Krótki przegląd mijającego tygodnia (20.03)

Unikatowy rękopis z 1746 r. w zbiorach kaliskiej biblioteki

fot. Wikipedia

Do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu trafił królewski dokument z XVIII w. Dokument został wydany w czasie sejmiku we Wschowie przez kancelarię króla Augusta III Sasa. Spisano go ręcznie po łacinie, opatrzono pieczęcią kancelarii koronnej mniejszej, podpisem królewskim „Augustus Rex” oraz podpisem sekretarza JKM Jana Wolskiego. To akt nominacji Macieja Malczewskiego na urząd miecznika kaliskiego z 2 czerwca 1746 r. Rękopis zakupiono w jednym z warszawskich antykwariatów za 5,5 tys. zł, nabytek sfinansował urząd miasta Kalisza. To już 39 cenny rękopis, który znalazł się w zbiorach kaliskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Gruppa. Pokolenie przełomu na aukcji dzieł sztuki

W. Pawlak „Choroba nerwów”, fot. DESA Unicum

We wtorek 17 marca w siedzibie warszawskiego Domu Aukcyjnego DESA Unicum miała miejsce licytacja dzieł sztuki pod nazwą “Gruppa. Pokolenie przełomu”. Wydarzenie odbyło się wyjątkowo bez udziału publiczności, a zainteresowani mogli śledzić jej przebieg w mediach społecznościowych. Na aukcji pojawiły się owoce twórczości niezależnej grupy artystycznej założonej w 1982 r. przez absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych reprezentujących nurt nowej ekspresji. Utworzyli ją Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak. Gruppa zakończyła działalność w 1992 r. wystawą w Zachęcie, a jej członkowie zajęli się indywidualną twórczością. Podczas aukcji najdrożej wylicytowaną pracą był olej na płótnie pt. “Choroba nerwów” Pawlaka z 1986 r. i tempera na papierze pt. “Zaufaj Panu i czyń dobrze” Kowalewskiego z 1985 r. Każda z prac została zakupiona za kwotę 80 tys. zł. Nieco mniejsze ceny osiągnęły dzieła Modzelewskiego, Sobczyka czy Grzyba. Łącznie na wtorkowej aukcji sprzedano 31 prac artystów Gruppy.

Piwo korzenne w bałtyckich wodach

fot. Baltic Underwater Explorers

Grupa nurków technicznych Baltic Underwater Explorers, w wodach rezerwatu przyrody Wysp Alandzkich na Morzu Bałtyckim zidentyfikowała wrak drewnianego żaglowca z XIX w. Konstrukcja statku jest niemal nienaruszona, a większość jego elementów, w tym ładunek w postaci m.in. butelek piwa korzennego z Hull, wciąż znajduje się na swoim miejscu. Na pokładzie odnaleziono ponadto porcelanowe naczynia z manufaktury Davenport Pottery, wyprodukowane w Longport oraz glinianą fajkę wyprodukowaną w Londynie. Naukowcy w toku badań ustalili, że wrak to angielski bryg „Regard” z Hull, który zatonął w pobliżu Alandów jesienią 1852 r. Statek zmierzał do Sankt Petersburga. Z przyczyn dotąd nieustalonych nigdy do ówczesnej stolicy Imperium Rosyjskiego nie dotarł.

Powstanie ekspozycja o życiu i twórczości Marii Konopnickiej

fot. Wikipedia

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach ogłasza rozpoczęcie prac nad budową nowoczesnej wystawy stałej poświęconej poetce. Będzie to ekspozycja narracyjna, z bogatą scenografią, z rozbudowaną wizualizacją teatralną. Wystawa ma być przy tym wzbogacona o nowoczesne techniki wizualne i multimedialne. Na ten cel placówka otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 1,8 mln złotych z programu unijnego Interreg Polska-Litwa. Niedawno zakończył się ponad dwuletni remont muzeum. Teraz odnowione wnętrza wypełnią się światem Marii Konopnickiej. Ekspozycja związana z jej życiem i twórczością ma być gotowa do końca 2021 roku.

Wirtualne Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Coraz więcej polskich placówek muzealnych przyłącza się do międzynarodowej akcji #zostańwdomu. Wśród nich jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. W ramach programu #wirtualnemuzeum instytucja zaplanowała m.in. transmisje na żywo, audycje oraz udostępnianie online wielu materiałów dotyczących swojej działalności. Na specjalnie do tego celu dedykowanej platformie internetowej muzeum publikuje też materiały edukacyjne z opisami proponowanych zajęć dla najmłodszych oraz prezentacje dotyczące zabytków, które zwiedzający mają zazwyczaj okazję oglądać na wystawie stałej. Program na najbliższe dni oraz wszelkie materiały Muzeum Archeologiczne w Biskupinie udostępnia na stronie biskupin.pl/wirtualnemuzeum

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora