Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.02)

Narcyz zasypany przez Wezuwiusza

Kto z nas nie słyszał o mitycznym młodzieńcu, którego obojętność na uczucia leśnej nimfy została ukarana nie dającą się spełnić miłością do samego siebie? Piękny Narcyz pochylony nad lustrem wody i zachwyt nad własnym odbiciem, otępienie, bezsilność, samotność. Historia znana od stuleci, opisywana już w VIII w. n.e. przez rzymskiego twórcę Owidiusza. Archeolodzy działający na terenie Pompejów, mieście zniszczonym przez wybuch Wezuwiusza w 79 r. n.e., właśnie odnaleźli tam fresk z przedstawieniem Narcyza! Dekoracje powstały prawdopodobnie w ostatnich latach przed katastrofą w Pompejach. Dowodzi tego nadzwyczajnie dobry stan, w jakim zachowały się kolory fresku – mówi kierujący pracami Massimo Osanna. Malowidło odsłonięto w ruinach elegancko urządzonej i bogato zdobionej rezydencji zlokalizowanej blisko centrum przy Via del Vesuvio. Odkrycia dokonano zaledwie parę miesięcy po znalezieniu fresku przedstawiającego Ledę, królową Sparty, z łabędziem. W przyszłości freski będą prawdopodobnie wystawiane w muzeum.

 

Papierowe prace polskich klasyków na aukcji sztuki

Wczoraj, 21 lutego br. w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum miała miejsce aukcja Sztuka Współczesna. Prace na papierze. Wśród absolutnych klasyków polskiej sztuki współczesnej pojawiły się prace m.in. Jerzego Nowosielskiego, Franciszka Starowieyskiego, Henryka Stażewskiego, Wojciecha Fangora czy Romana Opałki. Nie zabrakło również twórczości Władysława Strzemińskiego, którego prace na papierze są równie wyjątkowe, jak wielkoformatowe realizacje. Szczególną uwagę zwracały dwie prace Magdaleny Abakanowicz: duży abstrakcyjny, rysunek tuszem i węglem, bez tytułu z 1981 r. oraz akwarela z tuszem pt. Patrzący. Ich licytacja otwierała czwartkową aukcję sztuki. Pierwsza została sprzedana za kwotę 14 tys. zł, druga za 9 tys. zł. Rzeźby artystki osiągają ceny powyżej miliona złotych, a jej prace na papierze są wciąż dostępne za stosunkowo niskie ceny na rynku sztuki. Ale ich wartość będzie rosła jak np. stało się to z pracami na papierze Aliny Szapocznikow, które są wyceniane np. na 50 tys. euro – mówi Agata Szkup, ekspert rynku sztuki. Wygląda na to, że wczorajsze zakupy były dla kolekcjonerów dobrą inwestycją.

 

Kopie na ratunek dziełom utraconym

W Galerii Brama Bielańska Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej do 31 marca można oglądać wystawę Dzieła utracone. Z przeszłości w przyszłość poprzez teraźniejszość. Wystawa została otwarta w czwartek 21 lutego br. Na ekspozycji zaprezentowano 14 kopii dzieł utraconych podczas II wojny światowej, w tym m.in. Franciszka Ejsmonda, Rafaela Santi, Aleksandra Gierymskiego, Marcello Bacciarellego, Anthonego van Dycka, Aleksandra Gierymskiego czy Józefa Chełmońskiego. Projekt ma na celu przypomnienie o wartościowych dziełach wybitnych artystów, które Polska miała w swoich zbiorach przed wybuchem II wojny światowej. Obok kopii tych prac na ekspozycji zaprezentowano ich historię, szczegóły zaginięcia oraz informacje o autorze (zarówno oryginału jak i kopii).Inicjatorzy przedsięwzięcia wierzą, że rozpowszechnianie wizerunków utraconych dzieł i ich szeroka promocja może być pierwszym krokiem do ich odzyskania.

 

Odnaleziono rosyjską pływającą chłodnię

Odnaleziono wrak jednostki M/V „Nikołaj Roerich” klasy „Kirovets” (PTR-50), która zatonęła w 1991 r. Jej poszukiwania w północnej części jeziora Ładoga największego jeziora w Europie, znajdującego się niedaleko Petersburga, trwały aż… 11 lat! M/V „Nikołaj Roerich” zbudowany w 1985 r. jako jeden z nieco ponad stu powstałych statków tego typu służył głównie jako pływająca chłodnia. Statki wg tego projektu mierzyły 31.85 metra długości i 27.80 metra szerokości. „Roerich” należał do Narodowego Rezerwatu Przyrody Wałaam, w Karelii. Po 6 latach służby, w wyniku sztormu poszedł na dno. Mimo tego, że załogę zdołano uratować – jej kapitan niedługo potem zginął w innych tragicznych okolicznościach a zapisy dotyczące współrzędnych geograficznych zatopienia jednostki nie zachowały się. Poszukiwania nie były łatwe. Odkrycia dopiero teraz dokonało dwóch nurków – Michaił Manajenkiow i Michaił Selujanow, z pokładu jednostki „Odyssey-2”.

 

Krakowskie wydarzenie kulturalne roku 2019

Prace jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX w. – Henry’ego Moore’a (1898 – 1986) już od dziś będą prezentowane na wystawie czasowej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Eksponaty zostaną zaprezentowane w ogrodach i na dziedzińcach czterech oddziałów MNK, mniejsze – we wnętrzach Gmachu Głównego, Europeum i Kamienicy Szołayskich. Wystawa powstała we współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Henry Moore Foundation. Na ekspozycji Moc natury. Henry Moore w Polsce zostaną zaprezentowane wszystkie ważne wątki twórczości rzeźbiarskiej Moore’a: typowy dla niego temat spoczywającej figury (Reclining Figure), studia zwierząt i znakomite formy abstrakcyjne. Najbliższe oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się w niedzielę 24 lutego br. Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało dla odwiedzających również wiele innych wydarzeń towarzyszących.

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora