Krótki przegląd mijającego tygodnia (21.12)

Silesia rediviva – wrocławska kolekcja na wystawie w Pekinie

We wtorek, 18 grudnia br. w Stołecznym Muzeum w Pekinie zaprezentowano arcydzieła wczesnego baroku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Silesia rediviva (Śląsk odrodzony) to wystawa prezentująca XVII-wieczne dzieła wybitnych indywidualności artystycznych regionu położonego w centrum Europy i na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych. W prezentowanej kolekcji liczącej niemal 80 obiektów, znajdują się m.in. obrazy Michaela Leopolda Willmanna (1630–1706), rzeźby Matthiasa Steinla (ok. 1644–1727), srebrne, cynowe i miedziane tarcze trumienne, naczynia cechowe, zawieszki wilkomów itp. Ślązacy w Pekinie! Piękni Ślązacy w fantastycznym Pekinie! – powiedział Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, podczas otwarcia wystawy. Wystawa zorganizowana z okazji 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W ramach współpracy między Muzeum Narodowym we Wrocławiu a Stołecznym Muzeum w Pekinie na przełomie 2017/2018 we Wrocławiu pokazywana była wystawa „Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming. Wystawa kolekcji ze Stołecznego Muzeum Chin”.

 

Zabytkowa literatura online!

W Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego dostępna jest już zdigitalizowana kolekcja “Polskie serie literackie w XIX wieku”. Pochodzące z czasu rozkwitu rynku wydawniczego publikacje, w tym m.in. cykl “Wybór Pisarzów Polskich” (Warszawa, 1803-08) , “Biblioteka Mrówki” (Lwów, 1869-1901), “Biblioteka Narodowa” (Lwów, 1868-72), czy “Biblioteka Polska” (Kraków, 1875-95), przeszły szereg prac konserwatorskich oraz proces archiwizacyjny w katalogu elektronicznym biblioteki. Ostatnim etapem była ich digitalizacja, dzięki której starodruki będą lepiej chronione i zabezpieczone, a przy tym łatwiej dostępne wszystkim zainteresowanym. Projekt został dofinansowany z budżetu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Obraz Olgi Boznańskiej pod świąteczną choinką

Olga Boznańska. Według niektórych – najwybitniejsza malarka przełomu wieków. Genialna portrecistka. Nie dziwi więc, że na rynku sztuki jej dzieła osiągają niebagatelne ceny sprzedaży. Tak było na ostatniej licytacji sztuki dawnej w warszawskim domu aukcyjnym Desa Unicum. “Portret Włoszki” (inne tytuły: “Jeune fille”, “Portrait d’Italienne”, “Portrait de Femme”, “Donna Italiana”) Boznańskiej z 1902 r. od początku swego istnienia obraz znajdował się w rękach prywatnych w Paryżu, później w kolekcjach sztuki we Włoszech. Wystawiany był w Wiedniu, Londynie, na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 r. oraz na Biennale w Wenecji w 1938 r. Po 120 latach, obraz pierwszy raz pojawił się w Polsce, by zostać sprzedanym za 1 mln 100 tys. złotych. Wartość dzieła przed licytacją była szacowana na 500 tys. do 800 tys. złotych. Podczas grudniowej przedświątecznej aukcji dzieł sztuki wylicytowane zostały również prace m.in. Jacka Malczewskiego, Wojciecha Gersona, Zofii Stryjeńskiej czy Józefa Brandta. Wspaniałe prezenty pod choinkę!

 

Wspaniały grobowiec odkryty w egipskiej Sakkarze

Wciąż jest jeszcze wiele do odkrycia! W starożytnej nekropolii w egipskiej Sakkarze archeolodzy natrafili na grobowiec liczący 4400 lat! – Był nietknięty i nieograbiony – wyjaśnia Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady ds. Antyków. Grobowiec, zachowany w niemal idealnym stanie, pochodzi z czasów rządów Neferirkare Kakai, trzeciego króla piątej dynastii Starego Państwa (ok. 2500 r. p.n.e. – 2350 r. p.n.e.). Ściany komór grobowca pokryte są hieroglifami oraz grafiką z przedstawieniami faraonów. W pomieszczeniach zachowały się również kamienne posągi władców oraz zapieczętowane komory grobowe, których naukowa i badawcza eksploracja, która ma się odbyć w najbliższych miesiącach, już działa na wyobraźnię archeologów. Jakie skarby skrywa jeszcze tajemniczy grobowiec?

 

Historyczna wystawa dzieł wielkiej malarki baroku

National Gallery w Londynie ogłosiło, że w 2020 roku będzie miała miejsce największa wystawa retrospektywna Artemisii Gentileschi, XVII-wiecznej malarki, która jako pierwsza z kobiet podejmowała w malarstwie tematykę religijną i historyczną, które zarezerwowane były wówczas wyłącznie dla mężczyzn. Miała szczęście. Kształciła się u boku ojca, znanego i cenionego malarza Orazio Gentileschi oraz jego współpracownika Agostino Tassiego. Dzięki temu zaistniała na ówczesnym rynku sztuki i mogła żyć ze swojej twórczości. Obecnie aż 53 XVII-wieczne obrazy przypisywane są jej autorstwu. 35 z nich zaprezentowanych zostanie na wystawie w londyńskiej Galerii Narodowej. Wnioski o wypożyczenie dzieł, które nie znajdują się w kolekcji placówki, są już rozpatrywane. Historyczna wystawa w National Gallery w Londynie planowana jest na kwiecień – lipiec 2020 roku.

 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora