Krótki przegląd mijającego tygodnia (20.04)

Trzynastoletni archeolog na tropie starożytnego Bluetootha

Na największej niemieckiej wyspie Rugii odnaleziono znaczący skarb srebrnych monet i innych kosztowności z X w. Na fragmenty znaleziska natknął się archeolog-amator Rene Schoen i jego trzynastoletni towarzysz Luca Malaschnitschenko, podczas poszukiwań za pomocą wykrywaczy metali. Wezwani na miejsce archeolodzy ocenili, że znalezione zabytki można powiązać ze słynnym Haraldem Sinozębym Gromssonem, panującym w latach 958 do 986, odpowiedzialnym za wprowadzenie religii chrześcijańskiej do Danii i zjednoczenie Skandynawii. Skarb składa się głównie z biżuterii – naszyjników, pereł, broszek, pierścieni i blisko 600 srebrnych monet (w tym ponad 100 niezaprzeczalnie pochodzących z czasów Sinozębnego). To najciekawsze jak dotąd odkrycie archeologiczne związane z legendarnym królem, które ma swoje potwierdzenie w źródłach historycznych. Co ciekawe dwa złączone runy symbolizujące imię Sinozębnego są dziś symbolem technologii “Bluetooth” nazwanej na jego cześć.

Złote jajka pod aukcyjnym młotkiem

Już wkrótce, na kwietniowej aukcji w warszawskiej DESA Unicum fani i kolekcjonerzy sztuki rosyjskiej będą mieli okazję do upolowania prawdziwych perełek. Pod młotek pójdą figurki firmy Fabergé (np. figurki przedstawiające Kozaków Kudinowa i Pustynnikowa z 1912 r. oraz słynne jajka Fabergé), blisko sto ikon (w tym XVIII-wieczny obraz Matki Bożej Włodzimierskiej, czy XIX-wieczna ikona z Palech) oraz grawerowane wyroby złotnicze, takie jak srebrne papierośnice, tabakierki, pasy kaukaskie, złocone i kunsztownie grawerowane cukiernice, czajniczki i mleczniki. Jajka Fabergé poszukiwane są przez kolekcjonerów na całym świecie, a wartość takich artefaktów wycenia się nawet na blisko 30 mln dolarów. Nadchodząca aukcja to więc nie lada gratka na miłośników pięknych przedmiotów. W kwietniowym katalogu znalazło się łącznie 219 obiektów sztuki rosyjskiej. Aukcja „Sztuka Rosyjska: Ikony, Rzemiosło, Malarstwo” odbędzie się w nowej siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy. ul Pięknej 1A w Warszawie.

Lubelska studnia odzyskała dawny blask

Zabytkowa studnia, jedyna pozostałość po nieistniejącej dziś ul. Szerokiej, centrum żydowskiego Lublina, została odrestaurowana. Obiekt został oczyszczony, wszelkie ubytki uzupełniono, dodano nowe fugi. Remont przeszło także wnętrze historycznego zdroju, które odtąd przechodnie będą mieli okazję oglądać dzięki nowoczesnym przeszkleniom. Wszystko to dzięki dwudziestolatkowi ze Szwajcarii, Raphaelowi Mahari, który podczas realizacji szkolnego projektu edukacyjnego zdecydował się na rewitalizację studni na lubelskim dworcu autobusowym. Koszt przeprowadzenia prac, o wartości 40 tys. zł. w całości pokryła rodzina studenta. Studnia uzyskała też tablicę pamiątkową dedykowaną przez Maharigo: Pamięci wszystkich, którzy kiedyś czerpali wodę z tej studni. Pamięci lubelskich Żydów wywiezionych do obozu zagłady w Bełżcu. Pamięci części Mojej Rodziny, która została zgładzona. Łzy wysychają, pamięć jest wieczna. Naszym dziedzictwem musi być czynienie dobra. Studnia po rewitalizacji została otwarta 16 kwietnia, czyli w rocznicę pierwszej akcji likwidacyjnej lubelskiego getta.

Legendarny U-Boot Adolfa Hitlera odnaleziony

Na wodach cieśniny Skagerrak, na północ od miasta Skagen, w pobliżu wybrzeża Danii odnaleziono wrak niemieckiego okrętu podwodnego U-3523 typu XXI z okresu II wojny światowej. Statek zamówiony i zbudowany w stoczni F. Schichau GmbH w Gdańsku został przekazany do służby wojskowej 23 stycznia 1945 r. Dowódcą U-3523 został porucznik marynarki Willi Müller.
To bardzo specjalny U-boot. Był to najbardziej nowoczesny okręt podwodny zbudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Był bardzo zaawansowany technicznie i znacznie wyprzedzał swoje czasy – powiedział Gert Normann Andersen, dyrektor Muzeum Wojen Morskich z Jutlandii. U-Boot został zatopiony przez brytyjski bombowiec B24Liberator 6 maja 1945 r. Zginęła cała – 58-osobowa załoga. Przed odnalezieniem wraku sądzono, że na jego pokładzie Adolf Hitler bezpiecznie uciekł do Ameryki Południowej. Ponadto podejrzewano, że na U-3523 transportował złoto ewakuowane z centralnego banku Niemiec. Nurkowie pracujący na zlecenie duńskiego Sea War Museum na Jutlandii rozwiali krążące na ten temat legendy.

Moc natury. Henry Moore w Polsce. Henry Moore w Orońsku.

Już w sobotę, 21 kwietnia br. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku będzie miało miejsce otwarcie nowej wystawy „Moc natury. Henry Moore w Polsce”. To najważniejsze wydarzenie artystyczne tego roku w orońskim muzeum, organizowane w roku 80-lecia istnienia British Council w Polsce. Placówka we współpracy z Fundacją Henry’ego Moore’a z Perry Green w Wielkiej Brytanii zaprezentuje ponad 20 prac wybitnego rzeźbiarza. Pokazowi prac Moore’a towarzyszyć będą przykłady realizacji polskich rzeźbiarzy XX wieku, którzy inspirowali się jego sztuką, m.in. Jerzego Jarnuszkiewicza, Aliny Szapocznikow, Aliny Ślesińskiej, Tadeusza Łodziany. Monumentalnym rzeźbom, dziełom o mniejszym formacie oraz modelom towarzyszyć będą fotografie pracowni Henry’ego Moore’a i film opowiadający o jego twórczości. Pokaz rzeźb Henry’ego Moore’a planowany jest ponadto w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu od 29 września 2018 do 23 stycznia 2019, i w Muzeum Narodowym w Krakowie, od 21 lutego do końca czerwca 2019 r. Patronat nad konferencja objęła Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie oraz Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej AICA.

 

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora