Krótki przegląd mijającego tygodnia (20.12)

Największa w Polsce ekspozycja art déco

Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowuje się do otwarcia największej w Polsce ekspozycji poświęconej art déco. Już jesienią 2020 r. zwiedzający płocką placówkę będą mogli obejrzeć ponad 1000 prac związanych z tym rozpowszechnionym w latach 1919-1939 r. stylem w sztuce. Oprócz wnętrz mieszkalnych z lat 20. i 30. XX w. oraz galerii sztuki i rzemiosła tego okresu, muzeum zaprezentuje miejski klimat epoki, z kinem, butikiem modowym, sklepem jubilerskim i gabinetem prezesa banku. Na wystawie pojawią się m.in. obrazy Tamary Łempickiej, automobil jowett, model z 1926 r., złota puderniczka Tiffany’ego, czy meble Edmunda Brzozowskiego. W sumie Muzeum Mazowieckie liczy obecnie ok. 9,5 tys. obiektów. To najbogatsza tego rodzaju kolekcja w kraju. Kupno działki, na której znajduje się kamienica pod przyszłą wystawę art déco, a także jej remont i przygotowanie ekspozycji, kosztować będzie w sumie ok. 32 mln zł.

Policjanci odzyskali skradzione kościelne precjoza

Na początku tygodnia, doszło do włamania do zabytkowego XV-wiecznego kościoła w Piławie Górnej (woj. dolnośląskie), z którego skradziono m.in. relikwie skrawka materiału z szat św. Jana Pawła II, kości św. Jana z Dukli, 4 sztuki metalowych paten, metalową podstawkę liturgiczną, krzyż ołtarzowy, różaniec i inne przedmioty kultu religijnego. Na szczęście włamywacza odnaleziono. Według policji, był on przekonany, że ukradł z kościoła przedmioty wykonane ze złota i chciał je przetopić i sprzedać. 19-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Malowidła naskalne starsze niż przypuszczano

Rysunek o 4,5 m szerokości, wykonany czerwono-brązowym pigmentem odnaleziony w jaskini Leang Bulu’Sipong 4 na indonezyjskiej wyspie Celebes, znanej też jako Sulawesi, okazuje się najstarszym figuratywnym przedstawieniem na świecie. Rysunek, namalowany 44 tys. lat temu, przedstawia scenę polowania na świnie i bawoły, w której uczestniczą postacie wyglądające na pół ludzi pół zwierzęta. Naukowcy oszacowali, że dzieło ma co najmniej 44 tys. lat. Do niedawna przypuszczano, że tego typu sztuka narodziła się w Europie, o czym świadczyły malowidła naskalne z jaskini Lascaux we Francji czy z podobnych stanowisk w Hiszpanii. Jednak w ubiegłym roku na Borneo odkryto rysunki ludzi i zwierząt sprzed 40 tys. lat. Znalezisko z Indonezji jest kolejnym, które pokazuje, że to nie w Europie powstały najstarsze dzieła sztuki figuratywnej.

Ponowne otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich

W 26 salach ekspozycyjnych na dwóch piętrach wyremontowanego Muzeum Książąt Czartoryskich ponownie zagościła wyjątkowa kolekcja pamiątek narodowych i znakomitych dzieł sztuki. Od dziś, 20 grudnia, zbiór – z takimi perłami jak „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna – będzie dostępny dla wszystkich odwiedzających. Ponownemu otwarciu muzeum towarzyszy hasło „Kolekcja naszej historii”. Na ekspozycji prezentowane są m.in. pomieszczenia poświęcone Czartoryskim, sale ukazujące dzieje Polski: od czasów Jagiellonów aż po schyłek I Rzeczypospolitej, salon antyczny, sala poświęcona sztuce renesansu, sztuce średniowiecza, sztuce Europy Północnej XV–XVII wieku – aż do czasów Rembrandta. Pojawia się również Sala Polska, w której prezentowane są pamiątki z puławskiej Świątyni Sybilli oraz sale oficyny ze zbiorami bibliotecznymi oraz kolekcją grafik i rysunków.

Antyczne znalezisko w wodach Morza Śródziemnego

W wodach Morza Jońskiego (część Morza Śródziemnego), u wybrzeży Kefalonii, podwodni nurkowe odkryli rzymski wrak sprzed 2000 lat oraz blisko 6000 antycznych amfor. Na ślad zatopionej jednostki natrafiono badając morskie dno przy użyciu sonaru. Ostatecznie dr George Ferentinos z University of Patras i zespół naukowców pracujący pod jego kierownictwem, zgromadzili pokaźną dokumentację związaną ze znaleziskiem oraz określili jego wiek na okres I w. p.n.e. – I w. n.e. Odnaleziony wrak jest jednym z 4 największych (34 m długości) tego typu znalezisk, jakie udało się dokonać w regionie Morza Śródziemnego. Stanowisko, na którym pracowali archeolodzy, zyskało nazwę „Fiscardo” – od popularnego wśród turystów portu rybackiego, który znajduje się w pobliżu. Zdaniem naukowców, odnalezienie wraku w tej okolicy, świadczy również o tym, że ów port odgrywał istotne znaczenie na handlowej mapie antycznego świata.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora