Krótki przegląd mijającego tygodnia (21.02)

Najstarszy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej na Mazowszu

fot. materiały prasowe ASP

W kościele akademickim św. Anny w Warszawie konserwatorzy odnaleźli obraz “Madonny w chmurach” z XVII w. To najprawdopodobniej najstarsza w województwie mazowieckim kopia cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz znajdował się za ołtarzem dedykowanym Najświętszej Maryi Panny, w północnej części świątyni. Po przeprowadzonych przez konserwatorów badaniach udało się ustalić, że wizerunek Madonny został namalowany w XVII w., natomiast część z aniołami w chmurach domalowano sto lat później. Historycy sztuki przypuszczają, że namalowano go w Częstochowie bądź w warsztacie małopolskim, pozostającym w relacji z paulinami z Jasnej Góry. Dodatkowo w ołtarzu bocznym kościoła, za wizerunkiem Niepokalanego Serca Maryi, ukryty był XVII-wieczny obraz Matki Bożej Śnieżnej, który po renowacji ponownie powrócił do kościoła.

Rafael w Kaplicy Sykstyńskiej na Watykanie

fot. Antoine Taveneaux, Wikipedia

Mijający tydzień to wyjątkowa okazja do podziwiania dziesięciu arrasów Rafaela wystawionych w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Na zaledwie 7 dni dzieła, przechowywane na stałe w Pinakotece Watykańskiej, zawieszono w miejscu, z myślą o którym powstały na zamówienie papieża Leona X. Każdy arras waży około 60 kilogramów. Wszystkie utkane zostały w latach 1515-1519 w pracowni w Brukseli, a przedstawiono na nich świętych Piotra i Pawła głoszących ludziom Ewangelię. Krótka prezentacja w Kaplicy Sykstyńskiej została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 500-lecia śmierci artysty, najmłodszego z trójki słynnych artystów włoskiego renesansu – obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Ostatni raz arrasy w kaplicy konklawe gościły w 1983 roku, wówczas obchodzono 500 urodziny Rafaela.

Wzmożony apel Muzeum Powstania Warszawskiego

fot. A. Gryculk, Wikipedia

Muzeum Powstania Warszawskiego apeluje o przekazywanie pamiątek powstańczych do muzealnych zbiorów. Placówka od momentu założenia , czyli od 1983 r., kolekcjonuje pamiątki, dokumenty oraz fotografie powstańcze i wojenne. Do tej pory zgromadziło ponad 30 tys. eksponatów. Muzeum prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. W celu przekazania pamiątkowej kolekcji czy pojedynczych przedmiotów wystarczy skontaktować się z Muzeum Powstania Warszawskiego telefonicznie lub poprzez stronę internetową. Nasi archiwiści żadnego zgłoszenia nie pozostawiają samemu sobie. Zawsze jadą, oceniają, dowiadują się, są w stanie doradzić, co z księgozbiorem i dokumentami zrobić” – mówi dr Paweł Ukielski wicedyrektor instytucji.

Słów kilka o kameralnej ekspozycji secesji w metalu

fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Od wtorku 18 lutego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać kameralną wystawę „Secesja w metalu”. Na ekspozycji pojawiło się 40 secesyjnych wyrobów powstałych w latach 1898–1910, z których większość na co dzień ukryta jest w muzealnym skarbcu. To wyroby ze srebra, cyny i innych metali projektu takich artystów jak Hugo Leven, Theo Blum, Friedrich Adler czy Ernest Sanglan. Wśród nich znajdują się zastawy stołowe, wyposażenie wnętrz i wszelkiego rodzaju drobne przedmioty dekoracyjne, takie jak np. wazony, tacki na wizytówki, pucharki, dzbanki, pudełko na biżuterię, czy zegar. Kameralną wystawę „Secesja w metalu” będzie można oglądać w Muzeum Narodowym do 19 kwietnia br.

Słynny Dom Kochanków ponownie otwarty

Pompeje, fot. Wikipedia

Tzw. Dom Kochanków w Pompejach, który został zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi w 1980 r. otwarto ponownie dla zwiedzających. Obiekt uważany jest za perłę wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie słynnego starożytnego miasta zburzonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 r. n.e. Ruiny domu zostały odkryte w 1933 r., ocalało z niego niemal w całości drugie piętro. Nazwa “Dom Kochanków” pochodzi od wielkiego, dobrze zachowanego malowidła ściennego w jego wnętrzu. Remont tego oraz innych budynków rozpoczął się przed sześciu laty w ramach współfinansowanej z funduszy unijnych inicjatywy pod nazwą Wielki Projekt Pompeje, której celem jest przywrócenie świetności jednemu z najsłynniejszych na świecie parków archeologicznych.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora