Krótki przegląd mijającego tygodnia (20.11)

Hermes odnaleziony w ateńskich kanałach

fot. Facebook Greckiego Ministerstwa Kultury i Sportu

Greckie Ministerstwo Kultury i Sportu poinformowało o odkryciu fragmentu starożytnej rzeźby przedstawiającej boga Hermesa. Odnaleziony podczas prac kanalizacyjnych na ulicy Aiolu w samym centrum Aten obiekt jest częścią hermy, czyli antycznego dekoracyjnego elementu architektonicznego w kształcie czworokątnego słupka zwężającego się ku dołowi, a na szczycie zakończonego popiersiem lub rzeźbą głowy o cechach fantastycznych albo portretowych. Zwykle było to właśnie wyobrażenie boga Hermesa. Tu postać w sposób unikatowy przedstawiono w sile wieku, podczas gdy zazwyczaj rzeźby Hermesa stanowiły młodych młodzieńców. Odnaleziony fragment powstał prawdopodobnie w IV lub III wieku p.n.e. Znalezisko trafiło do magazynu Eforatu Starożytności.

Wirtualne muzeum słynnego rzeźbiarza

Już jutro, 21 listopada, nastąpi oficjalne otwarcie Wirtualnego Muzeum Jana Szczepkowskiego, wybitnego polskiego rzeźbiarza. Na ekspozycji znajdzie się kolekcja ponad 120 zdigitalizowanych zabytków (w tym 60 modeli 3d) i ponad 100 archiwalnych fotografii. Będą to cyfrowe wizerunki obiektów opracowane za pomocą profesjonalnych metod i sprzętu, uzupełnione o dopracowane opisy, teksty kontekstowe i materiały edukacyjne. Zbiory będą publikowane na stronie Wirtualnego Muzeum w postaci nowoczesnej prezentacji. Użytkownik wyświetlał będzie w wysokiej jakości interesujące go obiekty w postaci cyfrowej karty zabytków. Co najważniejsze zabytki opracowane w formie 3D będzie można obejrzeć z każdej strony na komputerze, tablecie i telefonie. Zabytki zostały opatrzone specjalnymi kodami QR, dzięki czemu każde ich „płaskie” opracowanie daje możliwość przeniesienia się za pomocą telefonu, tabletu do wersji 3D. Wirtualne Muzeum Jana Szczepkowskiego zaczęło powstawać w 2020 r. dzięki dotacji, jakie Milanowskie Centrum Kultury otrzymało w wyniku ogłoszenia wyników naboru programu dotacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura Cyfrowa 2020.

Największa aukcja monet w Polsce

fot. DESA Unicum

Już niebawem, 30 listopada, w warszawskiej DESA Unicum odbędzie się największa aukcja monet w Polsce. Pod młotek pójdą obiekty pochodzące z różnych okresów; od czasów Zygmunta I Starego do wczesnych lat II Rzeczypospolitej, z wielu znakomitych kolekcji numizmatów. Wśród nich znajdzie się m.in.50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 r., czterodukatówka z podobizną Zygmunta III Wazy z 1612 r., czy półtalar medalowy koronny Władysława IV autorstwa wybitnego gdańskiego twórcy, Jana Hoehna Starszego.

Zlicytowane zostaną monety o łącznej wartości blisko dziewięciu milionów złotych. Obecnie można je oglądać w DESA Unicum na wystawie „Kolekcja Polskich Monet Złotych 1535-1925”. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Unikatowe Zwierciadło całego świata po konserwacji

fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Do Muzeum Narodowego w Warszawie wrócił właśnie z konserwacji unikatowy renesansowy atlas „Speculum orbis terrae (terrarum)” (Zwierciadło całego świata). Na świecie odnotowano mniej niż 50 egzemplarzy tego rodzaju publikacji, z czego dwa znajdują się w Polsce. Atlas wyróżnia szata edytorska i graficzna nawiązująca do najlepszych wzorów książki renesansowej. Wszystkie elementy graficzne oraz ilustracje, mapy i tablice zostały starannie pokolorowane z wykorzystaniem bogatej palety barw (w tym złocenia), najprawdopodobniej jeszcze w XVI- lub na początku XVII w. Celem konserwacji było przygotowanie atlasu do digitalizacji oraz umożliwienie jego przyszłych ekspozycji w przestrzeniach muzealnych. Zachowanie unikatowego atlasu geograficznego „Speculum orbis terrae” to zadanie finansowane ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Ludzie listy piszą, czyli znaczek z okazji nadchodzących świąt

fot. Poczta Polska

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, dlatego Poczta Polska wydała z tej okazji nowy kolekcjonerski znaczek, który wszedł do obiegu w ostatni poniedziałek, 16 listopada. Znaczek przedstawia grafikę sceny „Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni”, która jest wkomponowana w inicjał S (Suscipimus). To kontynuacja cyklu zapoczątkowanego w 2017 r. Na trzech wydanych dotąd znaczkach znalazły się miniatury z zabytkowego Mszału Olbrachtowego, przechowywanego w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Mszał Olbrachtowy jest najwyższej klasy gotyckim zabytkiem rękopiśmiennym. Powstał ok. 1500 r., najprawdopodobniej w Krakowie i zdobiony został licznymi inicjałami figuralnymi i ornamentalnymi oraz wiciami marginalnymi. Wartość znaczka to 8 zł, dostępna jest również specjalnie zaprojektowana koperta.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora