Krótki przegląd mijającego tygodnia (19.02)

Dziecięca zbroja powróciła do ojczyzny

fot. Wikipedia

Renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta (1548-1572) powróciła do Polski. Dzięki porozumieniu z Węgrami do Zamku Królewskiego na Wawelu trafiła jedna z dwóch najlepiej rozpoznawalnych zbroi dziecięcych na świecie. Unikatowy zabytek został wykonany na zlecenie króla Czech i Węgier Ferdynanda I przez Jörga Seusenhofera w 1533 r., jako prezent zaręczynowy dla przyszłego zięcia, króla Polski Zygmunta II Augusta. Zbroję wykonano z kutej, trawionej, grawerowanej i pozłacanej stali. Dotąd przechowywano ją w cesarskich zbiorach wiedeńskich, a od 1933 w zbiorach Węgierskiego Muzeum Narodowego. Pod koniec ubiegłego roku rząd Węgierski umożliwił zbroi powrót do Polski. Do końca lutego można ją podziwiać bezpłatnie na Wawelu. W przyszłości zostanie zaprezentowana jako wawelski depozyt w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Starożytny browar, który mógł zjednoczyć Egipt

fot. Wikipedia

Pozostałości liczącego 5 tys. lat browaru, który mógł wytwarzać tysiące litrów piwa odnaleźli archeolodzy w Abydos, ponad 450 km na południe od Kairu. Naukowcy szacują, że browar mógł powstać w czasach panowania króla Narmera, założyciela I dynastii (3150-3125 p.n.e.), uważanego za władcę, który zjednoczył Górny i Dolny Egipt. Browar o zdolności produkcyjnej 22,4 tys. litrów był podzielony na osiem części o długości 20 m i szerokości 2,5 m. W każdej z nich znajdowało się około 40 glinianych naczyń służących do podgrzewania mieszanki ziaren i wody do produkcji piwa. Wzmianki o istnieniu browaru pojawiały się już na początku XX w., ale dotąd nieznane było jego dokładne położenie.

Wenecko-gdański karnawał

fot. Pixaby

Na wystawie czasowej w Domu Uphagena w Gdańsku można jeszcze przez kilka dni oglądać ponad 20 masek weneckich ze słynnej pracowni braci Sergia i Massima Boldrinów. Bracia Boldrin to właściciele jednej z najbardziej popularnych i renomowanych pracowni „La Bottega dei Mascarer” w Wenecji. Ich warsztat działa od 1984 r. Wśród eksponatów są min. cztery maski z ostatniego filmu Stanleya Kubricka „Oczy szeroko zamknięte” z 1999 r. Ponadto na ekspozycji w gdańskim muzeum pojawiły się dwa kostiumy karnawałowe z kolekcji trójmiejskich projektantów mody Joli Słomy i Mirka Trymbulaka. Wystawa jest czynna do 22 lutego.

Aukcja jednego dzieła w Hongkongu

fot. Chriestie’s

Już w przyszłym miesiącu w Hongkongu odbędzie się aukcja „jednego dzieła”, organizowana przez Christie’s . Bohaterem aukcji będzie praca Jeana-Michela Basquiata pt. „Warrior”. Obraz przedstawiający wojownika z mieczem w dłoni powstał w 1982 r., co umieszcza go w okresie twórczości Basquiata najbardziej pożądanym przez kolekcjonerów sztuki. Ostatni raz praca pojawiła się na aukcji w londyńskiej filii Sotheby’s w 2012 r. i została wówczas sprzedana za 8,7 mln dolarów. Od tego czasu jej cena wzrosła o… ok. 450 procent! Organizatorzy przyszłej aukcji liczą więc, że cena obrazu wyniesie między 31 a 41 mln dolarów, co uczyniłoby Basquiata najdroższym artystą z Zachodu sprzedanym na rynku sztuki w Azji. Aukcja odbędzie się 23 marca i będzie transmitowana na żywo z trzech filii Christie’s: Hongkongu, Londynu i Nowym Jorku.

Powstaje muzeum designu i architektury współczesnej

fot. Zygmunt Put, Wikipedia

Modernistyczny budynek dawnego hotelu Cracovia (1959-65), własność Muzeum Narodowego w Krakowie, stanie się wkrótce oddziałem poświęconym designowi i architekturze XX i XXI w. Właśnie rozpoczął się kolejny etap prac adaptacyjnych. W budynku znajdą się zarówno przestrzenie wystawiennicze i magazynowe, przeznaczone do eksponowania dzieł z kolekcji muzeum i wystaw czasowych, jak i rozbudowana część przeznaczona na współpracę ze współczesnymi projektantami i producentami. Całość pełnić będzie funkcję kreatywnego centrum o randze ogólnopolskiej, łączącą działalność opartą o kolekcję, wystawy stałe i czasowe, archiwum i zbiory biblioteczne z działalnością edukacyjną, popularyzatorską, badawczą i promocyjną. Projekt „Adaptacja budynku dawnego hotelu CRACOVIA na cele ekspozycyjne, magazynowe i administracyjne” został w lipcu 2020 r. zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i jest realizowany ze środków UE na lata 2021- 2027.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora