Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.01)

Najstarsze dzieło sztuki na świecie

Sulawesi, fot. Wikipedia

W wapiennej jaskini Leang Tedongnge na indonezyjskiej wyspie Sulawesi archeolodzy odnaleźli malowidło naskalne sprzed 45,5 tys. lat. Ocenia się, że malowidło może być najstarszym odkrytym dotychczas figuratywnym dziełem sztuki na świecie! Wykonany ciemnoczerwoną ochrą rysunek przedstawia naturalnej wielkości dzikie świnie oraz odciski rąk. Rysunek jeden ze świń zachował się w bardzo dobrym stanie. Dwie pozostałe, przedstawione najprawdopodobniej w scenie walki, zachowały się nieco gorzej. Zwierzęta do dziś można jeszcze spotkać na Sulawesi, chociaż ich liczba z roku na rok maleje. Jaskinię oraz malowidło odkrył archeolog Basran Burhan z australijskiego Uniwersytetu Griffith. Dotąd na wyspie Sulawesi znaleziono aż 242 jaskinie z prehistorycznymi malowidłami.

Wirtualna wizyta w posiadłości Presleya

fot. Wikipedia

A może tak wirtualny spacer po muzeum króla rock and rolla? Posiadłość Elvisa Presleya położoną w Memphis w stanie Tennessee już niebawem można będzie odwiedzić online. Presley kupił posiadłość Graceland w 1957 roku za ok. 100 tys. dolarów i mieszkał w niej do śmierci w 1977 roku. Poza dawnym domem, można będzie przespacerować się po Meditation Garden, gdzie znajdują się groby Elvisa oraz rodziny, a także zwiedzić prywatny samolot oraz kompleks muzealny z eksponatami i pamiątkami po muzyku. Pierwsze wirtualne wycieczki zaplanowano na 27 stycznia, 25 lutego i 25 marca. Bilety na dwugodzinne wycieczki z przewodnikiem kosztują 100 dolarów.

Nieznane płótno El Greco

fot. CAEM, za rynekisztuka.pl

Po niemal dwuletnich badaniach w Centre d’Art d’Època Moderna (CAEM) na Uniwersytecie Lleida w Hiszpanii nieznane płótno zostało przypisane El Greco. Niewielki obraz Jezusa Chrystusa niosącego krzyż w koronie cierniowej odnaleziony w Hiszpanii trzy lata temu został ostatecznie potwierdzony jako autentyczne dzieło renesansowego malarza. Wciąż niewyjaśnione pozostają są powody, przez które dzieło nie było dotąd znane. Jego niewielkie rozmiary pozwalają przypuszczać, że mogło służyć jedynie jako model do większych realizacji lub mogło być przeznaczone do prywatnej kaplicy lub dla duchownego. Kolekcjoner i obecny właściciel również pozostaje dotąd anonimowy.

Nowe Muzeum Motoryzacji

fot. Wikipedia

Ponad 100 pojazdów ze zbiorów członków Automobilklubu Wielkopolski pojawiło się w historycznym pawilonie przemysłu ciężkiego MTP, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Zachodniego w Poznaniu. Odtąd dawna hala nr 2 służyć będzie jako Muzeum Motoryzacji. Wystawa została podzielona na kilka stref tematycznych: zaczynając od początku masowej motoryzacji, z linią produkcyjną Henry’ego Forda, poprzez amerykańskie klasyki, aż po inne wyjątkowe pojazdy z całego świata. Ozdobą kolekcji jest m.in. liczący 113-lat REO Gentelman’s Roadster, włoski Fiat 118H/1500 Cabriolet z 1966 r. czy paryski rower Clement Safety z 1888 r., najstarszy obiekt na ekspozycji. Poza pojazdami brytyjskimi, niemieckimi mercedesami, BMW i trabantami, w muzeum podziwiać będzie można warszawy, fiaty 125p i 126p, tarpany i żuki. Oprócz klasycznych samochodów osobowych, na ekspozycji znalazły się też wojskowe pojazdy opancerzone oraz motocykle wykorzystywane podczas II wojny światowej.

Stała galeria Stanisława Wyspiańskiego

S. Wyspiański, Dziewczynka z wazonem z kwiatami, fot. Wikipedia

W listopadzie tego roku w krakowskim Europeum, będącym oddziałem Muzeum Narodowego, pojawi się stała ekspozycja poświęcona dziełom Stanisława Wyspiańskiego. Na trzech poziomach budynku znajdzie się przestrzeń edukacyjna oraz wystawiennicza, na której pojawi się kilkaset dzieł artysty, w tym prace na papierze, grafiki oraz projekty strojów i kostiumów. Jesienią 2019 roku rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na projekt Muzeum Wyspiańskiego, które zgodnie z planami miałoby powstać na działce obok gmachu głównego. Dyrekcja postanowiła jednak nie czekać na nową siedzibę i już w tym roku zaprezentować bogatą kolekcję poświęconą artyście. W tym roku Muzeum Narodowe w Krakowie poza otwarciem galerii stałej Wyspiańskiego planuje również inaugurację czterech innych, poświęconych: sztuce starożytnej, dizajnowi, architekturze oraz sztuce współczesnej.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora