Krótki przegląd mijającego tygodnia (21.05)

Starożytne dzieła wracają na swoje miejsce

Ruiny Pompejów, fot. Wikipedia

Sześć fragmentów bezcennych fresków skradzionych z ruin starożytnych rzymskich willi odzyskała włoska policja. Pochodzące sprzed 2 tysięcy lat ścienne malowidła, nielegalnie wykute ze ścian dawnych domów bogatych patrycjuszy wróciły do Pompejów, miasta zniszczonego w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję Wezuwiusza. Policja informuje, że trzy dzieła skradziono jeszcze w latach 70-tych XX wieku z dwóch wili w Stabiae, znajdującego się w pobliżu głównych stanowisk archeologicznych w Pompejach. Kolejne trzy pochodziły z willi Civita Giuliana, znajdującej się zaledwie 700 m od parku archeologicznego. Starożytne dzieła o wielkiej wartości wracają na należne im miejsce – powiedział Roberto Riccardi, szef włoskiego oddziału ds. ochrony dziedzictwa kulturowego.

Sopot dla kolekcjonerów

fot. Muzeum Sopotu

Na filatelistów czekają kolejne nowości. Tym razem z okazji obchodów 20. urodzin Muzeum Sopotu przygotowano specjalne, jubileuszowe kolekcjonerskie znaczki pocztowe. Ich dwa dostępne projekty zaprezentowano w środę, 19 maja. Pierwszy przedstawia willę Ernsta Augusta Claaszena ((1853 – 1924) z około 1905 roku – dzisiejszą siedzibę Muzeum Sopotu, powołanego do życia w lutym 2001 r. Drugi projekt znaczka nawiązuje do uzdrowiskowej historii Sopotu. Zaprezentowano na nim dwie plażowiczki przy tradycyjnym wiklinowym koszu plażowym. Obie kobiety ubrane są w stroje kąpielowe typowe dla początku XX wieku. Analogiczna ilustracja znajduje się na jednej z oryginalnych pocztówek znajdujących się w zbiorach Muzeum Sopotu. Kolekcjonerskie znaczki pocztowe zostały wyprodukowane w ograniczonej liczbie 99 sztuk. Można je kupić w sklepie stacjonarnym Muzeum Sopotu lub poprzez muzealną stronę internetową.

Powstaje chińska replika Titanica

fot. Wikipedia

W Chinach trwa budowa kopii 1:1 słynnego transatlantyku RMS Titanic zatopionego na skutek zderzenia z górą lodową w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku podczas dziewiczego rejsu na trasie Southampton – Cherbourg – Queenstown – Nowy Jork. Replika, nazywana przez inwestora „Niezatapialnym Titanikiem”, ma mieć dokładnie te same wymiary co oryginał – 269.06 m długości i 28.19 m szerokości. W planach jest stworzenie ze statku głównej atrakcji oddalonego o kilkaset kilometrów od morza parku rozrywki „Romandisea” w prowincji Seczuańskiej, w zachodniej części Chin. Turyści będą mogli zwiedzić statek wyposażony w analogiczne do historycznych wnętrza w tym pomieszczenia balowe, restauracje, maszynownię, kokpit, pokładowy basen czy kajuty, w których udostępniane będą noclegi. Przewiduje się, że rocznie replikę Titanica przyjedzie zwiedzać od 2 do 5 milionów turystów. Budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku. „Titanic II” budowany jest także w Australii, ale ta wersja ma być dodatkowo jednostką pływającą z 835 kajutami mogącymi pomieścić 2435 pasażerów. Pierwsza podróż Titanica II przewidziana jest na rok 2022.

Lew w Skarbcu Koronnym

fot. Wikipedia

Do Skarbca Koronnego w Zamku Królewskim na Wawelu trafiło ponad dwadzieścia nowych-starych dzieł sztuki. Wśród nich jest m.in. figura lwa wykonana około 1600 roku przez znakomitego złotnika Christopha Erharta z Augsburga. Tego rodzaju wyroby złotnicze należały do szczególnie poszukiwanych u schyłku XVI i w XVII stuleciu. Dziś na światowym rynku sztuki już praktycznie nie występują. Ostatnia podobna sztuka została sprzedana za prawie pół miliona funtów. Do nowości należy też klejnot wykonany ze złota, srebra, emalii, rubinów i pereł z przedstawieniem Tarkwiniusza i Lukrecji, kolekcja sygnetów, rzadka, luksusowa cukiernica-kasetka, XVIII-wieczna tacka augsburska, czy srebrne naczynia „paradne” wystawiane w kredensach zamożnych osób. Na te nowe nabytki wydano ponad 2 mln zł. Pieniądze pochodziły z środków własnych Zamku Królewskiego na Wawelu i dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejowe miasteczko w Wolsztynie

fot. Hubert Śmietanka, Wikipedia

W Wolsztynie (woj. wielkopolskie), ostatniej parowozowni świecie, obsługującej planowe przewozy pasażerskie trakcją parową na normalnym torze, powstaje miasteczko kolejowe. Atrakacja ma powstać na terenie pomiędzy Jeziorem Berzyńskim a linią kolejową – w bezpośrednim sąsiedztwie parowozowni. W ramach nowej inwestycji zaplanowano urządzenie trasy dla tzw. kolejki ogrodowej oraz związane tematycznie z kolejnictwem atrakcje dla dzieci i dorosłych. Ma się tam znaleźć także całoroczna ekspozycja zabytkowych parowozów. Jeszcze w tym roku rozpocznie się restauracja części nieczynnych lokomotyw. W tym roku lepszy wygląd zyskać ma około 10 parowozów wyłączonych z eksploatacji. Ponadto projektowany teren ma zostać połączony ścieżkami pieszymi z terenem parowozowni oraz z terenami spacerowymi wokół Jeziora Berzyńskiego. Czas realizacji inwestycji uzależniony jest od dostępności i pozyskania środków zewnętrznych. Trwa też obliczanie kosztów powstania miasteczka kolejowego.

[mailerlite_form form_id=4] Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora