Krótki przegląd mijającego tygodnia (19.06)

Malczewski powrócił do Warszawy

fot. dzielautracone.gov.pl

W poniedziałek 15 czerwca do Polski powrócił obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie” z 1887 r. Dzieło zniknęło w trakcie II wojny światowej, najprawdopodobniej podczas Powstania Warszawskiego i od lat widniało w bazie dzieł zaginionych. Pojawiło się ponownie dopiero na jednej z londyńskich aukcji dzieł sztuki w grudniu 2019 r. Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polskich muzealników oraz dotychczasowego własciciela dzieło udało się ponownie ściągnąć do Warszawy. Obecnie płótno znajduje się pod opieką konserwatorów, a 22 czerwca zostanie uroczyście przekazane do zbiorów Muzeum Narodowego, gdzie z pewnością pojawi się na jednej z ekspozycji.

Zabytek na szczycie góry

fot. Wikipedia

Budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce (1602 m n.p.m.) został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego! Wzniesiony w latach 1969-1974 charakterystyczny obiekt składający się z trzech połączonych dysków powstał wg projektu architektów Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka. Konstrukcja powstała z żelbetu, stali, aluminium i szkła. Szybko stała się symbolem regionu i na stałe wpisała w pejzaż Dolnego Śląska. To niewątpliwie dzieło architektury współczesnej o wysokich wartościach historycznych, artystycznych i naukowych. Jednocześnie obserwatorium na Śnieżce to jedna z zaledwie dwóch – obok Kasprowego Wierchu – takich placówek w Polsce.

Kamienna Matka Boża odnaleziona w rzece

fot. Twitter Asociacion para a defensa do Patrimonio Galego

W rzece Sar w północno-zachodniej Hiszpanii odnaleziono zabytkową, średniowieczną figurę Matki Bożej. Trzymane w jej rękach dzieciątko jest niekompletne, podobnie jak część twarzy Madonny, ale posąg udekorowany w koronę i sylwetki aniołów nie pozostawia wątpliwości kogo figura personifikuje. Archeolodzy szacują wiek znaleziska z popularnego wśród pielgrzymów regionu miasta Santiago de Compostela na XIV w. Na kamienną rzeźbę natrafił przypadkowy wędkarz. W poniedziałek została przetransportowana do Muzeum Pielgrzymowania w Santiago de Compostela. Zostaną tam przeprowadzone dokładne badania, w tym próba ustalenia jej dokładnego wieku oraz wartości.

Świat starych zabawek

fot. Centrum Handlowe VIVO! Krosno

Krosno (woj. podkarpackie) zaprasza na wystawę niemal 300 zabytkowych zabawek z XIX w., okresu międzywojennego oraz PRL. Wśród nich zobaczyć można m.in. wykonanego z naturalnych materiałów konika na biegunach z około 1860 r., lalki celuloidowe, nakręcane metalowe zabawki mechaniczne, przedwojenne sanki dla dzieci czy drewnianą ławkę szkolną z kałamarzem. Ekspozycję zabawek uzupełnia ekspozycja starych pocztówek i fotografii. Wszystkie przedmioty zostały udostępnione w przestrzeni centrum handlowego VIVO!Krosno. Ekspozycja pt. “Świat Starych Zabawek” potrwa do 28 czerwca.

Wyjątkowy list sprzedany na aukcji w Paryżu

Paul Gaugin „Van Gogh malujący słoneczniki”, fot. Muzeum Vincenta van Gogha, Wikipedia

Na aukcji w Paryżu za 210 600 euro sprzedano… kawałek papieru. Był nim list napisany przez artystów Vincenta van Gogha i Paula Gauguina. Artyści pod koniec 1888 r. podczas pobytu we francuskiej miejscowości Arles wspólnie napisali list do malarza Emile’a Bernarda, opisując ich wizyty w domach publicznych i dyskusje o przyszłości sztuki. Kupiła go Fundacja Vincenta van Gogha, która wystawi nowy nabytek w Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie. Jak podkreśliła, to jedyny list, który holenderski malarz napisał wspólnie z innym artystą, a także najważniejszy dokument związany z van Goghiem, który był dotąd w rękach prywatnych.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora