Krótki przegląd mijającego tygodnia (20.07)

Odnaleziono rosyjski wrak pełen złota?

Poszukiwacze odnaleźli legendarny wrak rosyjskiego okrętu „Dymitr Doński” z czasów wojny Rosyjsko-Japońskiej (08 lutego 1904 r. – 05 września 1905 r.), na którego pokładzie mogą znajdować się… ogromne pokłady złota! Według niektórych teorii należący do Marynarki Wojennej Imperium Rosyjskiego statek miał przewozić złoto z żołdem dla walczących żołnierzy. Niemało, bo o ładunku 200 ton, wartych 133 mld dolarów. Przez lata legenda rozbudzała wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Teraz informację o odnalezieniu krążownika na głębokości 434 m, w pobliżu wyspy Ulleungdo (Morze Japońskie, Korea Południowa) przekazali przedstawiciele południwokoreańskiej firmy Shinil Group, którzy zapowiadają, że w ciągu najbliższych miesięcy, wraz z partnerami z Chin, Kanady i Wielkiej Brytanii, wyruszą na eksplorację wraku. Czy legendarne złoto okaże się prawdziwe? Czekamy z niecierpliwością.

#PalaceDay, czyli największe święto muzeów rezydencjonalnych

Wczoraj, 19 lipca, miał miejsce Europejski Dzień Pałaców, oznaczany hasztagiem #PalaceDay. Oficjalnie w akcji udział biorą przede wszystkim członkowie stowarzyszenia European Royal Residences Association (Association des Résidences Royales Européennes – ARRE, z siedzibą w Wersalu), które od 2001 r. łączy największe muzea rezydencjonalne w Europie i do którego należą warszawskie rezydencje królewskie, takie jak Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III czy Zamek Królewski w Warszawie. Stowarzyszenie zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o europejskim dziedzictwie oraz realizacją wspólnych projektów kulturalnych. Każdego roku ponad 30 mln gości odwiedza instytucje zrzeszone w sieci. Wczoraj, z okazji #PalaceDay odwiedziny można było odbyć za darmo! #PalaceDay to zainicjowane przez członków Sieci Europejskich Rezydencji Królewskich szerokie działania przede wszystkim w mediach społecznościowych. Każdego roku łączą większą liczbę pałaców na całym świecie wokół tematu wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Więcej informacji o święcie pałaców na oficjalnej stronie: http://www.palaceday.com/

CBŚ na tropie falsyfikatów

Okazuje się, że zdolności manualne i odrobina przebiegłości mogą pomóc w zbiciu niezłej fortuny. Szkoda tylko, że nielegalnej. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w Jaworze (woj. dolnośląskie) cztery osoby zajmujące się wytwarzaniem falsyfikatów przedmiotów zabytkowych. W “warsztacie” grupy odnaleziono kilkaset form odlewniczych z silikonu i wosku oraz zabezpieczono takie “artefakty” jak kamienie szlachetne, miecz i dwa sztylety, kielich z uchwytami wysadzanymi kamieniami, płaskorzeźbę z wizerunkiem dwóch aniołów, szkatułę z wizerunkami świętych oraz około 160 sztuk wyrobów jubilerskich. Biegli oceniają, że ich forma oraz jakość jest bardzo wysokiej jakości. Śledztwo jest nadzorowane przez wrocławską Prokuraturę Krajową.

Azja i Pacyfik na warszawskiej wystawie

Od dziś, 20 lipca, w warszawskim Muzeum nad Wisłą można oglądać wystawę “Bestia, bóg i linia. Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku”. Ekspozycja została przygotowana przez Para Site, Dhaka Art Summit oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prezentowane są na niej dzieła ponad 50 twórców pochodzących m.in. z Bangladeszu, Filipin, Australii, Kambodży, Wietnamu, Indii i Madagaskaru. Wszystkie poruszają kwestie przenikania kultur, przeobrażeń religijnych, czy działań ekonomicznych i politycznych w regionie Azji i Pacyfiku. Ten region zrzucił z siebie jarzmo kolonializmu, ale nie zniknęły niektóre jego przejawy, choćby wyzysk ekonomiczny. Pokazujemy mnóstwo prac mówiących o ekobójstwie, czyli o tym, co dzieje się dzisiaj na naszej planecie – masowym, wręcz przemysłowym niszczeniu środowiska naturalnego – zapowiada Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wystawa potrwa do 7 października br.

Kubuś Puchatek wart tysiące funtów

Na londyńskiej aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby’s rysunek z bajki o Kubusiu Puchatku – „Oryginalna mapa Stumilowego Lasu” z 1926 r. autorstwa E. H. Sheparda została sprzedana za… 430 tys. funtów! Tym samym stała się najwyżej wylicytowaną ilustracją książkową w historii rynku aukcyjnego. Mapa pojawiła się w oryginalnym, pierwszym wydaniu książki A. A. Milne’a opowiadającej o przygodach Kubusia Puchatka – “misia o bardzo małym rozumku” oraz jego przyjaciół. Posłużyła też do wstępu otwierającego animowany film o mieszkańcach Stumilowego Lasu w 1966 r. Z aukcji wyszło jednak więcej szczęśliwców, bowiem mapa nie była jedyną wystawioną na sprzedaż ilustracją związaną ze słynnym Puchatkiem. Sprzedaż objęła jeszcze cztery inne prace ilustracyjne Sheparda. Każda z nich pochodziła z prywatnej kolekcji i nie była dostępna publiczności przez blisko 50 lat. W sumie wszystkie rysunki tuszem zostały sprzedane za kwotę 917,5 tys. funtów (1,21 mln dolarów).

[mailerlite_form form_id=4]

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora