Krótki przegląd mijającego tygodnia (20.09)

Ołtarz Wita Stwosza pełen niespodzianek

Wygląda na to, że słynny ołtarz autorstwa Wita Stwosza wciąż skrywa wiele tajemnic. Podczas prowadzonych ostatnio prac badawczo-konserwatorskich w Bazylice Mariackiej w Krakowie okazało się, że dzieło jest starsze niż dotąd przypuszczano. Na boku jednej z figur – apostoła św. Jakuba, podtrzymującego zasypiającą Maryję, konserwatorzy odsłonili i odczytali datę 1486 r. Data ta jest wcześniejsza o trzy lata niż przyjęty w literaturze fachowej moment poświęcenia ołtarza i nie była do tej pory znana badaczom sztuki średniowiecznej. Dlaczego ołtarz poświęcono trzy lata po ukończeniu dzieła? Nie wiadomo. Prace przy głównej szafie ołtarza potrwają do przyszłego roku, prowadzi je Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP.

Egipt tworzy podwodne muzeum

Podwodne muzeum pojazdów wojskowych powstanie w Hurghadzie, mieście we wschodnim Egipcie na wybrzeżu Morza Czerwonego. Będzie to pierwsza tego typu atrakcja dla podwodnych turystów w Egipcie, wzorowana na sukcesie podobnego muzeum z sąsiedniej Jordanii. Oprócz niewątpliwych korzyści związanych z turystyka projekt ma na celu odwrócenie zainteresowania od raf koralowych Morza Czerwonego, które od dekad przechodzą powolny proces dewastacji i degradacji. Z maszyn przeznaczonych do zatopienia, głównie produkcji ZSRR, zostaną usunięte wszystkie elementy mogące stwarzać zagrożenie dla morskiego życia oraz nurków, takie jak tworzywa sztuczne, kable i wszelkie płyny wykorzystywane do funkcjonowania pojazdów. Cały projekt jest realizowany w porozumieniu i pełnej współpracy z egipską armią.

Kolekcjonerska wersja Kroniki Galla Anonima

W poniedziałek 16 września do Biblioteki Śląskiej w Katowicach trafiło współczesne, kolekcjonerskie wydanie słynnej Kroniki Galla Anonima, tajemniczego pierwszego kronikarza dziejów Polski. Księga mennicza, inspirowana dziełami z X i XI w., której treść wydrukowano na pergamenacie imitującej pergamin, została oprawiona w drewno, w którym osadzono srebrny medal. Jej egzemplarz będzie dostępny dla czytelników na miejscu, w dziale zbiorów specjalnych Biblioteki Śląskiej. Najstarsza zachowana kopia rękopiśmiennicza Kroniki Galla Anonima pochodzi z XIV w. i znajduje się w Bibliotece Narodowej.

Unikatowe odkrycie archeologów w Gnieźnie

Podczas wykopalisk w ramach „Ekspedycji Palatium. Gniezno 2019” prowadzonych na Górze Lecha w Gnieźnie odnaleziono fragment kamiennej budowli. Naukowcy określili ją jedną z najwcześniejszych budowli kamiennych w kraju, przyjmując datowanie na X/XI w. i hipotezę, że jest to część palatium – rezydencjonalno-sakralnej siedziby pierwszych polskich władców. Zachodzi przypuszczenie, że fragment kamiennego narożnika jest elementem przedromańskiego zespołu bramnego, prowadzącego do wnętrza członu książęcego grodu, gdzie znajdowała się rezydencja władcy. Podczas prac odnaleziono też m.in. rumosz – wysypisko kamieni i zaprawy z okresu wczesnego średniowiecza oraz fragment muru ceglanego, który okalał dawny cmentarz przy kościele św. Jerzego, wzniesionego w XVI w. z polecenia arcybiskupa Jana Łaskiego. Prace badawcze mają być kontynuowane.

Centrum Multimedialne na wawelskim zamku

Na Zamku Królewskim na Wawelu powstało Centrum Multimedialne, które ma na celu poszerzać wiedzę turystów i ułatwiać zwiedzanie osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu. Przestrzeń centrum została podzielona na strefy: informacji, promocji, wiedzy, integracji sensorycznej i strefę dla dzieci. Na wielkoformatowych ekranach i dzięki multimediom zwiedzający będą mogli znaleźć informacje, takie jak ceny biletów, lokalizacje poszczególnych miejsc czy planowane wystawy czasowe, a także wiedzę na temat historii Wzgórza Wawelskiego, bogactwa zbiorów artystycznych Zamku Królewskiego i prac konserwatorskich. Teksty są wyświetlane w języku polskim i angielskim, pojawiają się także opisy alfabetem Braille’a. Wszyscy odwiedzający Wawel mogą skorzystać z darmowej aplikacji mobilnej, dostępnej w sklepach Google Play i App Store. Urządzenie Wawelskiego Centrum Multimedialnego to część większego projektu „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”. Jego całkowita wartość to 30 mln zł, z czego dofinansowanie UE to niemal 21,4 mln zł, a 3,7 mln zł pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora