Krótki przegląd mijającego tygodnia (19.03)

Najstarszy kompleks klasztorny na świecie

fot. Wikipedia

Pozostałości klasztoru zdobione fragmentami tekstów z Pisma Świętego w języku greckim odnaleziono na Pustyni Libijskiej na południowy zachód od stolicy Kairu. Budynku datowane są na okres między IV a VII w., ale same fragmenty tekstów już na IV w. To pozwala przypuszczać, że archeolodzy trafili na… najstarszy klasztor świata! Pozostałości kompleksu składającego się w sumie z sześciu części, w tym ruin trzech kościołów i cel mnichów, to dziś bloki bazaltu i cegły mułowej. Część pomieszczeń wykuto w skale. Niektóre ze ścian pokryte zostały malowidłami o symbolice typowej dla obrządku koptyjskiego. Na miejscu odnaleziono również ceramiczne naczynia oraz lampy oliwne wykonane, z rzadkiego i cennego w ówczesnym czasie szkła. Odkrycie ma ogromny wpływ na badania naukowe dotyczące zagadnień życia monastycznego na obrzeżach Cesarstwa Rzymskiego w okresie wczesnego chrześcijaństwa.

Słynna fabryka z własnym muzeum

fot. Wikipedia

Słynne Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod firmą „Norblin, Bracia Buch i T. Werner” w Warszawie już niebawem będzie miało swoje muzeum. Jak zapowiada placówka kilkusetletnia historia fabryki zostanie przedstawiona w atrakcyjny, multimedialny sposób. Siedziba muzeum powstaje na terenie zakładów na warszawskiej Woli, w granicach terenu z zachowanym zabytkowym układem 10 pofabrycznych budynków oraz 50 maszynami i urządzeniami (42 z nich znajdują się w rejestrze zabytków). W związku z tym Muzeum Fabryki Norblina będzie miało niestandardowy, otwarty charakter i będzie dostępne dla wszystkich odwiedzających kompleks, niezależnie od celu wizyty. Dostępne będą cztery ścieżki zwiedzania: Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Ludzie oraz Wyroby. W ramach jednej z nich udostępniona zostanie kolekcja ponad 600 platerów, z których produkcji w przełomie XIX i XX w. fabryka słynęła w całej Europie i na Zakaukaziu. Przewodnikiem po muzeum będzie mobilna aplikacja. Otwarcie już w drugiej połowie br.

Dzieło Klimta wraca do właścicieli

Obraz „Krzewy różane pod drzewami” autorstwa Gustava Klimta po ponad 80 latach powróci do prawowitych właścicieli. Płótno od 1980 r. znajduje się w paryskim Musee d’Orsay. Francja zakupiła go na jednej z aukcji dzieł sztuki od prywatnego handlarza. Po latach okazało się, że ten nabył obraz od nazistów, którzy weszli w jego posiadanie po aneksji Austrii w 1938 r. Pierwotnie należał do Nora Stiasny, pochodzącej ze znanej austriackiej rodziny żydowskiej. Kobieta odziedziczyła obraz po swoim wuju, austriackim przemysłowcu i kolekcjonerze dzieł sztuki Viktorze Zuckerkandl. W 1942 r. Stiasny trafiła do obozu koncentracyjnego i tam zmarła. Po latach francuskie Ministerstwo Kultury za cierpienia wojenne jakie dotknęły rodziny Zuckerkandl i Stiasny postanowiło zwrócić spadkobiercom należącą do nich własność.

Znaczek w rocznicę traktatu pokojowego

fot. Poczta Polska

W czwartek 18 marca do obiegu trafił znaczek pocztowy upamiętniający 100. rocznicę Traktatu ryskiego. Umieszczono na nim konturową mapę Polski z książki Jana Dąbskiego (1880–1931), sygnatariusza polsko-sowieckiego traktatu pokojowego pt. „Pokój ryski” oraz słup graniczny nr 0 przy wschodniej granicy Polski, Łotwy i Związku Sowieckiego. Traktat ryski podpisano 18 marca 1921 roku. Zakończył on wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919–1920, ustalił przebieg granic między Polską i ZSRR oraz uregulował inne sporne dotąd kwestie. Autorem pamiątkowego znaczka jest Jan Konarzewski, a jego cena to 3,30 zł, nakład wynosi 168 tys. sztuk. Nakładem Poczty Polskiej wydano również, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Znalazło się na niej zdjęcie harcerzy ze słupem granicznym nr 0.

Wszystkie arrasy króla Zygmunta Augusta

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wystawę “Wszystkie arrasy króla. Powroty. 2021–1961–1921”. To jedyny w dziejach jagiellońskiej rezydencji pokaz całej zachowanej kolekcji Zygmunta Augusta we wnętrzach, dla których tapiserie zostały stworzone. Dotąd prezentowana była tylko część tkanin sprowadzonych w XVI w. do Polski z Brukseli. Teraz na ekspozycji można zobaczyć w sumie 137 arrasów. Oprócz tych znajdujących się na wzgórzu wawelskim, zaprezentowano tkaniny, które w latach 70. jako depozyt trafiły do Zamku Królewskiego w Warszawie. Wśród nich znajduje się m.in. 19 monumentalnych tkanin figuralnych ze scenami z Księgi Rodzaju, 44 werdiury z przedstawieniami zwierząt wpisanymi w krajobraz, 42 arrasy herbowe, a także niewielkich rozmiarów obicia mebli oraz tkaniny do dekoracji wnęk okiennych. Duża część z nich nie była nigdy prezentowana. Wystawa dostępna będzie do 31 października br., pamiętajcie jednak, że od 20 marca do 9 kwietnia muzea w kraju będą zamknięte. W dniach 18 i 19 marca wystawy godziny otwarcia wystaw będą przedłużone do 19.00.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora