Krótki przegląd mijającego tygodnia (22.03)

W Bolesławcu powstaje Centrum Dawnych Technik Garncarskich

W Bolesławcu, Kłodzku (woj. dolnośląskie) i Jaromerze (Czechy) w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” powstaną specjalne ośrodki popularyzujące dawne rzemiosła. Pierwszą siedzibą będzie zabytkowa garncarnia przy ulicy Widok w Bolesławcu, która po pracach modernizacyjnych i adaptacyjnych przekształci się Centrum Dawnych Technik Garncarskich. Centra związane będą z zabytkowymi obiektami, w których przeprowadzone zostaną prace renowacyjne i adaptacyjne. Oprócz tych działań przewidziano powstanie czterech stałych ekspozycji i zorganizowanie siedmiu tematycznych wystaw czasowych – wyjaśnia rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Bolesławcu Agnieszka Gergont. W ramach projektu zorganizowane zostaną także działania promujące szlak turystyczny „Via Fabrilis” oraz działania promocyjne dla 38 instytucji związanych z dawnymi rzemiosłami: 22 po stronie polskiej i 16 po stronie czeskiej.

 

Rekordowy obraz Beksińskiego

W niedzielę, 17 marca, podczas Aukcji Sztuki Współczesnej w warszawskim domu aukcyjnym Agra-Art padł rekord cenowy za dzieło Zbigniewa Beksińskiego. Niezatytuowana praca artysty z 1978 r. została sprzedana za 315 tys. zł. przy cenie wywoławczej w wysokości 80 tys. zł. To pierwsza tak wysoka kwota jaką osiągnęło dzieło Beksińskiego na krajowej licytacji. “Rekordowy” obraz w 1990 roku został zakupiony w Paryżu przez Muzeum Sztuki Europejskiej w Osace w Japonii. Później trafił do prywatnej kolekcji wciąż pozostając w Azji. Nic więc dziwnego, że pojawienie się jej na rodzimym rynku antykwarycznym wzbudziło takie zainteresowanie. Inne prace Zdzisława Beksińskiego podczas weekendowej aukcji wylicytowano za również niemałe kwoty 138 tys. zł. i 114 tys. zł.

 

Odnaleziono legendarną łódź Herodota

Wygląda na to, że grecki historyk Herodot z Halikarnasu, nazywany ojcem historii i geografii miał rację! Opisywane w jego relacji dotyczącej podróży do Egiptu, łodzie (baris) pływające po Nilu, przez stulecia poddawane przez naukowców w wątpliwość, naprawdę istniały! W zatopionym porcie Heraklejon wykopaliska nazwane „Statkiem 17”, ujawniły ogromny, świetnie zachowany kadłub w kształcie półksiężyca i wcześniej nieudokumentowany typ konstrukcji, z grubymi deskami połączonymi z czopami – dokładnie tak jak opisał to Herodot. Jednostka jest jedną z pierwszych wielkich łodzi handlowych, używanych przez starożytnych Egipcjan, jakie do tej pory odkryto.

 

Jak wewnątrz stacji kosmicznej hoduje się warzywa?

Wczoraj, 21 marca, we wrocławskiej Hali Stulecia miało miejsce otwarcie wystawy „Space Adventure”, zorganizowanej pod patronatem NASA. Na ekspozycji zaprezentowano kolekcję amerykańskich i radzieckich eksponatów z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center, prezentującą historię kosmicznych podróży od ubiegłego wieku do dziś. Wśród eksponatów znalazły się m.in. kapsuła Apollo, satelita Sputnik 1, międzynarodowa stacja kosmiczna ISS, załogowy statek kosmiczny Orion, modele rakiety Saturn i Sojuz czy skafandry astronautów. Zwiedzający dowiedzą się ponadto jak wewnątrz stacji kosmicznej hoduje się warzywa, jak w warunkach nieważkości korzystać z toalety i czemu automat do Coca-Coli nie zrobił w kosmosie kariery. Szczególną atrakcją mają być symulatory lotu na Księżyc. Ekspozycję można oglądać w Hali Stulecia do 18 czerwca.

 

Prace archeologiczne ruszają w Płocku

W czerwcu br. na terenie parkingu dawnej komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Płocku (woj. mazowieckie) archeolodzy z Muzeum Mazowieckiego planują rozpoczęcie prac wykopaliskowych. W 2016 r. przypadkowo odkryto tam pochówki z nieznanego wcześniej cmentarzyska z wczesnego średniowiecza (od XII do XIII wieku). Planowane prace archeologiczne pozwolą szczegółowo określić zasięg, a także bardziej precyzyjnie datować pochówki i liczbę grobów. Pomogą także określić, czy w pobliżu wczesnośredniowiecznego cmentarzyska znajdował się kościół, nieznany również dotąd ze źródeł historycznych. Wyniki planowanych prac archeologicznych, opublikowane w opracowaniu monograficznym, mają poszerzyć wiedzę o historii Płocka we wczesnym średniowieczu.

Podziel się tym artykułem!

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze nie są publikowane automatycznie! Twój komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora