Krótki przegląd mijającego tygodnia (19.04)

Kilka słów o tragedii w Paryżu

To był jeden z najsmutniejszych wieczorów ostatnich tygodni. 15 kwietnia tuż po godz. 19:00 na oczach milionów Europejczyków w ogniu stanęła katedra Notre-Dame de Paris. Prawdopodobnie przyczyną wybuchu pożaru w XII-wiecznym zabytku było zwarcie elektryczne. Z ogniem walczyło ponad 400 strażaków oraz inne służby ratownicze. Dzięki ich wysiłkowi ogień został w pełni opanowany chwilę po godz. 3:30. Najpoważniejsze straty obejmują większą część drewnianego dachu i stropów oraz XIX w. iglicę projektu Viollet-le-Duca. Nie jest jednak tak źle jak się wydawało. W całkiem niezłym stanie przetrwały dachy naw bocznych, średniowieczne rozety, ołtarz z 1856 r., relikwie – korona cierniowa (w oprawie z XIX w) i tunika Ludwika IX Świętego z 1239 r. (dwa najcenniejsze obiekty z Skarbca) czy inne elementy wyposażenia. Władze Francji już zapowiadają natychmiastową odbudowę katedry. Pojawiły się nawet pierwsze wizualizacje współczesnych rozwiązań architektonicznych. W obliczu tragedii, jaka dotknęła Francję, Polski Komitet Narodowy ICOMOS zadeklarował ekspercką pomoc przy pracach związanych z odbudową i rekonstrukcją katedry.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2019

Wczoraj, 18 kwietnia, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Wydarzenie zostało ustanowione przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku oraz wpisane przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. To wielkie święto wszystkich konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych.
W Polsce ogólnokrajowe obchody tego święta organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, co roku zapraszając do współorganizacji inne miasto, które może pochwalić się unikatowymi zabytkami. W tym roku polskie obchody tego dnia będą miały miejsce w Muzeum Emigracji w Gdyni, we współpracy z miastem Gdynia. Wydarzenie odbędzie się w terminie 24-25 kwietnia. Głównym punktem wydarzenia będzie środowa gala, podczas której zaplanowano m.in. wręczenie odznaczeń MKiDN, finał konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków “Zabytek Zadbany” oraz prezentację najciekawszego projektu programu “Wspólnie dla dziedzictwa”. Goście obchodów będą mogli również wziąć udział w debatach poświęconych problematyce ochrony i opieki nad zabytkami oraz warsztatach dotyczących zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Gra planszowa o kurierach AK

Dzięki wspólnej inicjatywie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Granny na rynku pojawiła się nowa gra planszowa. Gracze mogą wcielić się w rolę kurierów Armii Krajowej podczas II wojny światowej. Celem jest dostarczenie jak największej liczby meldunków. Pomysł gry narodził się, kiedy pracowaliśmy nad scenariuszem filmu „Kurier” o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Zależało nam na tym, żeby opowiedzieć młodym ludziom historię II wojny światowej w takiej formie, żeby była zrozumiała. (…) – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Pomysłodawcom zależało na przybliżeniu postaci nie tylko Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ale także innych kurierów, m.in. Jana Karskiego czy Elżbiety Zawackiej. Trzeba wykazać się niemałym sprytem, cierpliwością i stalowymi nerwami, aby pomyślnie wykonać misję. Kto się podejmie?

Wyjątkowe znalezisko podczas remontu w Tczewie

Na początku tego tygodnia, podczas prac remontowych na Moście Tczewskim (woj. pomorskie) odnaleziono kamień węgielny i kapsułę czasu z połowy XIX wieku. 15 cm. puszka wraz z pamiątkową tablicą spoczywały w nienaruszonym stanie w granitowej niszy, umieszczonej w fundamencie pierwotnego przyczółka mostu, który został zniszczony podczas II wojny światowej. Istnienie pamiątki nie było tajemnicą jednak nikt nie znał jej dokładnej lokalizacji. Moment wmurowania kamienia węgielnego przez Fryderyka Wilhelma 27 lipca 1851 roku uwieczniono na jednej z rycin. Pruski król osobiście uczestniczył w uroczystym rozpoczęciu budowy najdłuższego wówczas mostu na świecie. Nieznana jest jeszcze dokładna data oficjalnego otwarcia tczewskiej kapsuły czasu. Historycy spodziewają się jej bogatej zawartości.

Grafiki według mistrzów włoskiego renesansu

Od poniedziałku na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu, można oglądać blisko 60 grafik z okresu od XVI do XVIII w., przedstawiających dzieła mistrzów włoskiego renesansu m.in. Michała Anioła, Rafaela Santi, Donata Bramantego, czy Andrei Palladia, wykonanych przez znakomitych rysowników i rytowników, pracujących dla renomowanych wydawnictw. Na ekspozycji „Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XV do XVIII w.” można zobaczyć ilustrowane kroniki i atlasy, traktaty architektoniczne, albumy z widokami miast i pojedynczych budowli, w tym grafiki odnoszące się do projektów bazyliki św. Piotra w Rzymie. Dwie z nich ukazują niezrealizowany projekt Antonia da Sangallo Młodszego, odtworzony graficznie na podstawie drewnianego modelu, a trzy – projekty Michała Anioła, opracowane na podstawie oryginałów przez wybitnego rysownika i rytownika, Stefana Duperaca. Wystawa potrwa do 9 czerwca br.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora