Krótki przegląd mijającego tygodnia (21.01)

Na akcji w Nowym Jorku sprzedano zabytkową bydgoską monetę

fot. stackbowers.com

Moneta 80 dukatów z 1621 roku, wybita w złocie w mennicy bydgoskiej, została wylicytowana na aukcji w Stack’s Bowers Galleries w Nowym Jorku za 900 tys. dolarów. Cena wywoławcza wynosiła 180 tys. dolarów, a szacunkowa 300-600 tys. dolarów. Moneta została wybita w złocie, waży 282,84 g, a jej średnica to 69 mm. Jest koloru miodowo-złotego, na krawędziach opalizuje pomarańczowymi odcieniami. Na awersie umieszczono portret króla Zygmunta III Wazy, a na rewersie herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów otoczony Orderem Złotego Runa. Nowy nabywca monety pozostaje anonimowy. Monety tak wysokich nominałów, jak 100-dukatowe czy 80-dukatowe były rzadko spotykane. Wiadomo o istnieniu kilkunastu (14–17) studukatowych, a osiemdziesięciodukatowych było nieco więcej. W chwili wybicia tych monet, mennica bydgoska działała zaledwie od 20 lat. W latach 1627–1644 i 1677–1679 był to jedyny taki zakład w Kronie Polskiej. Muzealnicy liczą na to że wylicytowana w Nowym Jorku moneta wkrótce wróci do Europy i będzie sposobność zobaczenia jej na muzealnej ekspozycji.

Nowe nabytki w kolekcji Muzeum Warmii i Mazur

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, fot. Wikipedia

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyła się prezentacja pozyskanych w ubiegłym roku nowych eksponatów. To w sumie blisko tysiąc obiektów, z czego 815 pozycji inwentarzowych stanowią dary. To artefakty zarówno z epoki kamienia i brązu (no. krzemienny grot strzały do łuku z drugiej połowy III tys. p.n.e., znaleziony w Bartągu) jak i dzieła sztuki współczesnej tym plakaty reklamowe autorstwa Alfreda Hałasa, obrazy Roberta Listwana i szkicowniki Hieronima Skurpskiego. Ciekawostki stanowią szklany garnitur do konfitur zwany „Tiffanym dla biedoty”, orzeł bielik olbrzymi, miniaturowa sóweczka czy banknot o nominale 19 zł. Z kolei Dział Historii i Etnografii wzbogacił się o sprzęt turystyczny używany przez mieszkańców Olsztyna, w tym narty biegowe, kijki, buty oraz plecak wyprodukowany w zakładach odzieżowych „Warmia”. Wśród pamiątek dzieciństwa znalazł się ponadto sentymentalny konik na biegunach. Wystawa muzealnych nabytków z 2021 r. będzie dostępna dla zwiedzających do 27 lutego.

Borsuk archeolog

Muzeum Archeologiczne w Asturii, fot. Wikipedia

W jaskini La Cuesta na północy Hiszpanii odnaleziono 209 rzymskich monet. Odkrycia dokonał… borsuk! Zwierzę poszukujące pożywienia odkopało w sumie 90 sztuk starożytnego skarbu, na które porzucone przed borsuczą norką natknął się mieszkający w okolicy mężczyzna. Zawiadomieni archeolodzy pogłębili poszukiwania odnajdując kolejne monety. Obiekty z miedzi i brązu pochodzą z okresu pomiędzy III a V wiekiem naszej ery. Niektóre z nich zostały wybite w odległych miastach, w tym w Konstantynopolu, Salonikach, Arles, Lyonie, Rzymie, Londynie czy Antiochii. Eksperci uważają, że starożytni mieszkańcy mogli ukryć skarb podczas inwazji Swebów, ludu germańskiego, w roku 409 n.e. To największe tego typu znalezisko w jaskiniach Hiszpanii. Po niezbędnych pracach konserwatorskich trafią do Muzeum Archeologicznego w Oviedo w Asturii.

Arcydzieła na królewskim zamku

W ramach pokazu „Paolo Uccello i piękne Madonny” na Zamku Królewskim w Warszawie już za kilka dni, 25 stycznia, prezentowana będzie wypożyczona z kolekcji prywatnej „Madonna z Dzieciątkiem” Paola Uccella, jednego z najbardziej uznanych przedstawicieli włoskiego quattrocenta (XV wieku, postrzeganego jako przejście ze średniowiecza do epoki renesansu). Obraz zostanie zaprezentowany w otoczeniu dzieł czterech innych włoskich mistrzów średniowiecza i wczesnego renesansu, z kolekcji zamkowej: Taddeo Gaddi „Matka Boska Tronująca z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych”; Rossello di Jacopo Franchi „Matka Boska z Dzieciątkiem i aniołami”, Pietro Lorenzetti (przypisywany) „Matka Boska z Dzieciątkiem na tronie, ze św. Katarzyną Aleksandryjską i św. Janem Chrzcicielem” oraz Andrea di Nerio „Madonna z Dzieciątkiem”. Pokaz obrazu Uccella wpisze się w dłuższy cykl spotkań z arcydziełami europejskiego malarstwa, który w najbliższych latach będzie się odbywał pod hasłem Arcydzieła na Zamku.

Powstaje Interaktywne Centrum Fajansu

Wizualizacja, Urząd Miasta Włocławek

W kompleksie budynków u zbiegu ul. Żabiej i Królewieckiej we Włocławku powstaje Interaktywne Centrum Fajansu. Budowa nowoczesnej placówki, która realizowana jest przez Urząd Miasta Włocławek w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, sprawi, że siedzibie dawnego Włocławskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu zostanie nadana nowa funkcja społeczna-kulturalna, a miejsce to stanie się ważnym punktem na mapie nie tylko Śródmieścia, ale i całego Włocławka. Centrum Fajansu składać się będzie z czterech podstawowych stref: interaktywnej strefy historycznej,strefy edukacyjnej, strefy wystawowej/ekspozycyjnej oraz strefy komercyjno- sprzedażowej. Ponadto, w budynku tym mieścić się będzie Centrum Kultury i Aktywizacji 3 MAJ SIĘ, którego głównym celem działalności będzie aktywizacja społeczna, rozwijanie kreatywności i zainteresowań artystycznych i budowanie lokalnej tożsamości mieszkańców Śródmieścia oraz założenie inkubatora lokalnej przedsiębiorczości i inkubatora artystycznego.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora