Krótki przegląd mijającego tygodnia (21.06)

Przedwojenny ciągnik artyleryjski w muzealnych zbiorach

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, oddział Muzeum Wojska Polskiego, wzbogaciło się właśnie o unikatowy polski ciągnik artyleryjski C2P wyprodukowany między rokiem 1937 a 1939.We wrześniu 1939 najprawdopodobniej był na wyposażeniu którejś z baterii artylerii przeciwlotniczej. Po przejęciu przez Niemców został wysłany na poligon w Bawarii. W 2004 roku został odnaleziony w trakcie robót ziemnych. Wkrótce po tym został kupiony przez prywatnego kolekcjonera z Polski i poddany pieczołowitemu, generalnemu remontowi – informuje muzeum. Placówka odkupiła pojazd wraz z całą kolekcją sprzętu pancernego. To krok pod budowę atrakcyjnej ekspozycji, która w nowej siedzibie placówki przy poznańskim lotnisku Ławica ma wystartować już tej jesieni. Eksponaty będą prezentowane na ok. 6 tys. m kw. zadaszonej powierzchni. Łączny koszt inwestycji związanej z przystosowaniem nieruchomości przy lotnisku do potrzeb muzeum to ponad 21,5 mln zł brutto.

Zrekonstruowane dzwony ponownie zabrzmiały w Pomorzanach

16 czerwca br. na XVII-wiecznej odrestaurowanej „Dzwonnicy Sobieskiego” przy Kościele Św. Trójcy w Pomorzanach (Obw. Lwowski) po raz pierwszy od II wojny światowej zabrzmiały 3 dzwony, będące kopiami dzwonów pierwotnie znajdujących się na dzwonnicy. Oryginalne dzwony odlane zostały w 1682 r. na rozkaz Króla Jana III Sobieskiego z dział tureckich zdobytych pod Chocimiem w 1673 r. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko 1 dzwon, przechowywany we wnętrzu kościoła. Kopie dzwonów zostały ufundowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, a remont dzwonnicy został przeprowadzony przez Fundację MOSTY ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu firmy Plastics Ukraina. Uroczystego poświęcenia dzwonów dokonał Biskup Pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej Edward Kawa. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytutu Polskiego w Kijowie oraz firmy Plastics Ukraina.

Odręczne listy Adama Mickiewicza dostępne online

W sieci pojawiła się nowa odsłona serwisu internetowego Archiwów Państwowych szukajwarchiwach.gov.pl. Portal umożliwia korzystanie z ponad 37 mln skanów i ok. 13,5 mln opisów materiałów przechowywanych w międzynarodowych archiwach. Wśród nich znajdziemy m.in. skany odręcznych listów Adama Mickiewicza i Kamila Cypriana Norwida, oryginału Konstytucji 3 Maja i aktu Unii Lubelskiej czy akta z Urzędów Stanu Cywilnego, które mogą pomóc w poszukiwaniach genealogicznych. Modernizacja portalu miała służyć przede wszystkim ułatwieniu korzystania z jego zasobów przez wszystkich użytkowników, nie tylko specjalistów, co miało wcześniej miejsce. Użytkownik, który korzysta z serwisu po raz pierwszy może zapoznać się z proponowanymi kolekcjami lub materiałami w formie polecanych jednostek. Może też swobodnie przeglądać materiały, pobierać skany, korzystać z zaawansowanej wyszukiwarki. Zalogowani użytkownicy mają możliwość m.in. tworzenia własnych kolekcji, które mogą następnie udostępniać w serwisie lub mediach społecznościowych. Dostęp do strony jest otwarty dla wszystkich użytkowników i bezpłatny.

Kapsuła czasu wydobyta z wawelskiego sarkofagu

Podczas prac konserwatorskich sarkofagu oraz wewnętrznej cynowej trumny Augusta II Mocnego, znajdującego się na co dzień w kryptach pod katedrą wawelską w Krakowie, odnaleziono kapsułę czasu z 1835 r. Miedziana kasetka o wymiarach około 40 na 20 cm, została umieszczona w sarkofagu podczas prac naprawczych na pocz. XIX w. W skrzynce umieszczono wówczas dwie monety 1-złotowe z datą 1835 r., napisem: Wolne Miasto Kraków i jego herbem, dwa medale Izby Prawodawczej, „Przewodnik Krakowski na rok 1835”, spis najnowszych dzieł do nabycia w księgarni Józefa Czecha, a także wydawnictwo poświęcone genealogii władców Europy wywodzących się z Saksonii. Wszystkie przedmioty, po przeprowadzeniu niezbędnych prac zabezpieczających i konserwatorskich, znajdą się w Muzeum Katedralnym na Wawelu.

Prace ikon polskiej popkultury na wystawie w Berlinie

27 czerwca br. na wystawie „100-lecie komiksu w Polsce ukazane w pracach ikon popkultury” w Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie zostaną zaprezentowane prace najwybitniejszych polskich twórców komiksów, w tym m.in. Grzegorza Rosińskiego, Janusza Christy, Papcio Chmiela, Tadeusza Baranowskiego czy Bogusława Polcha. Podczas trwania ekspozycji będzie można obejrzeć oryginalne plansze komiksowe z najbardziej popularnych polskich komiksów – „Kajko i Kokosza”, „Thorgala”, „Tytusa, Romka i A’Tomka”, „Kapitana Żbika” i innych. Wystawa będzie trwać od 27 czerwca do 27 sierpnia w Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie przy ul. Burgstrasse 27. Jej organizatorami są Galeria polishcomicart.pl oraz Instytut Polski w Berlinie.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora