologiczną w dobie globalnego kryzysu klimatycznego oraz uświadamiać, że historyczne dziedzictwo Czarnobyla nie sprowadza się wyłącznie do powszechnie znanej katastrofy. To również koniec milczenia władz radzieckich oraz początek demokratyzacji, która doprowadziła do upadku ZSRR w 1991 roku. Obecnie wiadomo, że Ukraina przygotowuje odpowiednią dokumentację dla UNESCO, którą chce złożyć przed końcem marca, a grupa ekspertów ma odwiedzić to miejsce latem przyszłego roku. Ostateczna decyzja spodziewana jest nie wcześniej niż w 2023 roku.

Miecz z dna szwajcarskiego jeziora

fot. Wikipedia

Na dnie Jeziora Zuryskiego, nieopodal szwajcarskiej miejscowości Freienbach, odnaleziono zabytkowy miecz. Zabytek mierzy 1,2 m długości i do naszych czasów zachował się w bardzo dobrym stanie. W ocenie ekspertów dwuręczny miecz został wykonany na początku XVI wieku. Broń została odnaleziona wraz z innymi elementami wyposażenia, takimi jak pas i pochwa. Na stanowisku zlokalizowano również mały nóż oraz szydło, pełniące niegdyś rolę sztućców, które z praktycznych względów nierzadko noszone były na zewnętrznej stronie pochwy miecza. Nie ustalono, w jaki sposób artefakty znalazły się na dnie jeziora. Wydobyte na powierzchnię, trafiły do pracowni konserwatorskiej, gdzie zostaną oczyszczone i poddane renowacji, która ma im przywrócić dawny blask oraz zabezpieczyć przed upływem czasu.

Konkursowy znaczek pocztowy

fot. Poczta Polska

Poczta Polska zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020, którego tematem były dawne szlaki pocztowe. Zwycięski znaczek, autorstwa Macieja Jędrysiaka, przedstawia najważniejsze szlaki komunikacyjne i pocztowe funkcjonujące w XVI w. Autor przedstawił na znaczku fragment schematycznie ujętej mapy Polski z zaznaczonymi głównymi szlakami pocztowymi funkcjonującymi w XVI w., wraz z naniesionymi na nich wizerunkami posłańców pieszych i konnych. W jego centralnej części umieszczono bieg rzeki Wisły wraz z usytuowanymi nad jej brzegami sylwetkami miast królewskich oraz nazwami miast: Kraków, Sandomierz, Warszawa, Toruń, Elbląg, Gdańsk. O pierwszej nagrodzie decydowało konkursowe jury złożone z grona ośmiu wybitnych ekspertów filatelistycznych z różnych środowisk, w tym artystów, kolekcjonerów i blogerów.

Miasto rekonstruowane

W zabytkowym gmachu Śluzy Katedralnej w Bramie Poznania do końca lutego przyszłego roku można oglądać wystawę pt. „Miasto (re)konstruowane. Powojenna odbudowa reprezentacyjnych gmachów Poznania”. Celem ekspozycji jest przedstawienie procesu odbudowy miasta. Powojenne oblicze architektoniczne i urbanistyczne Poznania jest efektem wielkiej, intelektualnej pracy ludzi zaangażowanych w to dzieło i powstało w wyniku ścierania się różnych koncepcji dotyczących kształtu odbudowy. Tematyka lokalna została wpisana w kontekst ogólnopolskich idei autorstwa prof. Jana Zachwatowicza, który osobiście wpływał na rozwiązania przyjęte w Poznaniu. W ramach wystawy prezentowane są nie tylko plany i projekty architektoniczne, ale także wycinki prasowe i wspomnienia odzwierciedlające ówczesne emocje społeczne. Organizatorem wystawy jest Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. Narodowy Instytut Dziedzictwa objął to wydarzenie swoim patronatem.

Podziel się tym artykułem!

Jedna odpowiedź do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (18.12)”

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora