Krótki przegląd mijającego tygodnia (19.11)

Kolekcja pamiątek po Kossakach objęta konserwatorską ochroną

Portret Zofii Kossak-Gałczyńskiej, fot. Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży

Kolekcja pamiątek rodziny Kossaków decyzją Podlaskiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku została wpisana do rejestru zabytków ruchomych. W skład zbioru wchodzą obrazy – „Portret Zofii Kossak Gałczyńskiej” oraz „Majątek Stawiski” z II poł XIX w., dywan z II poł. XIX w., krzesło z pocz. XIX w., stoliczek z pocz. XIX w. oraz 3 egzemplarze książek z I ćw. XX w. Przedmioty zostały przekazane w darze Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży przez prof. Simonę Kossak, wnuczkę artysty i patrona szkoły. Zabytki podlegające wpisowi do rejestru zabytków sięgają XIX w. Według przekazu dywan, stoliczek, „Portret Zofii Kossak Gałczyńskiej” oraz obraz „Majątek Stawiski” pierwotnie znajdowały się w domu rodzinnym prof. Simony Kossak w „Kossakówce” w Krakowie. Zabrała je ze sobą do Białowieży podczas przeprowadzki w 1971 r. Fakt, że większość tych obiektów stanowiły wyposażenie „Kossakówki” potwierdzają zachowane archiwalne fotografie, na których widoczne jest np. krzesło stojące w pracowni Wojciecha Kossaka, stoliczek wyposażający wnętrze Kossakówki czy wiszący na ścianie obraz “Portret Zofii Kossak Gałczyńskiej” namalowany przez wybitnego malarza polskiego Leona Kaplińskiego – wyjaśnia podlaska wojewódzka konserwator zabytków prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.

Szczątki samolotu z czasów II wojny światowej wydobyte spod ziemi

fot. Wikipedia

W mijającym tygodniu zakończyły się prace związane z wydobyciem szczątków samolotu bojowego IŁ–2 tzw. Szturmownika z okresu II wojny światowej odnalezionych na polu w Czyżowie w gminie Zawichost (woj. świętokrzyskie). W rezultacie zabezpieczono kompletną piastę śmigła z elementami przekładni, płyty pancerne chroniące silnik i kabinę pilota, elementy szkła pancernego oraz działko lotnicze W.Ja-23 oraz pocisk rakietowy klasy powietrze ziemia, burzący, przeciwpancerny RS-82, wchodzący pierwotnie w skład wyposażenia samolotu. Samoloty te od sierpnia 1944 r. były na wyposażeniu lotnictwa polskiego. W czasie ofensywy styczniowej Ił-2 prowadziły rozpoznanie powietrzne i ataki na wykryte cele. Były wykorzystane m.in. podczas przełamania Wału Pomorskiego i w walkach o Kołobrzeg. W pracach wydobywczych udział brali przedstawiciele Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej „Szansa” i Stowarzyszenia Historyczno-Archeologicznego ze Staszowa. Transport wydobytych reliktów zabezpieczył 3 Batalion Radiotechniczny z Sandomierza. Wszystkie trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Wirtualna galeria sztuki w… banku!

W poniedziałek, 15 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce inauguracja projektu wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. Celem projektu jest promowanie i wzmacnianie wizerunku banku poprzez kulturę i sztukę. W jego ramach zaprezentowana zostanie kolekcja, w posiadaniu której jest bank, a także stworzone miejsce, gdzie zostaną przybliżone sylwetki jej twórców. Na stronie internetowej Banku powstała podstrona zatytułowana „Galeria Sztuki Banku Pekao S.A.”, na której można obejrzeć prezentację dzieł należących do banku, zapoznać się z bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi oraz z sylwetkami wybranych artystów współczesnych oraz zdobyć wiedzę na temat najcenniejszych eksponatów z kolekcji. Stopniowo galeria będzie rozszerzana m.in. o filmy zrealizowane przy współpracy z partnerami merytorycznymi. Przeniesieniem wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. do świata realnego będzie specjalnie stworzony na tę okazję album z dziełami z bankowej kolekcji.

Opowieść o pewnej rybie w Lęborku

Dzisiaj w Muzeum w Lęborku (woj. pomorskie) ma miejsce otwarcie wystawy, na której znalazł się unikatowy w skali europejskiej zespół rzymskich naczyń szklanych: butli w kształcie ryby i dużego pucharu z aplikacjami w kształcie ptaków wodnych oraz najcenniejsze zbiory związane z okresem wpływów rzymskich oraz wędrówek ludów w regionie. Na ekspozycji, poza licznymi multimediami, zostały wykorzystane aplikacje: „Draw alive” ożywiająca na dużym ekranie pokolorowane wcześniej rysunki oraz „Muzeum w kieszeni” służąca do indywidualnego zwiedzania ekspozycji. Obie stworzone zostały w ramach projektu MUS.NET, program kreatywna Europa realizowanego przez Muzeum w Lęborku w latach 2019-2022. Efektem tego projektu jest również film wyświetlany w strefie powitalnej w obiekcie Wieży Ciśnień. Dodatkowo odbędzie się również promocja katalogu „Z głębin czasu. Opowieść o pewnej rybie.”

Muzeum lokalnego kolarstwa

fot. FB Ludowego Klubu Sportowego Prim za Radio Olsztyn

Pasjonaci kolarstwa z Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) zbierają pamiątki, by stworzyć muzeum poświęcone lokalnemu Ludowemu Klubowi Sportowemu Prim. Ludowy Klub Sportowy Prim działał w Ełku od 1956 do 2000 roku. Choć formalnie już go nie ma, to są w naszym mieście osoby, które od 30-40 lat nieustannie trenują młodzież i działają na rzecz kolarstwa, jak choćby Waldemar Grygo. Uznaliśmy, że kolarską historię Ełku warto zgromadzić w jednym miejscu, by pokazać ten kawałek historii miasta – powiedział PAP Marek Sawicki, jeden z inicjatorów utworzenia muzeum. Pamiątki do powstającego muzeum obiecał przekazać m.in. najbardziej utytułowany wychowanek klubu Cezary Zamana, reprezentant Polski, Mistrz Polski z 1999 oraz zwycięzca Tour de Pologne z 2003 roku. Wśród innych znanych wychowanków klubu są też Jan Karaś i Władysław Jankowski (obaj odnosili sukcesy w latach 70. ubiegłego wieku) oraz Jan Wiejak, zawodnik lat 80. Do przyszłego muzeum mają trafić m.in. statuetki, puchary, medale oraz zdjęcia.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora