Krótki przegląd mijającego tygodnia (21.09)

Enigma trafi do Polski

Do Muzeum Historii Polski już niebawem trafi egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Złamanie kodu Enigmy przez polskich matematyków jest jednym z kluczowych elementów współczesnej historii Polski i świata. W naszym Muzeum znajdzie się największa w kraju ekspozycja o historii Polski i nie byłaby kompletna bez maszyny Enigma. Chcielibyśmy podziękować Prescient za zobowiązanie się do sfinansowania przyszłego zakupu. – powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Amerykańska firma Prescient, jako innowacyjna firma technologiczna, postanowiła podjąć współpracę z polską placówką i sfinansować zakup unikatowej maszyny. Eksponat będzie można oglądać po otwarciu stałej siedziby Muzeum w 2021 roku.

Wyprzedaż wojskowych instrumentów muzycznych

Wspaniała okazja dla miłośników militariów i… unikatowych instrumentów muzycznych! Poznański oddział Agencji Mienia Wojskowego, przy okazji zbierania funduszy na modernizację techniczną polskiej armii, postanowiła sprzedać wycofane z armii instrumenty, sprzęt i elementy umundurowania. To nie pierwszy raz, kiedy będzie można u nas kupić wycofane z armii instrumenty, tyle że wcześniej były to pojedyncze sztuki. Tym razem oferta będzie bogatsza. To głównie sprzęt z lat dziewięćdziesiątych, ale znajdą się też egzemplarze o dekadę młodsze – mówi Krzysztof Dembiński, dyrektor poznańskiego oddziału AMW. Są wśród nich werble, gitary, klarnety, puzony, flety i saksofony, w tym m.in. kosztująca 1,3 tys. zł waltornia marki Hans Hoye oraz płaszcze służbowe Sił Powietrznych, koszule oficerskie, rękawiczki żołnierskie i luneta obserwacyjna L40x64 z 1999 roku, która trafiła do Agencji z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej AMW.

Wieczór z widokiem na Kapitol

Do Zamku Królewskiego w Warszawie po ponad 200 latach nieobecności powrócił obraz „Kapitol i kościół Santa Maria d’Aracoeli” autorstwa Bernarda Bellotta zw. Canalettem. Dzieło jest częścią kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z serii wedut Rzymu, które władca zlecił w 1768 r. przy okazji urządzania Zamku Ujazdowskiego. Powstało 15 obrazów. W 1821 r. widok Kapitolu sprzedano antykwariuszowi mediolańskiemu, Antonio Fussiemu, który wywiózł dzieło do Rosji. Obraz przez lata należał do prywatnej kolekcji. Został zakupiony dzięki determinacji dyrektora Zamku Królewskiego oraz pomocy finansowej Prezesa Rady Ministrów, którą był fundusz powierniczy z siedzibą w Lozannie. Uroczystość z udziałem ministra kultury Piotra Glińskiego z okazji powrotu cennego dla polskiego dziedzictwa obrazu odbyła się w środę, 19 września br. Wieczór uświetnił koncert Janusza Wawrowskiego, który zagrał na skrzypcach Stradivariusa z 1685 r. w towarzystwie orkiestry kameralnej Warsaw Players.

Ostatnie dzieła van Dycka trafią na licytację

W Domu Aukcyjnym Sotheby’s już niebawem pod młotkiem znajdą się dwa portrety autorstwa Antona van Dycka. Flamandzki malarz, uczeń a następnie współpracownik Petera Paula Rubensa uznawany jest dzisiaj za jednego z najznakomitszych portrecistów późnego baroku. Dzieła przedstawiają dwójkę najstarszych dzieci króla Anglii i Szkocji Karola I Stuarta – Karola II oraz Marię i są jednymi z ostatnich prac van Dycka, powstałych zaledwie na kilka miesięcy przed śmiercią artysty w 1641 roku. Estymacja przedstawienia Karola II określona została na kwotę 2 – 3 mln brytyjskich funtów, natomiast cenę za portret Marii szacuje się pomiędzy 600 a 800 tys. funtów.

Kolejne batalie archeologów pod Grunwaldem

Po raz kolejny pod Grunwaldem (woj. warmińsko – mazurskie) wystartowały międzynarodowe badania archeologiczne, które mają pomóc w wyjaśnieniu tajemnic słynnego starcia z 15 lipca 1410 r. W każdej edycji bierze udział kilkudziesięciu uczestników: naukowców, studentów i poszukiwaczy-amatorów z kilku krajów Europy, w tym z Danii, Norwegii i Litwy. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „W pogoni za legendą”. Czy tym razem poszukiwaczom uda się ustalić dokładną lokalizację bitwy i odkryć szczegóły starcia wojsk polsko-litewskich z zakonem krzyżackim? Moim zdaniem, już poprzednie sezony przyniosły nam dużo informacji o tym, gdzie mogło dojść do głównych starć. Przybliżyły nas do ustaleń bliższych teorii szwedzkiego naukowca prof. Svena Ekdahla, według którego do bitwy doszło dalej w kierunku południowo-zachodnim niż uważają polscy historycy – powiedział dr Szymon Dreja, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Badania rozpoczęły się w ostatni piątek 14 września br. Trzymamy kciuki za owocne poszukiwania.

[mailerlite_form form_id=4]

 

Podziel się tym artykułem!

Jedna odpowiedź do “Krótki przegląd mijającego tygodnia (21.09)”

  1. @ „Enigma trafi do Polski”
    Warto dodać, że wbrew sugestiom niektórych mediów, nie będzie to pierwszy egzemplarz „Enigmy” w polskich zbiorach muzealnych. W pełni sprawna „Enigma” znajduje się od lat w zbiorach warszawskiego Muzeum Techniki. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że po dodaniu przymiotnika „Narodowe” do nazwy Muzeum i ponownym uruchomieniu placówki (będącej „w remoncie” od 2017, planowane otwarcie w 2019) będzie można ją nadal podziwiać.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora