Krótki przegląd mijającego tygodnia (19.05)

Złota nagroda dla najlepszego banknotu kolekcjonerskiego przyznana!

Podczas zakończonej w środę (17.05 br.) międzynarodowej Currency Conference w Kuala Lumpur rozdano nagrody i prestiżowe wyróżnienia za dokonania w dziedzinie polityki monetarnej oraz promocji rynku finansowego. Który z kolekcjonerskich banknotów został okrzyknięty najlepszym na świecie? Ta zaszczytna nominacja, przyznawana przez International Association of Currency Affairs (IACA), przypadła w tym roku Polsce. A konkretnie polskiemu banknotowi 20-złotowemu upamiętniającemu 1050 rocznicę chrztu Polski, wyemitowanemu przez Narodowy Bank Polski i wydrukowanemu przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW). Banknot, projektu Krystiana Michalczuka, trafił do obiegu 12 kwietnia 2016 r. w nakładzie 35 tysięcy sztuk. Nagrodę ex aequo przyznano również chińskiemu banknotowi o nominale 100-yuanów. Złotą statuetkę w imieniu Narodowego Banku Polskiego odebrał Jacek Bartkiewicz – Członek Zarządu NBP. To już drugie wyróżnienie dla banknotów emitowanych przez NBP. Dwa lata temu nagrodzono banknot wyprodukowany na podłożu polimerowym – “Setna rocznica utworzenia Legionów Polskich”. Currency Conference jest organizowana od 1992 r., a samo wydarzenie skupia przedstawicieli banków centralnych, instytucji finansowych oraz innych podmiotów zaangażowanych w przemysł związany z finansami i papierami wartościowymi na całym świecie.

Archiwum Pełne Pamięci

Dziś (19.05), o godz. 11:00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” rozpoczęła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano najnowszy projekt Archiwum IPN – “Archiwum Pełne Pamięci”. Również dzisiaj oficjalnie uruchomiono portal archiwumpamieci.pl, mający służyć zabezpieczaniu i upowszechnianiu bezcennych dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski, które zamiast w archiwach, często znajdują się w prywatnych domach. Na stronie znalazły się już m.in. kartoteka wywiadu Armii Krajowej, dokumenty związane z Tadeuszem Starzyńskim, ps. Ślepowron, byłym komisarzem Komendy Głównej Policji Państwowej oraz oficerem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, cichociemnym. W założeniu projekt ma chronić pamięć po naszych przodkach, ale jednocześnie ma służyć wymianie informacji z potencjalnymi darczyńcami z Polski oraz spoza jej granic, którzy mogliby wesprzeć rozbudowę platformy. To rodzaj apelu do osób prywatnych, które są w posiadaniu dokumentów i pamiątek związanych z losami Narodu Polskiego i chciałyby podzielić się z  “Archiwum Pełnym Pamięci” swoimi rodzinnymi dokumentami. Na portalu dowiemy się, jakie rodzaje dokumentów można przekazać do Instytutu, jak to zrobić i z kim się skontaktować w tym celu. Portal będzie prowadzony przez archiwistów z Instytutu Pamięci Narodowej w języku polskim, angielskim i rosyjskim.

Słońce i zegar wracają do Ogrodu Saskiego

Słońce na dobre pojawiło się za oknami, a więc nadszedł najwyższy czas, żeby zabytkowy zegar słoneczny z Ogrodu Saskiego również wrócił na swoje miejsce. Wraz z całym Parkiem Saskim obiekt wchodzi w skład tzw. Osi Saskiej, czyli kompleksu rezydencji i ogrodów królewskich powstałych w pierwszej połowie XVIII w. w Warszawie. Jak wynika z napisu na marmurowej tarczy (ERECTUM EX LEGATO ANTONI MAGIER. A.D. MDCCCLXIII) czasomierz w 1863 r. ufundował Antoni Szeliga Magier. W grudniu ubiegłego roku konstrukcja, nazywana kompasem, zniknęła z ogrodu, aby przejść szereg specjalistycznych zabiegów konserwatorskich. Metodą laserową usunięto zanieczyszczenia tarczy i podstawy zegara, uzupełniono ubytki, wypolerowano powierzchnię. Odrestaurowano również obluzowaną metalową wskazówkę (tzw. gnomon) oraz wzmocniono ogrodzenie. Koszty renowacji zabytku wyniosły nieco ponad 12 tys. zł., a przeprowadzili ją specjaliści z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.

Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa

W zeszły czwartek (18.05 br.) w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwarto najnowszą wystawę “Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa”, która zainaugurowała 73. rocznicę zwycięskiej bitwy o klasztor benedyktynów Monte Cassino. Ekspozycja przedstawia dzieje 2. Korpusu Polskiego, który pod wodzą gen. Władysława Andersa w 1944 r. pokonał wojska niemieckie w walkach o Półwysep Apeniński, przełamując tzw. linię Gustawa i otwierając drogę aliantom na Rzym. Na wystawie zaprezentowano ponad 200 obiektów, pamiątek i fotografii, w tym wiele ze zbiorów prywatnych, z kolekcji Biblioteki Jagiellońskiej czy klasztorów dominikanów i karmelitów. “Wartość tej wystawy nie tkwi jednak w liczbie obiektów, ale w tym że są po raz pierwszy prezentowane, że opowiadają jakąś historię; a takich obiektów jest zdecydowana większość” – powiedział jeden z kuratorów wystawy, Piotr Makuła. Wystawa, czynna do 1 stycznia 2018 r., jest hołdem dla poległych, rannych i zaginionych na Monte Casino żołnierzy. Większość spoczywa na polskim cmentarzu wojennym utworzonym tam w 1945 r. Z okazji 73. rocznicy na klasztornym wzgórzu odbyły się również uroczystości z udziałem weteranów armii generała Władysława Andersa, ministra obrony Antoniego Macierewicza, przedstawicieli rządu, Sejmu, instytucji historycznych oraz harcerzy.

Nocne spotkanie ze sztuką, czyli Europejska Noc Muzeów!

W czwartek, 18 maja, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z tej okazji co roku w Polsce i całej Europie, w okolicach weekendu możemy spodziewać się prawdziwej muzealnej uczty – Nocy Muzeów. Tego dnia szereg instytucji, galerii i organizacji zapewnia nie tylko bezpłatny dostęp do stałych ekspozycji oraz nietypowe godziny otwarcia, ale również szereg imprez towarzyszących. I tak w Trójmieście (20/21 maja) po raz pierwszy zobaczymy pergaminowy zwój Tory z XIX w. i będziemy mieli okazję przejechać się zabytkowym trolejbusem, w Krakowie (19/20 maja) spotkamy Damę z gronostajem, w Warszawie (20/21 maja) odwiedzimy m.in. odnowione Muzeum Warszawy z wystawą “Rzeczy Warszawskie”, a we Wrocławiu (20/21 maja) skorzystamy ze specjalnej ścieżki Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 DRAFT SYSTEMS, największego w Polsce przeglądu sztuki współczesnej. Z kolei w Poznaniu (20/21 maja) czekać będzie “Błędne Koło” Jacka Malczewskiego, a w Toruniu (20/21 maja) nocna panorama miasta oglądana z wieży Ratusza Staromiejskiego. Miasta biorące udział w imprezie oraz atrakcje można mnożyć. Polecamy uważne prześledzenie dostępnych programów! Poniżej znajdziecie linki odsyłające do programów Nocy Muzeów w kilku większych miastach Polski:

Bydgoszcz (20/21 maja)

Katowice i inne miasta GOP (20/21 maja)

Kraków (19/20 maja)

Poznań (20/21 maja)

Szczecin (20/21 maja)

Toruń (20/21 maja)

Trójmiasto i okolice (20/21 maja)

Warszawa (20/21 maja)

Wrocław (20/21 maja)

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora